Pula – amfiteáter – stavba z lásky, mesto plné histórie a rímskej kultúry

Pula – mesto plné histórie a rímskej kultúry. Amfiteáter – stavba z lásky. Milenka cisára Augusta tak pobláznila, že vymámila od neho sľub, aby pre ňu postavil obrovský a nádherný amfiteáter. A cisár sľub splnil…
Pula je spomenutá aj v mytologickej bájke o Jasonovi a Medei, ktorí ukradli zlaté rúno a boli prenasledovaní Kolchidanmi až do severného Jadranu. A keďže sa im nepodarilo dolapiť Jasona a vrátiť zlaté rúno, nesmeli sa už vrátiť domov. Tak na pobreží, kde žili ilýrske plemená, založili nové mesto. Nazvali ho Polai, čo znamená „Mesto utečencov“.
Dejiny najväčšieho mesta na Istrii – Puly sa začali písať približne sto rokov pred Kristom. V tých časoch objavili Rimania novú prímorskú oblasť, v ktorej začali budovať prvé pôvodné stavby. Založili kolóniu s názvom Colonia Pietas Iulia Pola. Neskôr okolo 7.storočia sa do Puly dostali prví Slovania. V roku 1813 sa dostala pod vládu Rakúsko-Uhorska a stala sa jedným z najvýznamnejších rakúskych prístavov. Po páde monarchie sa Pula dostala pod správu Talianska a zotrvala pod ňou až do konca druhej svetovej vojny, kedy bola pričlenená k Juhoslávii. V tom čase tu žilo približne 90 % obyvateľov talianskej národnosti. Aj dnes tu okrem Chorvátov žijú aj Taliani, ktorí svojou povahou dotvárajú miestny kolorit. pula_prístavMesto sa nachádza na juhu polostrova a má najväčší prístav na Istrii. V Pule nájdete nádherné a dokonalé pláže s maximálnym komfortom, tiahnuce sa pozdĺž pobrežia. Hneď niekoľko z nich sa môže pochváliť ocenením ,,Modrá zástava“, čo je ocenenie za vynikajúcu kvalitu zariadení na pláži a čistoty mora. Patria medzi nich Ambrela, Valkane, či Brioni. Samozrejmosťou je ich plné vybavenie, cez vonkajšie sprchy, verejné toalety, šatne, či dozeranie záchranárskou službou. Osvieženie môžno nájsť v blízkych kaviarničkách a reštauráciách, ktoré ponúkajú domáce pochúťky. Ak potrebujete maximálny kľud, nájdete ho na divokých plážach ukrytých za bohatou zelenou vegetáciou.
Pula vlastní klenoty v podobe antických pamiatok, ktoré patria medzi hlavné turistické atrakcie mesta a aj celého polostrova.
Amfiteáter – Pulská Arénapula_amfi
Legenda hovorí, že amfiteáter – Arénu postavili víly. ,,Sto víl po celú noc ukladalo kameň na kameň, ale keď sa priblížilo ranné zore, museli sa schovať do svojich úkrytov. A tak Aréna zostala dodnes nedokončená.“ Amfiteáter je najatraktívnejšie a najvyhľadávanejšie turistické miesto Puly. Miestni ho volajú Aréna. Je to 6.najväčší antický amfiteáter na svete a jeden z najkrajších. Je charakteristický dvomi poschodiami s arkádami a tretím poschodím s oknami. V minulosti sa využíval na zápasy gladiátorov a na obchodné účely. V čase najväčšej slávy sa tam vošlo až 23 000 divákov. Dnes je naopak dejiskom divadelných predstavení, filmových festivalov, či rôznych koncertov. V podzemných chodbách sú expozície z rímskeho obdobia. Oproti rímskemu má jednu výhodu, a to nádherný výhľad na more.
Víťazný oblúk Sergiovcov  (Slavoluk Sergijevaca)pula_obluk
Bývalé hradby mesta boli v 19. storočí zničené. Podarilo sa zachovať iba Víťazný oblúk, ktorý plnil kedysi úlohu vstupnej brány do Puly. Stavbu dala vybudovať rodina Sergiovcov. V dejinách mesta mali významnú úlohu, pretože boli správcami majetku a pracovali na jeho zveľaďovaní.
Herkulesova brána
Nachádza sa medzi dvoma okrúhlymi zrejme stredovekými baštami. Je na nej dnes už ťažko rozoznateľná vykresaná hlava Herkulesa a jeho palica.
Katedrála s relikviami svätých
Bola postavená v 4. storočí a úplne dokončená až v 5. storočí. Najvzácnejšou súčasťou katedrály je mozaika Panny Márie, ktorej vytvorenie financoval istý manželský pár. Dal si to ako jeden z manželských sľubov. V Pule sa môžete tešiť okrem množstva ďalších pamätihodností, aj na úžasnú gastronómiu a fascinujúcu prírodu.
Je to úžasné miesto, kde vám nuda nehrozí. A odchádzať budete bohatší o krásne spomienky.

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://cestovanie.sme.sk/c/5880559/amfiteater-v-pule-patri-k-najkrajsim-na-svete.html?utm_source=link&utm_medium=rss&utm_campaign=rss
https://sk.wikipedia.org/wiki/Pula

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.