História Bratislavy sa oblečie do rozprávkového šatu

Festival svetla Bratislava 2016 – v dňoch 22-24. septembra.

Príďte sa pokochať po zotmení svetelnými rozprávkami do bratislavských ulíc. História Bratislavy sa oblečie do rozprávkového šatu.
V týchto dňoch v niektorých častiach hlavného mesta ožijú rozprávky formou svetla. Vďaka najmodernejším technológiám zažijú návštevníci nevšedný zážitok.
Tri dni vo večerných hodinách od 19. – 23. hodiny sa rozsvietia fasády niektorých významných bratislavských budov vďaka svetelným a interaktívnym inštaláciám. Témou a inšpiráciou ročníka 2016 budú slovenské rozprávky a povesti. Ale najmä bratislavské, ako ,,Prešporský duch“, ktorý môžete vidieť na hradbách, ďalej ,,Srdce Bratislavy“ na Františkánskej ulici, či ,,Biela húska na Dunaji“ na Pribinovej ulici.
Základom podujatia je vlastne využívanie svetla ako média na sprostredkovanie zážitku. Inštalácie budú nielen umeleckým stvárnením, ale tiež prostriedkom predstavenia nových zaujímavých technických riešení určených širokej verejnosti.
Ulice, ktorými denne prechádzame, tak ožijú čarom rozprávok vďaka svetelnej show. Podujatie je určené pre všetkých, ale najväčšiu radosť budú mať určite tí najmenší diváci.

Časť povesti Biela húska na Dunaji…
..,,Rúca sa hrad náš prepevný, zaniká slovienska ríša!“ Zúfala si vládkyňa Devína. S rozpustenými vlasmi, dlhšími ako ona sama, vybehla na najvyššiu vežu a zvolala srdcervúco: „Prosím nebesá o odpustenie!“ A v nádeji, že azda najvyššou obeťou zvráti strašný ortieľ, skočila do dunajských vĺn… A na Dunaji pod Devínom slovenský mládenec chytil do náručia bielu húsku, pritisol si ju na hruď a vyniesol na breh. A všetci vidia, že to nie je biela húska, ale že je to dievčina s rozpustenými vlasmi a tie vlasy sú dlhšie ako ona sama. A nad tým všetkým stojí múdry a prísny Devín, hrad náš milovaný, mocný a pevný aj v svojich rozvalinách.
(Mária Ďuríčková, Bratislavské povesti)

 

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://www.bakurier.sk/courier/view/festival-svetla-bratislava-2016-tema-na-rok-2016-povesti-a-legendy

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.