11 tipov ako využiť kokosový olej

Kokosový olej dnes už nie je žiadnou novinkou. Doma ho bežne používame a dnes sa dá kúpiť už pomaly na každom rohu. V zdravej výžive, v potravinách, drogérii či lekárni. Je to jeden z tých najuniverzálnejších olejov vôbec. Kde všade sa dá kokosový olej využiť?

V kuchyni

1. Kokosový olej ako potravina – za studena lisovaný panenský olej má vynikajúcu kokosovú chuť. Je vynikajúci do palaciniek, koláčov alebo aj len tak – jedna lyžica denne. Môže nahradiť maslo a vynikajúco poslúži aj pri varení a smažení. Fantázii sa medze nekladú – možno ho použiť aj do smoothie či šalátov.

kokos_olej

V kúpeľni

Dá sa povedať, že v kúpeľni je to ten najmultifunkčnejší a najvoňavejší olej.

2. Zubná pasta – veľa ľudí ho používa práve ako náhradu chemických zubných pást. Zubná kefka sa namočí do kokosového oleja a zuby sa umyjú obvyklým spôsobom. To, že kokosový olej zuby bieli, je už len bonus. O tom, aké nebezpečenstvo predstavujú klasické zubné pasty, si môžete prečítať tu.

3. Zábal na vlasy – výborne pôsobí na suché a lámavé vlasy a môže pomôcť pokožke hlavy, ktorá svrbí a je plná lupín. Pred samotným umytím naneste na vlasy a nechajte pôsobiť podľa potreby, prípadne kokosový olej zmiešajte aj s ricínovým a hustá hriva nenechá na seba dlho čakať. Dostatočný čas venujte dôkladnému vymytiu oleja z vlasov.

4. Balzam na pery – najmä v zimnom období máme mnohí vysušené a popraskané pery. Stačí pravidelne troška kokosového oleja a je po probléme.

5. Peeling tela a tváre – návod na to, ako mať hebkú pokožku aj s použitím kokosového oleja, si prečítajte tu. Pokiaľ kokosový olej obľubujete aj na tvár, môžete si urobiť peeling tváre podľa tohto návodu.

6. Telový olej – nanášajte ideálne po sprche na vlhkú pokožku (aby sa olej lepšie do nej vpil) a pripravte sa na to, že budete voňať ako kokosový koláčik.

7. Starostlivosť o nechty – vďaka malému množstvu tohto oleja nechty spevnejú a prestanú sa toľko lámať.

8. Odličovač makeupu – kokosový olej funguje tiež výborne ako odličovač, či už pleti alebo očí. A navyše, po odlíčení je tvár hydratovaná a nie presušená. Opatrne v prípade problematickej pleti – môže to byť pôvodca upchatých pórov.

9. Prírodný dezodorant – o tom, že používanie chemických antiperspirantov a dezodorantov nie je dobrou voľbou a zároveň recept na účinný domáci dezodorant si môžete prečítať tu.

10. Očný krém – vklepte malé množstvo oleja do pokožky v okolí očí. Okrem výživy v tejto citlivej oblasti, eliminuje aj tmavé kruhy pod očami.

11. Holenie – použite ho ako náhradu za gély či peny na holenie. Pokožka sa vám poďakuje.

Zďaleka to však nie je všetko – kokosový olej je vynikajúci aj na oil pulling (olejová kúra pre zdravie), na masáže a prakticky si ho môžete natrieť kamkoľvek od hlavy až po päty. Len pozor, jeho používanie môže byť prudko návykové …

Lu

Prečítajte si tiež: Malý zázrak z prírody pre našu krásu

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.