GPS na cestu životom

Cesty a cestičky, kľukaté, úzke, široké či rovné…  Každá z nich niekam vedie a my často nevieme kam. Svoj smer máme, vieme, kam ideme alebo kam chceme isť, ale kadiaľ sa tam dostať?

V každodennej naháňačke za prežitím častokrát zabúdame naozaj žiť. Na chvíľu sa zastaviť a len tak sa nadýchnuť. A dýchať. Zhlboka a pravidelne. Počúvať, ako nám tlčie srdce a prestať mu určovať, ako by tĺcť malo. Počúvať svoje myšlienky bez potreby ich hodnotiť, počúvať pocity a nepotláčať ich.

Každodenne sa stretávame s tým, že veci, ktoré sme si naplánovali sa zrazu samovoľne menia. Mešká autobus, v práci toho máme na stole viac ako sme čakali, či naša ratolesť donesie zo školy o dva stupne horšiu známku z koncoročnej písomky. Problém je na svete, povzychneme si.  V hlave nám začína bežať upútavka na horor, v ktorom hlavnú úlohu hráme my a v tej vedľajšej sa nás pevne drží naša bezmocnosť.

Problém zatiaľ potichu naberá na váhe a na rozmeroch, žije z našej pozornosti a miestami máme pocit, že nás prerastie.

Pritom stačí tak málo. Stačí sa zastaviť a povedať si DOSŤ. Dať si čas a pozrieť sa na tú istú vec z inej stránky. Mešká autobus? Super, aspoň som si stihla všimnúť čerstvo vysadené kvetiny v záhrade oproti zastávke a zistiť, že pri nej rastie strom, na ktorom si vtáci práve teraz robia hniezdo.  Kopa práce od šéfa na stole môže znamenať, že nám verí a vie, že ju dokážeme urobiť. Že na to máme. Nečakaná horšia známka z písomky nášho pubertiaka nám môže ukázať, že s ním možno trávime  menej času, než by sme mohli a môže nás naviesť na cestu ku krajšiemu vzájomnému vzťahu plnému dôvery.  Na konci tejto cesty nás už žiadne školské hodnotenie neprekvapí, pretože o ňom budeme vedieť ako prvé.

 

Život a jeho cesty mapu nemajú. Zato majú nespočet súradníc, záchytných bodov a každé jedno TERAZ takým bodom môže byť. Možno neviem presne, kam moje cesty vedú, ale viem, kde práve som. Nohami pevne stojac na zemi mám čas sa poobzerať, ktorým smerom jednou z nich zajtra vykročím, aby som sa zas mohla zastaviť, nadýchnuť a urobiť každý svoj ďalší krok.

 

 

S láskou Nel

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.