Gina Lollobrigida, neskrotná a živelná kráska s dušou dieťaťa

Gina Lollobrigida, neskrotná a živelná kráska s dušou dieťaťa. Jedna z najkrajších žien sveta. Obdarená mimoriadnym talentom. Maliarka, sochárka, úspešná fotografka, spisovateľka kníh pre deti. Svoju prácu robila a robí so srdcom.
images-2Američania ju označili za ,,Monu Lisu“ filmovej spoločnosti 20th Century Fox. Telo ,,Lollo“, ako ju prezývali, s postavou v tvare ,,presýpacích hodín”, so zmyselnými perami a veľkými mandľovými očami, podľa Talianov stelesňovalo taliansku krásu vo svojich najkrajších rozmeroch. Vlastným menom Luigina Lollobrigida sa narodila 4. júla 1927 v Subiaco južne od Ríma, ako druhá zo štyroch dcér, v rodine výrobcu nábytku. Svoje detstvo strávila v talianskych horách, v rodine plnej lásky. Ako mladá si privyrábala modelingom, v štyridsiatich rokoch získala titul Miss Rím a v roku 1947 sa stala treťou najkrajšou ženou Talianska. 15.1. 1949 sa vydala za slovinského lekára Milka Skofiča. Ten sa vzdal svojej profesie a stal sa jej manažérom. O desať rokov neskôr sa im narodil syn Milko. Manželstvo sa však v roku 1971 skončilo rozvodom. Patrila k najpopulárnejším európskym herečkám 50. a 60. rokov.
Vďaka filmu ,,Pozor banditi“ v roku 1951 sa z nej stala skutočná hviezda. Okatá tmavovláska, excelovala vo filmoch ako ,,Krásky noci“, Fanfán Tulipán (1952) (v nich hrala s Gerardom Philipom), či Rimanka (1954), Zvonár u Matky Božej (1956), Šalamún a kráľovná zo Sáby (1959) a v mnohých ďalších. Okrem hereckého talentu, aj jej ženské prednosti boli magnetom, ktorý priťahoval divákov do kín. A aj keď niektoré filmy sú so sexy provokačnými názvami, ako ,,Krásna, ale nebezpečná“, ,,Manželka na jednu noc“, či ,,Rýchla a sexi“ a režiséri ju viackrát žiadali, aby vo filmoch vystupovala nahá, nestalo sa tak. To ju ale prinútilo k tomu, aby v 60. rokoch opustila filmovanie a začala sa venovať fotografovaniu, výtvarnej tvorbe a písaniu, svojim veľkým koníčkom. Jej prvá fotografická kniha sa stala bestsellerom. Tie ďalšie obsahujú zväčša žurnalistické fotografie, dôkazom čoho je kniha ,,Magická nevinnosť“, na ktorej pracovala 15.rokov. Venovala ju deťom. Objektom jej fotografií sa stali aj brazílska futbalová hviezda Pelé, americký prezident Ronald Reagan, americký herec Paul Newman, maliar Salvador Dalí a Fidel Castro. Vytvorila im kolekcie fotografií.
V 70. rokoch jej kariéra ustupovala a natočila už len zopár filmov. V tej dobe sa stala významnou novinárkou. Natočila exkluzívny rozhovor s Fidelom Castrom a jeden z jej najznámejších dokumentárnych portrétov o ňom. Gina sa angažuje aj v otázkach módy, či v kozmetických kampaniach. Úspešne pracuje tiež ako sochárka a maliarka. Venuje sa humanitárnej činnosti. Stala veľvyslankyňou dobrej vôle OSN a pomáha trpiacim a opusteným deťom, angažuje sa v humanitárnych projektoch UNICEF, UNESCO a FAO. Dokonca koncom dvadsiateho storočia neúspešne kandidovala do Európskeho parlamentu.
Jej krása vraj kedysi dobyla srdcia takých hviezd a prominentov, ako Franka Sinatru, Henryho Kissingera, či Fidela Castra. O jej zmyselnosti a kráse svedčí aj výsledok prieskumu pánskeho magazínu Playboy z roku 1998, podľa ktorého ju muži zaradili medzi 20 najsexi žien storočia. Renomovaný magazín People Today, po príchode Giny do Hollywoodu zverejnil na prvej stránke titul: ,,Sex z Talianska zaplavil USA“. No ani teraz, v úctihodnom veku, nechýba tejto žene zmyselnosť a sexepíl. Krásna herečka natočila viac ako sedemdesiat filmov. Okrem toho priniesla umelecké hodnoty, ako maliarka a fotografka. Ako sama hovorí:
,,Som náročná fotografka, do kníh vždy vyberiem tak jeden z tisíc až dvetisíc záberov. Na knihu o Filipínach som ich urobila asi 20 000, do ďalšej knihy bolo z 25 000 fotografií, vybratých iba 300“. V knihe fotografií ,,Deti a zvieratá“ jej napísala predhovor matka Tereza z Kalkaty. Jej túžba vyjadrovať sa umeleckým spôsobom je prirodzená tak, ako dýchanie. Je to zároveň jej najväčšia radosť.
Ako sama hovorí:
,,Ten, ktorý mi dal život, mi celý život naznačoval, že nemôžem mať oboje, úspech verejný a úspech súkromný. Niekedy je proste lepšie byť sama, aj keď to bolí, než mať zlú spoločnosť.“
,,Keď máte na záhrade cez sedemsto vtákov, žeriavov, plameniakov, bocianov, pávov, tak neviete, čo je to ticho. Ani v noci. Veľmi rada ich pozorujem.“
,,Ľudia hľadajú v kine stále úsmevy, trochu radosti a šťastie. Prečo? Aby zahnali vlastné starosti a ťažkosti. Snažila som sa im to poskytnúť.“

4.júla sa dožíva Gina Lollobrigida 90 rokov.

Prajem jej zdravie a vek minimálne do 113 rokov, ako mala jej babička.

Vaša Iwka

Foto:/cloudpix.co

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.