História účesov

História účesov

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. V minulosti si pre krásu vlasy aj trhali… V dnešnej dobe sú komplikované účesy považované skôr za extravagantné, no v období Rímskej ríše boli zložité účesy symbolom bohatstva.

Účes vie ženu zmeniť na ,,novú ženu“. A okrem zmeny vzhľadu dokáže pozdvihnúť aj sebavedomie. Aké účesy nosili naše predchodkyne?

 Účesy v Egypte

Účesy v starovekom Egypte záviseli na bohatstve, veku a spoločnosti, v ktorej človek žil. Muži i ženy mali vlasy po ramená. Vlasy ostrihané nakrátko, či oholené hlavy mali dospelí. Ak mal však oholenú hlavu mladý človek, nechal si na boku hlavy aspoň malú kaderu tzv. ,,kaderu mladosti”, tá symbolizovala jeho vek. Mladé dievčatá nosili vrkoče. Starší muži a ženy zas parochne, čím zakrývali nedostatok vlasov, či šedivosť. Parochňa pomáhala chrániť vlasy aj pred slnkom. Účesy sa podľa tvaru tváre upravovali geometrickým strihom.
K rituálu úpravy tváre patrilo aj pravidelné vyholenie vlasov nad čelom, čím sa opticky tvár predĺžila a tak vynikla krátka ofina. Ženy zo Starého kráľovstva mali kratšie účesy než ženy z Nového kráľovstva. Obe skupiny si zdobili vlasy kvetinami, lotosovým kvetom a ľanovými stužkami. Používali diadémy a čelenky vyrobené zo zlata alebo granátu, avšak chudobní ľudia si zdobili vlasy ovocím a lístkami.
Niektoré ženy si okolo prameňov vlasov obtáčali zlatú rúrku, aby tak ukázali svoje bohatstvo a vlasy si farbili henou.

Účesy v Grécku

Vlasy v starovekom Grécku boli oveľa dlhšie. Mnoho účesov bolo zo zapletených vlasov a zdobených tiež s kvetmi, čelenkami a stuhami. Vlasy posýpali zlatým práškom.

Účesy v Ríme

Ženské účesy tvorili rozpustené vlasy zviazané čelenkou, aby nepadali do tváre. Mladé dievčatá nosili jednoduchý drdol umiestnený na krku. Účesy sa postupne menili a do módy prišli rôzne detailné účesy. Rimanky milovali blond parochne, vyrobené z vlasov germánskych otrokýň.

Účesy v období renesancie

V 15. storočí si ženy z horných spoločenských tried bolestne vytrhávali vlasy z prednej časti vlasov, aby sa ich čelá zdali vyššie a vlasy si stiahli dozadu a ukryli ich pod komplikovanú čelenku. Blond vlasy boli považované za znak krásy a vysokej triedy. Preto sa pokúšali zmeniť farbu na blond pomocou bielidla, šafranu alebo farbiva z cibuľových šupín. Talianske ženy zas tak, že sedeli hodiny na slnku v klobúku, bez vrchnej časti.

Účesy v 18. storočí

Ženy z vyššej spoločnosti mali pristrihnuté kučeravé vlasy, poprášené práškom a zdobené girlandami a mašľami. Neskôr boli v móde účesy z vankúšikov konských vlasov, vytvorené pomocou drôtených klietok a poprášené škrobom. Niektoré boli takmer meter vysoké a obsahovali pružiny. Boli zdobené perím, stuhami alebo šperkami.

Účesy v 20-tych rokoch

20-short-vintage-hairstyles_41Populárne nové krátke účesy zvlnené alebo mikáda tzv. ,,boby”, symbolizovali rastúcu slobodu žien. Inšpirovali sa filmovými hviezdami.

Účesy v 40-tych rokoch


Prišiel trend kaderí a žiarivých vĺn. Tiež módny prameň vlasov, zakrývajúci jedno oko.
Účes, ktorý najviac symbolizuje túto dobu, bol s cestičkou na boku a mäkkými kaderami padajúcimi cez rameno.

 

Účesy v 50-tych rokoch

50_teNa konci druhej svetovej vojny sa vrátili do popredia tradície a konzervatívne hodnoty. Žena v domácnosti, vykonávala domáce práce bez toho, aby jej vytŕčal čo len vlások. Dámske vlasy si toho veľa vytrpeli. Boli vyčesávané, tvarované a striekané sprejom v salóne každý týždeň do ,,helmy” dokonalých tvarov.

 

Účesy v 60-tych rokoch

60_teŽeny sa presunuli do zamestnania, za kariérou a vzdelaním. Volili si preto praktické krátke strihy podobné ,,bobu“ z 20-tych rokov, alebo dlhé, rovné vlasy.

 

Účesy v 70-tych rokoch

Vlasy sa stali symbolom tejto éry. Vyjadrovali identitu, alebo postoj. Nosili sa dlhé vlasy prirodzené a voľné.

 

 

V 80-tych rokoch

80_teČím väčší účes, tým lepší. Popové hviezdy spopularizovali tento štýl. V protiklade boli populárne aj tradičné krátke účesy, pre mužov aj ženy.

 

V 90-tych rokoch

Prišlo hnutie ,,grunge“ v rockovej hudbe, ktorý charakterizoval neporiadny, prírodný štýl
rozstrapatených a neupravených vlasov, oproti umelému výzoru 80-tych rokoch.
Ráchel (Jennifer Aniston) zo situačnej komédie Priatelia vytvorila nakrátko módny trend s jej verziou účesu. Strih bol uhladenejší, s dlhšími vlasmi a tvár lemoval melír.

Poslednými módnymi trendami sú vlasy na jednej strane vyholené, či módnou farbou sa stala šedivá.

Nech by sme si vyskúšali akýkoľvek účes z týchto dôb, vždy by nás to zmenilo. Ale vnútorne by sme boli tými istými ženami.
Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Aktuálna módna sezóna je o nežnej ružovej a zamate

 

https://encyklopediapoznania.sk/clanok/2830/historia-kozmetologie-kozmetiky-a-hygieny-v-rokoch-1
http://www.egyptan.sk/clanky/prispevky/zaujimave-prispevky/egyptske-vynalezy-krasy.html

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.