Tri generácie žien so štýlom

Tri generácie žien so štýlom.

Žijeme v dobe, kedy ešte naše ,,štýlové“ babičky, alebo možno už len naše babičky, dodržiavajú zvyky, tradície, zásady a povinnosti žien tak, ako to bolo kedysi. Spomínam si na prázdniny u mojej starkej, na veci, ktoré sme spolu robili. Opatrovali sme hydinu, prasiatka, pracovali v záhradke, varili, zavárali. Chodievali sme do lesa na jabĺčka, šípky, gaštany či bylinky, z ktorých sa v zime varil liečivý čaj. V nedeľu mávali naše babičky so samozrejmosťou a s ľahkosťou im vlastnou, navarených aj niekoľko chodov (a to stihli aj omšu v kostole). To aby si rodina mala z čoho vyberať.

zenysostylom_trigeneracie2

Ale asi najviac si spomínam na rebarborový koláč a kompót, ktoré babička pripravovala. Keď som videla v predzáhradke tú kopu ,,buriny“- rebarbory, a my sme potom mali z toho koláč, tak som trucovito protestovala. Na kompót som si zvykla hneď, lebo som myslela, že sú to uvarené jabĺčka.. Dnes viem, že rebarbora je jednou z najzdravších zelenín, so všestranným využitím. Obsahuje množstvo druhov vitamínov, veľa vlákniny a má nízku energetickú hodnotu (má až 90% vody). Dokonca podľa mágie je to rastlinka lásky. Nerastie už tak, ako kedysi, ale svoje zastúpenie si našla i dnes.

Ďalšou generáciou boli a sú naše ,,štýlové“ mamy, u ktorých v mnohom pretrvávajú ešte zvyky ich matiek, no zároveň sú to už modernejšie a vzdelanejšie ženy, venujúce sa aj svojim koníčkom. To naše staré mamy poznali len prácu. Do večera dreli na poliach a v záhradách. A potom sa venovali potrebným domácim prácam. A práve generácia našich mám je asi jediná, ktorá vie porovnať dobu našich babičiek, kedy ženy mali vyčlenené svoje čisto ženské úlohy a nič viac sa od nich neočakávalo. Vyrastali v nej.

Pre mňa už v detstve bola moja mama moderná žena, ktorá ma naučila byť sama sebou.

Mala veľa záujmov a nikdy som nepociťovala, že by ma to ochudobňovalo vo vzťahu matka a dcéra. Jednoducho to naše mamy vedeli, určiť správny pomer práca, rodina a záujmy. Pamätám sa na časy, keď sa moji rodičia venovali športovým aktivitám a všade ma brali so sebou. Jazdili okresné automobilové preteky spojené so športovými aktivitami zručnosti. A ja som im tíško závidela. Sľúbila som si, že aj zo mňa raz bude veľká pretekárka.

V čase komunistického režimu bolo všetko iné a ťažšie. Všetci mali síce prácu, ale nemohlo sa voľne vycestovať do zahraničia, nemohlo sa to i ono, dokonca niektoré druhy ovocia boli podpultové, ako mandarínky, pomaranče či banány.

No moja mama, ,,štýlová“ žena týchto časov, to zariadila. Mali sme mandarínky, pomaranče i banány :).

A potom sme prišli my.. ,,dnešné štýlové“ ženy. Ženy modernej doby, ktorá ponúka množstvo úplne iných aktivít ako v minulosti. Vzdelávanie v každom veku, koníčky od výmyslu sveta, športové aktivity, ženské kluby a podobne. V prvom rade je to ale finančná nezávislosť, vďaka ktorej sa dá všetko realizovať. Už to nie sú mladé mamičky, čo manželstvá uzatvárali z prvých lások a hneď rodili. Sú to emancipované mladé ženy, ktoré vedia, čo chcú. Sľubnú kariéru, dobré zázemie, muža po svojom boku. Samozrejme túžia po rodine, ale nie hneď. Až keď budú na to pripravené. Neskôr. Ľudia sú totiž náročnejší aj na pocity šťastia. Neodsudzujem túto dobu. Dáva nám úžasné možnosti, bola by škoda ich nevyužiť. Niekedy ale premýšľam, aké to budú mať naše dcéry a ich dcéry.

Ako to bude o pár rokov..? Ktovie..

A čo si odnesie moja dcéra v spomienkach na moju generáciu? Určite zvyky, ktoré si z generácie na generáciu uchovávame ako rodinný klenot. A možno jej utkvie v pamäti niečo úplne iné. Možno spoločné vianočné pečenie alebo varenie znova objaveného púpavového medu, ktorý si po dlhšej dobe u nás doma opäť našiel svoje čestné miesto. Púpava je totiž liečivá, a zároveň ľahko dostupná rastlina. Mlieko zo stonky lieči očné zápaly a má vynikajúce účinky na tráviace problémy. Okrem veľkého zastúpenia vitamínov sa považuje za bojovníčku proti rakovine. Jej účinky poznali už starí Indiáni. Možno to budú spomienky, ktoré si vybaví moja dcéra, naše dcéry..

Dôležité je, že počas dlhého vývoja v postavení žien, ostáva to najdôležitejšie, nemenné. Žena je a bude vždy Ženou! So svojím krásnym posolstvom – láskou a úctou k rodine.

Vaša Iwka

Prečítajte si tiež

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.