Josephine Baker: legenda s veľkým srdcom

Josephine Baker, alebo Jo Baker poznáte, aj keď o tom možno neviete. Jej legenda je tak známa, že sa dostala do mnohých dobových filmov, či Disney rozprávok. Keďže svoju kariéru začala na začiatku 20. storočia a zomrela v 70. rokoch, pre väčšinu z nás je súčasťou pop kultúry, ktorú už nevieme pomenovať. Známa speváčka, herečka a tanečnica bola však aj zanietenou bojovníčkou za ľudské práva a oslobodenie Francúzka počas Druhej svetovej vojny a jej príbeh je skoro tak fascinujúci, ako ona sama.

Josephine sa narodila v roku 1906 v St. Louis. Jej rodičia vystupovali vo varieté a boli veľmi chudobní. Jo sa o seba musela vedieť postarať od malička a taktiež pracovať, aby mala čo jesť. Vystupovať začala už ako dieťa. Jej otec rodinu opustil a zložitý vzťah s matkou ju dohnal až na ulicu. Jo sa však nedala a keď mala 15, pridala sa k varieté skupine. V Amerike však veľkú dieru do sveta neurobila. Ako černošská umelkyňa v silno rasistickej krajine to nemala ľahké. Segregácia bola spôsob života a Baker, ktorá vyrastala v zmiešanom prostredí, mala s touto filozofiou veľký problém.

V roku 1925 odišla na turné do Paríža, kde sa okamžite stala senzáciou. Jej tanečné vystúpenia zapadli do art deco hnutia a Josephine Baker – hviezda bola zrodená. Vo Francúzsku, ktoré bolo rasovo tolerantné sa cítila natoľko doma, že v roku 1937 prijala francúzske občianstvo. Keďže pochádzala zo St. Louis, hovorila plynule nie len po anglicky, ale aj francúzsky. Stala sa múzou pre takých umelcov ako Ernest Hemingway či Pablo Picasso a bola priateľkou Fridy Kahlo a Grace Kelly. Okrem vystupovania v divadle hrala tiež v niekoľkých filmoch, z ktorých najslávnejší je určite Zouzou (1934) a neskôr vystupovala dokonca aj v opere.

Počas Druhej svetovej vojny sa Jo pridala k francúzskemu odboju za oslobodenie. Vďaka svojej popularite a schopnosti získavať informácie sa stala „dopisovateľkou“ pre francúzsku inteligenciu. Ako umelkyňa sa mohla slobodne pohybovať po celej Európe vrátane neutrálnych krajín. Informácie mala pripnuté na spodné prádlo, keďže ju neprehľadávali, alebo napísané vo svojich notových záznamoch neviditeľným tušom. Neskôr sa presunula do severnej Afriky, kde vystupovala pre francúzskych vojakov podobne, ako to robila Marylin Monroe pre tých amerických. Za svoje snahy získala vysoké ocenenia a jej popularita vzrástla.

Po vojne išla na úspešné turné do Spojených štátov, ktoré však bolo ukončené predčasne, pretože Baker odmietala vystupovať pred segregovaným obecenstvom a segregáciu v Amerike verejne kritizovala. Pridala sa k Martinovi Lutherovi Kingovi Jr. a dokonca bola jedinou ženskou rečníčkou počas pochodu vo Washingtone D.C. V roku 1963 po boku samotného Kinga. Po jeho smrti bola oslovená, aby hnutie za ľudské práva viedla, ale túto ponuku odmietla kvôli svojim deťom.

Baker bola vydatá dokopy štyri razy, prvýkrát keď mala 13. Každé manželstvo sa skončilo rozvodom. Jej životnou láskou boli jej deti. Keďže potratila niekoľkokrát a nemohla mať vlastné, rozhodla sa, že deti adoptuje. Dohromady si osvojila 11 detí, každé z inej národnosti, iného vierovyznania a inej farby pleti, od Fínska až po Venezuelu. Nazývali sa Dúhový kmeň a Jo takto chcela okrem iného ukázať, že spoločný život ľudí s rôznych prostredí je možný. Mnoho rokov neskôr sa Angelina Jolie vyjadrila, že práve Baker a jej Dúhová kmeň ju inšpirovali k jej medzinárodnej rodine.

Aj keď bola na sklonku života Josephine svetovo uznávaná umelkyňa, mala finančné problémy a výrazne jej v tomto smere vypomáhala jej priateľka Grace Kelly. Za podpory svojej rodiny vystupovala doslova až do konca. Jej posledný koncert sa odohral v Paríži na oslavu 50 rokov v showbiznise pod patronátom monackého kniežaťa, Grace Kelly a Jackie Onassis. Na najúspešnejšom koncerte jej kariéry boli prítomní aj Mick Jagger, Diana Ross, Sophia Loren či Liza Minnelli.

O štyri dni neskôr ju našli pokojne ležať obklopenú novinami s úžasnými recenziami na jej posledné vystúpenie. Josephine Baker zomrela o pár dní neskôr vo veku 68 rokov. Ako jediná Američanka v histórii mala francúzsky vojenský pohreb so všetkými poctami, aké prináležia bojovníkom za túto krajinu.

Jej legenda žije naďalej a dodnes inšpiruje hviezdy ako napríklad Beyoncé. Jej umelecká kariéra je fascinujúca ale fakt, že svoj vplyv dokázala využiť pre dobro ľudstva je nekonečne inšpirujúci.

 

limitovaná-edícia_FB-01

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.