Budapešť, Paríž východu

Budapešť je hlavné a najväčšie mesto Maďarska. Kráľovské mesto, plné elegantných palácov, galérií, múzeí.
Niekde som čítala, že mesto sa pre mnohých stane láskou na prvý pohľad. Môžem potvrdiť, že je to tak. Budapešť sú vlastne dve mestá rozdelené širokým prúdom Dunaja, Buda–Budín, čo je hornatá časť na pravom brehu a väčšia rovinatá časť, na opačnej strane Pest–Pešť. Je to jedno z najkrajšie položených miest na svete. budapest_panoramaSvojou panorámou na brehu Dunaja bolo vyhlásené organizáciou UNESCO za svetové kultúrne dedičstvo.
Budapešť je nesmierne bohatá na históriu a množstvo pamiatok.
Prvé zmienky o nej smerujú k 1. stor. p. n. l., keď na úpätí Gellértovho vrchu sídlili Kelti. Okolo roku 89 tu Rimania založili osadu Aquincum. Začiatkom 10.storočia sa tu usadili Maďari, vedení kniežaťom Arpádom a ich oporným bodom sa stal Budín na pravom brehu Dunaja. Na ľavom brehu sa Pešť po prvýkrát spomína v roku 1148. V 13.storočí bol na mieste Starého Budína postavený kamenný hrad, kde sídlili uhorskí králi. Buda a Pešť rozkvitali až do 16.storočia, než sem vtrhli Turci. V roku 1686 bolo mesto konečne zbavené tureckej nadvlády habsburským vojskom. Pešť, Budín a Starý Budín, boli zjednotené do jedného mesta, v roku 1873. Nová Budapešť bola potom až do konca storočia najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestom Európy. Dokonca v roku 1896 bola ôsmym najväčším mestom Európy. Mesto opanovala stavebná horúčka, ktorá vytvorila dodnes pretrvávajúci obraz budapeštianskeho centra. Vznikli známe bulváre a štvrte.
Už v roku 1887 tu začala jazdiť prvá električka, v roku 1895 pribudlo metro, ktoré bolo po londýnskom druhé v Európe. Začala sa stavba najznámejšej budovy mesta, neogotického parlamentu.
Dnešná Budapešť je nádherná. Aj tým najnáročnejším návštevníkom má určite čo ponúknuť.
Najznámejšie pamiatky, klenoty a zaujímavosti mesta
budapest_parlament
Parlament, najimpozantnejšia maďarská stavba, je národným symbolom Maďarska. Je treťou najväčšou parlamentnou budovou v Európe. Majestátna, krásna stavba, ktorú postavili pred viac než sto rokmi v neogotickom slohu, s počtom miestností 691. Leží na peštianskej strane Dunaja.
budapest_mostNeďaleko Parlamentu sa nachádza reťazový most Séchényi, najstarší most v Budapešti, spája oba brehy Dunaja.
Kráľovský palác, vybudovaný v 13.storočí, o 500 rokov neskôr prestavaný na barokový. Bol celých 700 rokov sídlom maďarských kráľov. Dnes je miestom najnavštevovanejších múzeí a galérií v hlavnom meste.
Rybárska bašta, najznámejšia pamätihodnosť Budína. Postavená je na hradných hradbách.
budapest_chramChrám kráľa Mateja, postavený v 13. storočí. Je to miesto, kde boli korunovaní František Jozef I. a Sissi za uhorských panovníkov.
Aquincum – pamiatka na časy Rímskeho impéria, miesto obrovského množstva archeologických nálezov, amfiteátra, aj obytných domov.
Najelegantnejšia nákupná štvrť Budapešti – ulica Váci. Nachádzajú sa tu butiky, obchodíky so suvenírmi, reštaurácie, pouliční hudobníci. Na jej začiatku je námestie s jednou z najstarších kaviarní a cukrární v Európe, Gerbaud.
Zaujímavosťou je jej vybavenie. Je ňou starožitný nábytok a aristokratická atmosféra podniku.
budapest_kupeleAsi najznámejšie sú Kúpele Séchényi s termálnou vodou a historickým interiérom. Na území Budapešti sa nachádza 123 liečivých prameňov, čo je celosvetový unikát.

“Ešte je vám málo?”
Citadella, odkiaľ je najkrajší výhľad na Budapešť.
Margitin ostrov na Dunaji, kde sa dá poprechádzať v príjemnom prostredí, prípadne si zašportovať.
Alebo len tak sa večer poprechádzať po Dunajskom korze a pozorovať vysvietené pamätihodnosti. A netreba zabudnúť na vynikajúcu, chutnú a pikantnú maďarskú kuchyňu, známu široko ďaleko, aj v zahraničí. Je proste nezabudnuteľná.

Legenda na záver.
Medzi netradičné pamiatky v Budapešti patrí ,,Skamenená nevesta“. Stačí sa pristaviť na rohu ulíc Thököly a Stefánia. Potom už len obrátiť pohľad na žltú budovu, predovšetkým na jej balkón. Odtiaľ vám pohľad opätuje dáma z bieleho mramoru. K tej chladnej mramorovej pani sa viaže legenda, podľa ktorej nešťastná manželka až do svojej smrti denno-denne na balkóne vyzerala svojho manžela. A čakala márne, pretože jej muža vo vojne zabili.
Budapešť je kráľovské mesto, na ktoré po vzhliadnutí nikdy nezabudnete.

Vaša Iwka

 

http://visit-hungary.com/sk/budapest

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.