Nevera, stará ako ľudstvo samé

Dá sa rozobrať z rôznych pohľadov, a ak by bola o nej diskusia, bola by nekonečná.

zenysostylom_neveraAsi sa každá z nás stretla s neverou vo svojom okolí, v rodine alebo ju má zažitú z vlastnej skúsenosti. Čo to vlastne nevera je? Považuje sa za ňu už myšlienka v hlave? Alebo nezáväzný flirt či výmena dôverností s niekým iným ako vlastným partnerom? Alebo až samotný sex? Stovky otázok, ktoré nám víria hlavou pri slove odvodenom od slova vernosť. Nevera prichádza v rôznych fázach vzťahov. Počas chodenia, v čase spolužitia ale i v dlhoročných manželstvách.
,,Mladí ľudia chcú byť verní a nie sú. Starí chcú byť neverní a nemôžu.“
(Oskar Wilde 1854 – 1900)
Psychológovia tvrdia, že pokiaľ nepríde k zaľúbeniu, ide len o konštruktívnu neveru. Radiť, ako sa zachovať, keď už k nevere príde, je ťažké. Tak ako sme rozdielne osobnosti, tak sú i rozdielne druhy nevier. Majú spoločné len jedno, bolesť, smútok a pocit zrady.
Existuje viac ,,druhov“ nevier:  sexuálna závislosť partnera, náhodná nevera, pri kríze stredného veku, strach zo starnutia, nevera na dokazovanie si vlastnej slobody, z neuspokojivého vzťahu, aj ako zámienka na ukončenie vzťahu, virtuálna nevera – v poslednej dobe sa veľmi rozširuje.
zenysostylom_nevera2
Ak by sme si kládli otázku odpustiť či neodpustiť, stretli by sme sa s rôznymi reakciami. Závisí od okolností, v akom sa nachádza vzťah, od nášho sebavedomia a v konečnom dôsledku i to, ako k tomu prišlo. Isto si poviete, stále je to zrada niet čo riešiť. Ale… Ak sa partner zaľúbi, často naozaj niet čo riešiť. Ak nastala iná ,,alternatíva“ nevery, mnohé z nás uvažujú. Častokrát si ženy nechcú pripúšťať už prvé signály, kedy sa niečo deje. Akoby to nechceli vedieť. Ťažko ich odsudzovať. Je to vždy emociálne zraňujúce. Najdôležitejší sexuálny orgán je mozog. Preto je reakcia ,,po“ u každého rôzna. Dôležité je, čo cítite vy. Vlastná duša napovie ako ďalej.
Kontroverzná francúzska psychologička Maryse Vaillant tvrdí, že mužská nevera je znak zdravého manželstva. Podľa Vaillantovej vernosť nie je prirodzená a je to kultúrne a nábožensky vštepovaná norma.
Pri tomto čítaní sa isto ženy chytajú za hlavu a muži tíško usmievajú… No neviem, pre mňa neakceptovateľné…!
Ako to celé uzavrieť? Nevera je zakázaná a má následky. Fantázia nie, tá unáša človeka preč z bežnej existencie. Neverníci tvrdia, že sex s milencom či milenkou je preto lepší, že je oslobodený od každodennej reality, od bežných povinností. Môžeme povedať, je to uskutočnená fantázia. Vraj štatisticky 60% rozvádzajúcich uvádza ako dôvod rozvodu práve neveru. A na Slovensku je to druhý najčastejší dôvod.
Ešte zopár zaujímavostí na záver.
Nevera je vraj daná geneticky, tvrdia vedci. Máme to zapísané v DNA.
Ľudia, čo majú gén DRD4 – nazývaný ,,vyhľadávač vzrušenia“, častejšie podvádzajú.
Muži s hlbokým hlasom sú vraj nevernejší!??
Pri nevere hrozí väčšie riziko infarktu, nakoľko ide o adrenalín.
Streda – deň, o ktorom sa hovorí všelijako. Vraj je to deň, kedy dochádza k nevere najčastejšie.

,,Najlepšia cesta ako vychovať muža k vernosti, je dať jasne najavo, že mu veríme. Akonáhle muž cíti, že je podozrivý z nevery, domnieva sa, že má k nevere právo.“                                                                                         (Seneca)

Prajem všetkým ženám so štýlom krásny deň :).

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.