Byť človekom, ktorým chcem byť

Zuzana Hlávková je absolventkou kultúrnych štúdií na škótskej University of St. Andrews. Po niekoľkých rokoch strávených v zahraničí sa vrátila domov, na Slovensko. Svojou prácou chcela prispieť k dobrému obrazu svojej krajiny v zahraničí. Preto bola pre ňu možnosť spolupripravovať predsedníctvo jasnou voľbou.

Mediálnou jednotkou týždňa je kauza predražených eventov ministerstva zahraničných vecí. Na poprednom mieste okrem ministra Lajčáka a bývalej riaditeľky televízie Markíza  Ťapákovej v nej figuruje aj Zuzanine meno. No figuruje tu v súvislosti, ktorá nie je v našej krajine obvyklá. Zuzana Hlávková je vo svojich 26 rokoch na Slovensku prvou ženou, ktorá sa vzdala pozície a možno aj sľubnej kariéry v štátnej správe a namiesto toho si zvolila pre ňu jedinú možnú alternatívu – zostať sama sebou a verejne odmietnuť korupciu na pôde, ktorá mala byť pre ňu zdrojom výživy a rastu.

Riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš sa pre médiá vyjadril, že hoci sťažnosti na korupciu či podvody k nim prichádzajú často, je výnimočné, ak im to do agentúry príde niekto „zvnútra“ povedať osobne a navyše je ochotný svedčiť aj na verejnosti.

Zuzana Hlávková si toto zvolila ako svoju jedinú možnosť. Napriek strachu a obavám, ktoré jej odvážny krok sprevádzali, nakoniec v nej zvíťazila ľudskosť. Prehovoriť o korupcii v štátnej správe pokladá za svoju povinnosť. Na rozdiel od ministra zahraničných vecí si nemyslí, že stáť za pravdou a v prípade potreby ju verejne vyjadriť znamená mať mladícke ideály.

Rozhodla sa urobiť správnu vec, pretože sa nechcela stať zatrpknutou a nahnevanou už v 26 rokoch. Postoj bezmocnosti – hlas jedinca proti systému aj tak nič nezmôže, vymenila za potrebu konať a obrátila sa na Transparency International Slovensko.

Urobila to krásne ženským spôsobom. Namiesto veľkých okázalých príhovorov pred kamerami v tichosti oznámila kľúčové fakty ohľadne možnej korupcie na pôde ministersva kompetentným. Predtým zvážila všetky možné dôsledky a na tento krok, ako sama hovorí, bola pripravená. Pri rozhodovaní bola pre ňu dôležitá aj skutočnosť, že sama ešte nemá deti a rodinu. Mladá žena je pripravená niesť zodovednosť za svoje činy. Našťastie Tranparency International a aj viacerí právnici jej sľúbili právnu ochranu a podľa skloňovania jej mena na sociálnych sieťach má obrovskú podporu u širokej verejnosti.

Žena môže dokázať veľké veci. Môže dokonca dokázať všetko. Ak poslúchne hlas svojho srdca a rozhodne sa byť ženou, akou chce byť. Zuzana Hlávková takou ženou je.

 

Prečítajte si tiež: Prečo verím Zuzane Hlávkovej, že bola svedkom nečistých hier na ministerstve?

 

Zdroj: http://transparency.blog.sme.sk

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.