Očista vzťahov

Jar klope na dvere a my máme prirodzenú túžbu čistiť, upratovať, prevoniavať, predýchavať. Domovy, šatníky, skrine, či naše telá.

Žena je však bytosť vzťahová, od narodenia po smrť žijeme vo vzťahoch, blízkych či vzdialenejších. Niekedy nám vzťahy robia radosť, inokedy ich považujeme aspoň za bezproblémové a stáva sa, že nám občas aj pridajú na starostiach.

S prichádzajúcim teplom a slnkom cítime väčšiu potrebu kontaktovať sa s ľuďmi, vychádzať von, von zo seba.

Je to prirodzené, dlhá zima nás zahnala niekam dovnútra a začína nám chýbať spoločnosť.

Ak nám chýbajú kamarátky, je to jednoduché, stačí si zavolať ,stretnúť sa a komunikácia je rýchlo späť. Horšie to je v prípade, keď nám chýba partner, s ktorým sme už poriadne dlho naozajstne neporozprávali a naše rozhovory sa obmedzili na nevyhnutnú diskusiu o chode domácnosti, či výchove detí. Z dvoch ľudí žijúcich blízko seba sú duševní cudzinci.

Ako však nadviazať tam, kde sme prestali a čo máme urobiť v prípade, keď zima v našom vzťahu  trvá oveľa dlhšie, než jedno ročné obdobie?

Dôležité je dovoliť si chlad a zimu precítiť. Nehľadať vinníka, žiadny neexistuje. Iba pocítiť, aké to je, keď ten druhý je kúsok od nás a predsa ho pri sebe nevnímame. Naše vnútro nám potom samo našepká slová, ktoré potrebujeme povedať, či počuť.

Pýtajme sa. Pýtajme sa seba, čo potrebujeme a pýtajme sa partnera. Skúsme spoločne hľadať cestu, ako si to dopriať.

Počúvajme. Počúvajme svoje pocity a počúvajme toho druhého. Skutočne iba počúvajme, bez potreby mať na všetko odpoveď.

Rozprávajme. Skúsme bez strachu s partnerom zdieľať všetko, čo cítime, a pozvime k tomu istému aj jeho. Nedorozumenia vznikajú z obavy pravdivo a úprimne komunikovať.

Jedna stará indiánska múdrosť hovorí, že deti prérie hláskujú slovo láska ako Č.A.S.  Venujme ho tomu druhému.

S príchodom jari nás všetko volá k očiste. Rovnako si ju zaslúžia aj naše vzťahy.

 

S láskou Nel

 

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.