Oslavujme životy nielen našich zvierat, v štýle Brigitte Bardot

Brigitte Bardot, jedna z najpríťažlivejších hviezd európskeho filmu 60. rokov 20. storočia, sa môže pochváliť aj titulom ,,bojovníčka za práva zvierat“.
Zbožňovaná celým svetom, s hereckou kariérou skončila na vrchole, vo svojich 39 rokoch a svoju lásku nasmerovala k zvieratám.

Herecká diva je známou ochrankyňou práv zvierat a tejto činnosti venuje väčšinu svojho času. Ako povedala samotná legenda francúzskeho filmu:
,,Svoju mladosť a svoju krásu som venovala mužom. Svoju múdrosť a skúsenosť venujem zvieratám.”
Bojovníčka za práva zvierat založila nadáciu v roku 1987. Jej dlhoročná láska k zvieratám je úprimná a venuje sa im celé desiatky rokov.
Brigitte Bardot sa nedá uprieť, že od 40 rokov svojho veku sa venuje boju za práva zvierat, ktoré boli vždy súčasťou jej života, boja za záchranu vymierajúcich živočíšnych druhov, a tejto činnosti sa venuje až do súčasnosti.
,,Chcem, aby si ma ľudia pamätali pre moju lásku k zvieratám a pre rešpekt, ktorý si zaslúžia. Pokoj, ktorý mi bol celý život odopieraný, azda nájdem, keď ma pochovajú v La Madrague vedľa mojich milovaných bytostí..“ hovorí Bardot.

4. októbra si pripomíname Svetový deň zvierat. Bol ustanovený na Európskej konferencii ekológie vo Florencii v roku 1931. Deň je oslavou života zvierat a ich nezastupiteľnej úlohy v našom živote. Zároveň cieľom je zdôrazniť práva zvierat a zaobchádzanie s nimi.
V súčasnosti sa čoraz viac hovorí aj o probléme ohrozených druhov, ale tiež všetkých druhov zvierat bez rozdielu. Každý by si mal uvedomiť, aký je jeho vzťah k zvieratám, a ako môže pomôcť. Práve tento deň poskytuje vhodnú príležitosť na zamyslenie sa.
Ochrana zvierat je záležitosťou ľudí, pretože zviera sa v mnohých prípadoch samo chrániť nemôže.
Patrónom zvierat je Svätý František z Asissi. Považoval zvieratá za živé Božie stvorenia a hovoril o nich ako o ,,bratoch a sestrách” človeka. Práve preto sa pokladá za ich ochrancu.
Organizácie na ochranu zvierat každoročne pripravujú útulky pre zvieratá, umožňujú ich návštevy, organizujú zbierky, upozorňujú na surové zaobchádzanie so zvieratami, tiež na nelegálny obchod s nimi.
Množstvo psíkov a mačičiek márne čaká na svojich pôvodných majiteľov v útulkoch. Tí sa po nich však už nikdy nevrátia. Ak majú šťastie, nájde sa pre nich náhradná rodina, ktorá im poskytne nový, lepší domov s množstvom lásky a porozumenia. Zvieratká im túto starostlivosť oplatia. Zavrtia chvostíkom, pritúlia sa, či venujú pohľad plný radosti. Ak nenavštívite útulok, možno to bude zoologická záhrada, s príjemnou prechádzkou v jesennom prostredí. Pri príležitosti Svetového dňa, mnohé spestrujú program, najmä pre detských návštevníkov.

Vaša Iwka

 

Photo:/http://www.dancingstaranimalrights.org/brigitte-bardot-foundation/

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.