Čarovná a čarujúca J.K. Rowling

J. K. Rowling je jedna z nafascinujúcejších žien Británie. Jej život je rozprávkovým príbehom, premenou slobodnej matky na podpore so sklonmi k depresii na sebavedomú, úspešnú autorku medzinárodných bestsellerov. Jej život určite nebol jednoduchý, ale jej životná cesta ju doviedla ako k pracovným úspechom, tak aj rodinnému šťastiu. Aká cesta to teda bola?
Rowling sa narodila do rodiny vedkyne a inžiniera naďaleko Bristolu. Už počas detstva písala príbehy, ktorými bavila celú rodinu. Bola poctivou študentkou a na univerzite v Exeteri vyštudovala francúzštinu. Po štúdiu začala pracovať pre Amnesty International. V tomto období sa vydala na cestu vlakom s Manchesteru do Londýna. Vlak meškal, J.K. začala rozmýšľať a zrazu sa jej v hlave vynoril obraz malého čarodejníckeho učňa, ktorý študoval na tajnej čarodejníckej škole. Ale prebehne ešte niekoľko rokov, kým slávny Harry Potter uzrie svetlo sveta.

Rowling sa impulzívne, na základe reklamy v novinách rozhodla odísť učiť angličtinu do Portugalska. Tu stretla mladého novinára, zamilovala sa, vydala a narodila sa jej dcéra. Manželstvo však nebolo šťastné a J.K sa s ani nie ročnou dcérou odsťahovala k sestre do Edinburgu. Čo nikto nevedel bolo, že z Portugalska si okrem dcéry doniesla aj dve kapitoly z prvého dielu slávnej série.
Naspäť v Británii mala veľký problém s nájdením práce, upadala do depresie a skončila na podpore. Jedna z vecí, ktoré jej dávali nádej, bolo písanie. Inšpiráciu nachádzala vo svojom živote, Albus Dumbledore je inšpirovaný riaditeľom z jej základnej školy, lietajúce auto autom jej najlepšieho kamaráta a Hermiona Granger Rowlingovou. Po dopísaní si našla literárneho agenta a spoločne začali hľadať vydavateľstvo.

Strasti však nekončili, až dvanásť vydavateľstiev odmietlo knihu, ktorá bola prvou z najpredávanejšej knižnej série vôbec. Nakoniec jej na vydanie kývlo londýnske vydavateľstvo, ale až potom, čo si prvú kapitolu prečítala dcéra vysoko postaveného manažéra a hneď požadovala ďalšiu. Prvé vydanie bolo v náklade 1000 kusov a Rowling bolo povedané, aby si našla normálnu prácu, lebo týmto sa určite neuživí. Dnes sa toto prvé vydanie predáva za približne 25 000 libier.

Asi netreba hovoriť, že séria kníh o mladom čarodejníkovi hneď od začiatku lámala rekordy. Ľudia stáli rady na knihy a neskôr, keď tieto knihy adaptovali na strieborné plátno, stáli rady na filmy. Na základe príbehu, ktorý skrsol v hlave slobodnej matky vznikol samostatný svet, ktorý má milióny nasledovateľov po celom svete. Aby J.K. uspokojila fanúšikov, ktorí sa nechcú zmieriť s tým, že Harry Potter skončil, založila stránku www.pottermore.com,  kde pravidelne uvádza nový obsah, ktorý sa týka tohto čarodejníckeho sveta.

Literárna kariéra J.K. však pri Harrym Potterovi nekončí. Odvtedy napísala niekoľko knižiek pre dospelých, dokonca aj detektívky. Rowling si veľmi dobre pamätá, aké je to nemať nič a preto tieto dni akékoľvek zisky z jej kníh putujú do rôznych charít, ktorých podporujeme niekoľko. Žena, ktorá má všetko, ale nezabúda na svoje skromné začiatky je pre túto vlastnosť milovaná a jej slovo má veľkú váhu.
Šťastie ju neobišlo ani v osobnom živote, s manželom má ďalšie dieťa a súkromie svojej rodiny stráži ako oko v hlave. Rowling je žena, ktorá si prešla svojimi strasťami, ale nenechala sa pokoriť. Jej problémy ju urobili silnejšou a taktiež inšpiráciou pre iné ženy, ktoré nevidia východisko. Okrem toho dala svetu jeden z najkúzelnejších príbehov vôbec, ktorý bude navždy inšpirovať nielen detskú fantáziu.

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.