Dobro vždy zvíťazí nad zlom a láska všetko prekoná

Som neodškriepiteľne z tých, ktorí tvrdošijne veria, že dobro vždy zvíťazí nad zlom. A že láska všetko prekoná. Nie, nežijem v rozprávke a ani ma nikto neoslovuje Vaše veličenstvo. Ale je fakt, že sa občas, z času na čas, keď sa nado mňa vznesie temnota tohto sveta a cítim smútok a bolesť z viacerých strán – a pritom ani nemusí byť môj – stáva zo mňa šialene smutná princezná.

Dobro vždy víťazí nad zlom a láska všetko prekoná…

Vždy sú okolo nás veci, deje, udalosti, ktoré nevieme ovplyvniť a predsa sa nimi dokážeme trápiť. Vraj ak problém má riešenie, treba to riešenie použiť, ak nemá, nemá zmysel sa ním trápiť. Veď hej. Len to povedzte tej časti môjho ja, ktorá sa dokáže trápiť a smútiť pre všetko možné aj nemožné. Nič nie je dosť vzdialené môjmu ubolenému ja, aby sa pre to nedalo trápiť. Vyhladovené zvieratko žijúce na ulici, zmenšovanie ozónovej vrstvy, hladujúce deti v Afrike, vyliata ropa v oceáne, ľudská nevšímavosť aj krutosť. Viem sa trápiť pre zašliapnutého slimáčika aj pre nedostatok času na všetky milované činnosti. Hlboko a úprimne.

Keď potom prídu trápenia, ktoré sa ma dotýkajú osobne a skutočne zblízka, ešte len vtedy sa moji vnútorní démoni postavia do pozoru a vedia, že nadišiel ich čas urobiť v mojom duševnom vnútri poriadnu šarapatu.
Vtedy prichádza ten správny čas pre udatného princa, aby moju šialene-smutno-princeznovské ja vytrhol zo spárov temnej sily :). Najčastejšie sa na túto neľahkú, ba priam takmer beznádejnú úlohu podujme princ, či teda, pardón, kráľ z kráľovstva, tesne susediacim, s tým mojím – môj muž. Má výhodu dlhoročnej praxe v boji s mojimi smútkami, a tak väčšinou vie, ako na mňa. Vie, že čokoláda a slovo ‘neplač’ pôsobia kontraproduktívne, a tiež už dúfam vie (medzi nami – väčšinou mu to pripomeniem tak, aby si myslel, že na to prišiel sám), že aj po troch márnych pokusoch je potrebné zotrvať v márne vyzerajúcom boji s mojou temnotou, a že ono sa to poddá. Jeho vtipy, entuziazmus v tej chvíli a pohár vína z jeho rúk vedia urobiť divy. Tak isto, ako kávička s kamarátkou, letný východ slnka, objatie našich detí a najmä vedomie, že dobro vždy zvíťazí nad zlom a láska k životu je všeliek na všetky boliestky mojej duše.

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.