Kapitoly našich kníh

Kapitoly v knihách, životné cykly, zrodenia a smrť – všetko má svoj začiatok a koniec. Prečo by sme sa ich mali báť? Či už chceme, alebo nie, jedno je isté : veci vždy budú v stave zmeny. Budú tu začiatky a takisto tu budú konce. A či sa ich rozhodneme vítať, alebo sa im budeme chcieť vyhýbať, je len na nás.

Dobrá správa je, že voľba je na nás. Je to oslobodzujúci pocit, pretože to znamená, že nie sme uväznené v nejakej predom určenej schéme, akoby sme sa k veciam v našich životoch mali stavať. Iba naším konaním – alebo nekonaním budeme dosahovať úžitok, či pociťovať dôsledky. Poznanie, že máme moc ovplyvniť výsledok je ďalší nesmierne motivujúci pohľad.

No začiatkov a koncov sa stále môžeme obávať. Prečo je to tak? Z akého dôvodu sa tak veľmi bránime prijať to, čo začína a naopak nechať ísť to, čo práve končí?

Možno sa cítime byť stratou pokorené, slabšie –  napríklad stratou priateľa, milovaného človeka, práce, finančnou ujmou, zmenou sociálneho statusu alebo pozície v skupine.  Sme unavené zo spletitých myšlienok na budúcnosť, na ktorú sa necítime byť pripravené, alebo ju nie sme ochotné akceptovať?

Toto sú úplne normálne ľudské pocity, a my všetky ich čas od času zažívame. Kto sa občas necítil skľúčený smrťou, napríklad smrťou niekoho, koho mal rád? Kto nikdy nezažil strach a pochybnosti, či bude schopný zvládnuť náročnú situáciu, ktorá občas do života samovoľne príde?

Ak je teda normálne cítiť strach, pochybnosti, ohrozenie či dokonca odmietanie začiatkov a koncov, je aj rovnako prirodzené cítiť vzrušenie, zvedavosť, odhodlanie, motiváciu a záujem. Máme k dispozícií množstvo emócií a postojov, a je iba na nás, ktoré si vyberieme.

Pozrime sa napríklad na koniec kapitoly v knihe. Ak nás kapitola zaujala, nemôžme sa dočkať, kým sa dočítame k ďalšej, aby sme zistili, čo sa stane. Nedočkavosť nás motivuje pokračovať. Možno nová kapitola má na svojom začiatku koniec, no tento koniec vedie k ďalšiemu začiatku, za ktorým bude nasledovať ďalší koniec. A tak ďalej.  A na konci knihy bude naše uspokojenie závisieť od toho, akými zaujímavými pre nás boli všetky jej časti. Ak sa nám kniha páčila, môžeme siahnuť po inej knihe od toho istého autora a sme znova na začiatku. Ak sa nám nepáčila, môžeme si vybrať iného autora a zasa príde začiatok, len  v tomto prípade iný.

V každom začiatku a v každom konci skúsme hľadať to pozitívne. A majme život radi nielen s jeho krásami, ale aj nedokonalosťami.

 

Nel

 

Prečítajte si tiež: Začiatky a konce stačí prijímať

 

www.addiction.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.