Deň otcov, sviatok, ktorý vznikol vďaka žene

Deň otcov, tretia júnová nedeľa je venovaná všetkým mužom, otcom, ktorí sa s láskou a zodpovedne starajú o svoju rodinu. Možno sa zdá, že ide o nový sviatok, no nie je to pravda. Najväčší podnet k vzniku tohto sviatku dala žena. Tradícia Dňa otcov vznikla v meste Spokane v štáte Washington, už v roku 1910. Američanka Sonora Louise Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov, ako bol ten jej. Jej otec bol veterán občianskej vojny William Jackson Smart. Po smrti manželky sám musel vychovávať šesť detí. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku rástla a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom stanovil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov. Z USA prišiel potom tento sviatok aj do Európy. Dňom otcov sa zdôrazňuje úloha otcovstva, kedy rodičovské úlohy už nie sú v postavení ako v minulosti, keď otcovia boli len živitelia rodiny a matky sa starali o deti a domácnosť. Stále viac otcov sa s radosťou podieľa na výchove a starostlivosti detí už od narodenia. Svojou prirodzenou autoritou, vedomosťami, znalosťami a kvalitami svojej osobnosti dáva otec dobrý príklad v rodine.
,,Jeden otec je lepší ako sto učiteľov.“ (Nórske citáty)
Deň otcov sa týka všetkých otcov a preto by sme okrem otcov našich detí nemali zabúdať ani na našich vlastných otcov, starých otcov. Vyjadriť im vďaku, úctu za ich starostlivosť. Najčastejšou oslavou môže byť slávnostný obed v kruhu rodiny. Menšie deti môžu pripraviť drobný darček, tak ako býva zvykom aj ku dňu matiek. Alebo mu pripravte jeho obľúbené jedlo a prineste ho priamo do postele, prípadne zapojte do prípravy aj deti. Výlet je tiež dobrým spôsobom, ako urobiť Deň otcov výnimočným. Môžete sa vybrať do prírody na turistiku, urobiť si výlet na bicykloch či ísť len tak na prechádzku. Takým piknikom urobíme radosť všetkým. Možno postačí aj pripravená grilovačka na počesť ocka. Inak vôbec nezáleží, či darujete drobnosť, alebo niečo drahšie, či pripravíte niečo kreatívne. Podstatné je, že potešíte človeka, ktorého máte radi a vážite si ho.

,,Anjeličku,môj strážničku, stráž mi môjho ocka.
Mám ho rada. Keď ho vidím, zasvietia mi očká.
Viem, čo bude, keď mi občas položí dlaň na vlásky.
Tvrdá bude od roboty. Ale mäkká od lásky…“     (Milan Rúfus)

Aké kvety sú vraj ideálne pre mužov? Pri výbere kvetu pre muža, je vraj dôležité dbať na to, aby sme volili robustnejšie a výrazné kvety, ktoré podčiarkujú osobnosť a silu muža. Doplnkom k takému kvetu môže byť veľký list napr. exotickej rastliny, ktorý symbolizuje jeho veľkosť a mužnosť.

Vaša Iwka

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.