Najlepší vyhráva

vyhra

Niekedy život nebeží tak, ako chceme. Zamestnávatelia sa o nás nebijú, ochorieme pri zmene každého ročného obdobia, a naše schopnosti nie sú pre nikoho dosť dobré. Všetci sme to zažili. Finta je v tom, vydržať, pokým všetky svoje ciele nepremeníme na víťazstvá. A túto základnú pointu potom aplikovať do všetkého v našom živote.

Keď prestaneme sami sebe klásť prekážky, dokážeme vyhrať všetko a nad všetkým.  A najlepšie na tom je, že ak sa raz pripravíme na to, že budeme vyhrávať, viac pokusov netreba. Že to nie je možné?   Čítajte ďalej a uvidíte…

Uistite sa, že túžite vyhrať  

Každý baží po víťazstve, no nie všetci ho dosiahneme. Pretože mnohé z nás si nemyslia, že môžu vyhrať.  Napríklad ak sme pri šachovej  partii presvedčené, že náš protihráč je bystrejší než my, zaručene to vedie k prehre. Ak si myslíme,  že nie sme dosť dobré v  matematike, pripravujeme samé seba o množstvo dobrých príležitostí.  Ak chceme uspieť, potrebujeme zmeniť porazenecký spôsob myslenia a jednoducho byť presvedčené, že dokážeme čokoľvek. Nevyhráme hneď, no budeme o krok bližšie k cieľu.

Analyzujte svojich protihráčov

Ak chceme niečo vyhrať, musíme vedieť, čomu čelíme. Či už sa vyhraňujeme voči svojmu protihráčovi v šachu, vyjednávame s obchodníkom pri kúpe nového auta, alebo staviame raketoplán, ktorým odletíme na Mars…  potrebujeme rozumieť, prečo je pre nás tento človek, či situácia prekážkou.

Ak napríklad čelíme obchodníkovi, skúsme zistiť,  prečo by sme nemohli spraviť lepší obchod.  Je to preto, že nás zastrašuje? Alebo sa nám zdá bystrejší, než sme my?  Ak vnímame, že nás ohrozuje, preskúmajme, prečo je to tak.  Pokúsme sa zistiť z jeho reči tela, čo ho motivuje. V čom je dobrý? Môže tu byť niečo, čo ohrozí jeho? Ak napríklad lepšie rozumie produktu, ktorý predáva, viac sa s týmto produktom oboznámte a získate navrch.  Podľa Adama G. Galinkskeho, profesora na  Northwestern University’s Kellogg School of Management, “čím viac sa dostanete do hlavy  protihráča, tým viac môžete predpokladať lepšie výsledky pre vás.”

Toto sa týka všetkého v našom živote.  Zistite, ktoré vaše slabosti protihráč využíva, alebo prečo sa tento problém zdá byť na prvý pohľad nevyriešiteľný …  a vydláždite si svoju cestu k víťazstvu.

Spoznajte pravidlá

Či už sa jedná o hru, alebo o vedecký projekt – všetko má svoje pravidlá a postupy. Ak ich nepoznáte, nemôžete vyhrať.

Pravidlá sú tu na to, aby nám povedali, ako môžeme, či nemôžeme hrať a sú pevne stanovené. Buď  sa ich naučíme dodržiavať, alebo zlyháme.  Správne postupy môžu byť na druhej strane výborným nástrojom, ktorý sa naučíme, keď budeme pri hre pozorovať ostatných. Napríklad ak hráme poker, je fajn vedieť, akým spôsobom protihráči blufujú a ovládajú hru.  Pozorujte úspešných hráčov a dávajte dobrý pozor na ich stratégie.  V nich je skrytý dôvod, prečo vyhrávajú, ak ak  budeme robiť to isté, čo oni, budeme vyhrávať tiež.

Relaxujte

Niekedy poznať všetko to, čo sme si napísali, jednoducho  nestačí.  Pokiaľ sme v strese, našu cestu k víťazstvu môže zatieniť strach.

Aby sme sa tomu dokázali vyhnúť, skúsme zistiť, čo je pre nás na tejto hre naviac stresujúce, a prečo ako stresujúce vnímame. Napríklad mnohí introverti sa obávajú hovoriť s neznámymi ľuďmi, pretože si nedôverujú v oblasti svojich sociálnych zručností.  Preto je tak ťažké pre introverta vyjednávať, alebo rozprávať na verejnosti. Ak je toto váš prípad, potrebujete sa naučiť uplatňovať svoje sociálne zručnosti, až pokým sa nebudete dostatočne pripravené na to, aby ste ich slobodne používali. Prinesie vám to úžitok v mnohých oblastiach života. Ďalšie drobné relaxačné  úpravy v živote môžu byť obmedzenie príjmu kávy a cukru, pravidelná meditácia a telesné cvičenie.

Naučte sa prehrávať

Možno ste spravili všetko tak, ako sme si napísali, ale stále nemôžete vyhrať.  Môže to vyzerať, že si odporujeme, no niekdy jednoducho prehráme, nech robíme čokoľvek.  Ak sa to stane, neobviňujte sa z toho. Namiesto toho sa pokúste premeniť prehru na víťazstvo. Nájdite niečo, čo ste sa mohli naučiť, a premýšľajte, ako dokážete túto skúsenosť využiť v budúcnosti.  Toto je spôsob, ako vyhrávať bez potreby nad kýmkoľvek víťaziť.  .

Ľudia nie sú úspešní preto, že sú talentovaní, či výnimočne inteligentní, ale preto, že nenechajú svoje zlyhania a slabosti zvíťaziť a ďalej idú za tým, čo pre seba chcú. Ak chceme víťaziť, tento prístup by sme si mali osvojiť aj my.

Nel

 

Prečítajte si tiež: ”Ako ovládnuť umenie presvedčivej komunikácie”

 

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.