Je to láska alebo chtíč?

1

“There’s nothing in the world like the devotion of a married woman; it’s a thing no married man knows anything about.” — Oscar Wilde

Ako môžeme zistiť, či je to láska alebo chtíč? Na zopár otázok odpovedala Helen Fisher, profesorka antropológie z Rutgers University.

Aký je vzťah medzi láskou a túžbou, ktoré si často pletieme?
Existujú rôzne emočné a fyziologické zložky pre lásku a aj chtíč. Romantická príťažlivosť a pocity lásky niekomu zdvihnú úroveň dopamínu a serotonínu, ktoré spôsobujú pocity eufórie a straty chuti do jedla. Keď sa dostaneme do bodu dlhodobej lásky, naše telá vytvárajú viac oxytocínu (známy ako „hormón lásky“).

Chtíč, sexuálna túžba a chuť na sex môžu byť prítomné počas tohto procesu a vytvárajú zvýšenie hladiny testosterónu u mužov a žien.

Je nevera prirodzený jav?
Existujú darwinovské dôvody, prečo sa vyvinulo podvádzanie. Ak má muž dve deti s jednou ženou a viac detí s inými, viac jeho DNA bude prítomné v budúcej generácii, ktorá zahŕňa gény spojené s cudzoložstvom.

2

Kto je viac neverný? Muži alebo ženy?
Zhruba 25 percent mužov a 15 percent žien bude neverných počas manželstva. Je to naozaj ťažké vyčísliť, ale je to celkom obvyklé u oboch pohlaví. Čo je zaujímavé, je to, že nevera sa zdá byť klesajúca.

To je prekvapivé, prečo?
Možno preto, že muži aj ženy sú viac nezávislí a môžu dnes opustiť ľahšie nešťastné manželstvo. Tiež sme zistili, že muži a ženy, ktorí sa berú neskôr, sa rozvádzajú viac. Sú menej neverní v dôsledku toho, že trávia menej času v manželstve.

Znamenajú sex a láska rozdielne veci pre mužov a pre ženy?
Muži sú náchylnejší mať sex na jednu noc a ženy majú tendenciu spájať lásku a sex vo väčšej miere. Ženy spájajú sex s romantikou a intimitou, zatiaľ čo muži sa viac zameriavajú na časti tela. Čo je zaujímavé, je že muži majú sklon považovať sex za viac intímny akt ako ženy. Z evolučného hľadiska to dáva zmysel, pretože ženy dávajú mužom dar počas súlože – možnosť šíriť jeho semeno. Tiež je preto ľahšie pre ženy si nájsť sexuálnych partnerov.

3

Má vek vplyv na naše sexuálne záujmy?
Mladí muži majú 10krát viac testosterónu v začiatku ich 20.rokov, a to je vrchol ich sexuálneho apetítu. Na druhej strane, ženský sexuálny apetít vrcholí v neskorých 20.rokoch a na začiatku 30.rokov.

Akú úlohu hrá príťažlivosť v tejto rovnici láska-chtíč?
Zistili sme, že veľmi atraktívne páry majú tendenciu k rozvodu viac – pravdepodobne preto, že majú viac možností na vytvorenie nových vzťahov. Všeobecne platí, že máme tendenciu tvoriť pár s ľuďmi, ktorí majú podobnú úroveň príťažlivosti. Tiež sme zistili, že muži majú tendenciu zamilovať sa do pekných tvárí, zatiaľ čo ženy priťahujú muži s tučnou peňaženkou. Z evolučného hľadiska to dáva zmysel, pretože muži sa snažia zlepšiť ich genofond, zatiaľ čo ženy hľadajú mužov, ktorí prispejú k podpore ich detí.

Lu

Prečítajte si tiež: Nevera, stará ako ľudstvo samé

Voľne preložené z http://health.howstuffworks.com/relationships/love/is-it-love-or-lust.htm

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.