Keď sa povie masáž

Príjemná pokojná atmosféra, vôňa olejčekov a sviečok a hladivé dotyky citlivých rúk v doprovode jemnej tlmenej uspávajúcej hudby. Niečo, čo by sme chceli zažívať dennodenne.

No je to vždy tak?

Sama mám s masážou a masérmi rozličné skúsenosti. Od tých, ktoré takmer vo všetkom spĺňajú vyššie napísané, až po tie bolestivé na tele aj na duši. O fyzickej bolesti pri masáži by sa dalo napísať mnoho, no zastávam názor, že skutočná bolesť k masáži patriť nemá. O to viac to platí pre bolesť duševnú, srdiečkovú. Pretože pri masáži ide vždy o intímny kontakt dvoch ľudských bytostí. Masér alebo masérka sú tí, ktorých si púšťame doslova a do písmena na telo. A častokrát je naše telo pri masáži obnažené.

Zatvorte na chvíľu oči a predstavte si svojich blízkych, povedzme päť najbližších ľudí vo vašom živote. Koľkým z nich ste ochotné ukázať svoje telo a dovoliť im sa ho dotknúť?

Vstupnou bránou k citlivej duši ženy je vo veľkej miere jej telo.

Hormón väzby, spojenia, oxytocín, je do tela vyplavovaný najmä jeho stimuláciou adekvátnymi dotykmi. Takto vysvetľuje medicína podstatu vytvárania ľudských vzťahov na fyzickej úrovni. Môže to vyznieť trúfalo, ale aj pri masáži ide v tú chviľu o vzťah, o vzájomnú výmenu u dvoch ľudských bytostí.

Na jednej strane je masér, od ktorého očakávame, že bude terapeutom pre naše telo a aj akýmsi balzamom pre našu dušu. A na druhej strane sme my. Možno ubolené, možno nahnevané, neuvoľnené, duchom neprítomné. Masér väčšinou vie, alebo by aspoň mal vedieť, ako nám pomôcť a ulahodiť. No napriek tomu sa stáva, že z masáže odchádzame nespokojné a s nenaplnenými očakávaniami. Ak sa to stane viackrát, je možné, že k tejto nádhernej liečivej a upokojujúcej metóde postupne stratíme dôveru. Bola by to škoda a bola by zbytočná.

Čakáme od masáže, maséra či masérky niečo konkrétne? Hovorme o tom. Popíšme, čo si prajeme a nečakajme, že masér bude jasnovidec. Nebude, je to človek z mäsa a kostí rovnako ako my. Máme problém obnažiť svoje telo a cudzie dotyky sú nám jednoducho nepríjemné, napriek tomu, že masáž máme predpísanú lekárom alebo ju potrebujeme? Hovorme o tom. Nebojme sa požiadať o masáž cez oblečenie, pokiaľ sa ešte necítime byť dostatočne v bezpečí na to, aby sme dovolili pri masáži dotýkať sa nášho tela bez šiat. Je nám nepríjemné, že masér či masérka bez jediného slova „pracujú“ na našom tele a my nevieme, čo a prečo to robia? Pýtajme sa. Alebo naopak – stále niečo rozprávajú a my túžime po tichu? Vypýtajme si ho.

Certifikované masérky či maséri pri svojom vzdelávaní otázku intimity pri masáži určite nevynechali, do osnov pre masérske kurzy patrí. No o našu vlastnú intimitu či osobný priestor sa potrebujeme postarať my sami, nikto iný to za nás neurobí. Počúvajme svoje telo.

Vždy, nielen pri masáži k nám hovorí prostredníctvom pocitov. Máme právo, dokonca povinnosť voči sebe samým ich vyjadriť. Ak sa to naučíme, naše dotyky so životom budú také príjemné, ako tá najlepšia masáž.

 

S láskou Nel

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.