Isabella Rossellini: skutočná elegancia je prejavom nezávislej mysle

Na prvý pohľad sa môže zdať, že táto Talianka dostala všetko naservírované na zlatom podnose. Dcéra nezabudnuteľnej herečky Ingrid Bergman a legendárneho režiséra Roberta Rosselliniho v očiach bežných smrteľníkov mala kariéru tak povediac predurčenú. Lenže Isabella nikdy nedodržovala pravidlá, vytvárala si vlastné. Väčšina z vás ju pravdepodobne pozná ako herečku, ale Isabella má za sebou (aj pred sebou) rôzne kariéry.

Herectvo pre mladú Isabellu neprichádzalo do úvahy. Nebolo jej vášňou, a ako sama priznala, “nechcela som byť herečkou, pretože byť porovnávaná s mojou mamou by bolo príliš.” Vyštudovala teda kostýmový dizajn a na začiatku sedemdesiatych rokov sa presťahovala do New Yorku, kde sa viac-menej náhodou stala modelkou. Nasledoval lukratívny kontrakt s Lancôme a Isabella bola zrazu jednou z najžiadanejších modeliek vôbec.

V tomto období sa vydala za Martina Scorceseho. Vzťah dlho nevydržal, ale Isabella v tomto období už začínala hrať vo filmoch. Vždy si vyberala nezvyčajné, divné a krásne projekty, ktoré určite neboli fimovými trhákmi. Takýmto filmom bol aj film Blue Velvet (1986) režiséra Davida Lyncha, ktorý sa stal kultovou klasikou a Isabelle zabezpečil miesto na výslní nezávislej scény.

Lenže ako roky ubiehali, filmových a modelingových príležitostí ubúdalo. Vyvrcholením bolo, keď s ňou Lancôme zrušil v roku 1996 kontrakt, pretože bola v 44 rokoch príliš stará. Na margo tejto situácie Isabella povedala: “Prieskumy ukazujú, že starším ženám sa páči, keď vidia reklamy so staršími ženami, rovnako ako mladšie ženy, pretože tie sa potom neboja zostarnúť.”

S málo pracovnými príležitosťami a odrastenými deťmi Isabella zrazu nevedela, čo ďalej. A tak spravila pre niektorých možno radikálne rozhodnutie: “Čím som bola staršia, tým som pracovala menej ako modelka a herečka a rozhodla som sa vrátiť k tomu, čo som sa snažila robiť ako mladá, ale na čo som nemala možnosti. Som rada, že mám po šesťdesiatke a bola som schopná vrátiť sa do školy.” Isabella momentálne študuje správanie zvierat na univerzite v New Yorku. Láska k zvieratám ju viedla nielen k návratu do školy, založeniu farmy, ale aj ďalšej novej kariére, tentokrát ako autorka svojich vlastných filmov.

Jej séria krátkych filmov Green Porno (dostupné na Youtube) vysvetľuje rozmnožovacie rituály rôznych zvierat. Isabella je producentkou, režisérkou a hlavnou herečkou v tomto projekte. Zaujímavosti zo zvieracej ríše prináša ľuďom takým pútavým spôsobom, že jej filmy boli premietané alebo súčasťou výstavy v múzeách po celom svete a Isabella na základe svojich filmov napísala divadelnú hru, s ktorou cestuje po celom svete.

Aby toho nebolo málo, tento mesiac sa opäť stala tvárou Lancôme. Pravdepodobne dôkaz, že svet okolo nás sa predsa len mení a vek už nie je prekážkou. Isabella Rossellini je toho živým dôkazom: “V živote som mala veľa ‘aha’ momentov, ale ten najväčší ‘aha’ moment o starnutí bola mentálna sloboda.”

https://www.youtube.com/watch?v=k9k27WI2AL8

 

Foto kredit Denis Makarenko

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.