Veď počkaj, ono sa ti to raz vráti…

Moja mama  používala: „Veď počkaj, ono sa ti to raz vráti…“ vždy keď som niečo vyviedla, alebo len tak odpapuľovala. Vravela som si, že ako zaužívaná formula to znie celkom dobre, ale mne sa to nestane.
Samozrejme, že roky pribúdajú nielen mne, ale aj mojím deťom. Z malých bábätiek vyrastajú na tínedžerov a ja si uvedomujem, že tá moja mamka mala predsa len pravdu…

Vychovávať vlastné dieťa nie je vôbec jednoduché. Od malilinka si deti pipleme, staráme sa o ne a nespávame pri každom jednom kýchnutí. Staráme sa o ne, s láskou varíme jedlá, ktoré milujú a snažíme sa aby im nič nechýbalo. Koľkokrát obetujeme svoj voľný čas (ak vôbec nejaký máme), posledné peniaze, svoj chutný kúsok koláča, na ktorý potomkovi práve prišla chuť.
Vkladáme do nich všetko čo máme. Radíme im a vyvarujeme ich všetkého zlého, čo sa udialo nám. Ale je toto vôbec dobré stále ich viesť, držať ich za ručičky až do osemnástky? Myslím, že by tiež mohli dostať priestor na to, aby sami prejavili svoju osobnosť. Samozrejme určité medze im treba dať, aby nám úplne nezdivočeli.

Dnes sa hnevám keď niečo vyvedú, keď dostanú zlú známku, keď odvrknú na moju otázku, alebo prosbu niečo upratať. Ale začala som si plne uvedomovať, že ja som bola presne taká istá. Veľakrát sa vo svojej vlastnej dcére vidím. Je mojím zrkadlom. A dokonca som začala používať mamine pravdivé „Veď počkaj, ono sa ti to raz vráti…“

Existuje mnoho zázračných príručiek ako vychovávať dieťa a pritom z neho vychovať toho „správneho“ jedinca. Ale kto mi povie ako sa ma správať ten správny jedinec? Ako vlastne má vyzerať? Kde robím vo výchove chybu a robím vôbec nejakú chybu?
Podľa môjho názoru neexistuje vzorec na výchovu detí, pretože každý sme iný. Každý sme jedinečný a každý úplne originálny. Deti odzrkadľujú len to čo vidia, čo počujú. Používajú naše slová a dokonca aj napodobňujú našu mimiku. A v konečnom dôsledku si ten „správny“ vzorec vytvoria sami.

Tešme sa, že ich máme. Tešme sa, že sa pri nich každý deň niečo nové naučíme a dozvieme. Pretože bez ich jedinečného prístupu by bol život len nalinajkovaný a vôbec nie zábavný.

Viki

 

Facebook komentár
Viki Fľaková

Viki Fľaková

Vo všetkých situáciach sa snažím nachádzať to dobré. Občas je to ťažké, ale to je predsa to životné dobrodružstvo.