Fascinujúce miesta, ktorých sa mnohí boja

Sú ľudia, u ktorých takéto miesta vzbudzujú strach, iní ich vyslovene vyhľadávajú. Na Slovensku máme veľa jedinečných skvostov. Okrem prírodných a kultúrnych bohatstiev na povrchu, sú i také, čo sú ukryté pod zemou, sú to jaskyne. Čo to vlastne je jaskyňa?
ZSS_jaskyňaJe to podzemná dutina, ktorá sa vytvorila prírodnými procesmi a je prístupná pre človeka. Ľudí záhadné miesta odjakživa fascinovali. Naša krajina sa môže pýšiť množstvom jaskýň a zaujímavosťou je, že máme i také, aké nie sú v celej Európe (Ochtinská jaskyňa). Jaskyne majú pre nás veľký zdravotný význam. Prostredie v nich sa prakticky nedá nahradiť žiadnym umelým spôsobom. Je sterilné, bez alergénov, s nízkym obsahom baktérií a prachových častíc vo vzduchu. Vzduch v jaskyni lieči alergie, dýchacie problémy, astmu a mnohé iné. Speleoterapia je liečebná metóda, ktorá využíva vlastnosti jaskýň a najmä aerosólu podzemného prostredia. Dýchanie v jaskynnom prostredí zlepšuje funkčnú kapacitu pľúc a je vhodné pre všetky vekové skupiny.
,,Slonie uši, či Zajačie uši?“
Na západnom Slovensku je jediná sprístupnená jaskyňa. Je ňou jaskyňa DRINY.
ZSS_jaskyna_drinyNachádza sa v Smolenickom krase v Malých Karpatoch. Záhadnú dieru objavili už v 19.storočí. Kedysi sa hovorilo, že do podzemnej diery občas vliezol pes, ktorý naháňal zver a viac z nej nevyšiel. Alebo si tam robili brlohy zvieratá. Až začiatkom minulého storočia skupinka smolenických nadšencov začala robiť prieskum v Smolenickom krase. O pár rokov neskôr sa do nej podarilo preniknúť. Jej interiér pozostáva z úzkych puklinovitých chodieb a krásnej kvapľovej výzdoby. Dĺžka prehliadkovej trasy je asi pol kilometra. A bude Vám tu aj celkom chladno. Teplota vzduchu je od 7,1 – 7,8° C, vlhkosť takmer 100%. Uvidíte ,,Slonie uši“, ktoré sú slovenským unikátom, alebo ,,Zajačie uši“, stalagmitový lesík a veľa iných zaujímavostí, ktorým sa potešia najmä deti.
Možno vás zaujmú netopiere, ktoré budú poletovať nad vašimi hlavami.
ZSS_netopierePo návšteve budete mať príjemný pocit, že ste pre seba vykonali niečo užitočné, zdraviu prospešné. A keď vám bude stále málo, môžete navštíviť miestnu prírodu a okolie romantického zámku v Smoleniciach. Prežijete deň v prírode bohatý na zážitky. Poznáte všetky naše jaskyne? Na Slovensku sa nachádza 16 sprístupnených jaskýň. Mnohé z nich sú národné prírodné pamiatky a niektoré sú zapísané do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Správa slovenských jaskýň (SSJ) zabezpečuje ochranu a prevádzku 12-tich jaskýň.
Pre zaujímavosť uvádzam ich zoznam:

  1. Jaskyňa Driny – Malé Karpaty
  2. Harmanecká jaskyňa – Nízke Tatry
  3. Demänovská jaskyňa Slobody – Nízke Tatry
  4. Bystrianska jaskyňa – Nízke Tatry
  5. Demänovská ľadová jaskyňa – Nízke Tatry
  6. Važecká jaskyňa – Vysoké Tatry
  7. Belianska jaskyňa – Vysoké Tatry
  8. Ochtinská aragonitová jaskyňa – Slovenské Rudohorie
  9. Dobšinská ľadová jaskyňa – Slovenské Rudohorie
  10. Jaskyňa Domica – Slovenský Kras
  11. Gombasecká jaskyňa – Slovenský Kras
  12. Jasovská jaskyňa – Slovenské Rudohorie

Ešte zopár zaujímavostí o našich jaskyniach:
Najrozsiahlejší systém je systém Demänovských jaskýň, dlhý vyše 35 km.
Najhlbšie sú Hipmanove jaskyne v Nízkych Tatrách (495m).
Najväčší pravý jaskynný živočích sa u nás našiel v Gombaseckej jaskyni. (dĺžka tela 26 mm, počet párov nôh 147)
Najmenší pravý jaskynný živočích bol objavený v roku 2013 v štyroch jaskyniach Nízkych Tatier, vrátane Demänovského jaskynného systému. (veľkosť tela iba 0,38-0,55 mm)

Ozaj, vedeli ste, že: počas jednej návštevy jaskyne získa ľudské telo do organizmu toľko látok, koľko je v jednej kalciovej injekcii?

Vaša Iwka

 

Zdroje:/http://www.smolenice.com/html/driny.htm
http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/8-driny

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.