Malý zázrak z prírody pre našu krásu

Aj štýlová Taraji P. Henson patrí do skupiny žien, ktoré bambucké maslo milujú. Túto americkú herečku ste mohli vidieť napríklad aj vo filme Podivuhodný prípad Benjamina Buttona, za ktorý bola nominovaná na Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Netají sa tým, že miluje zdravé vlasy, zdravú pokožku a krém s bambuckým maslom používa denne. Aj na nohy, obuje ponožky a nechá celú noc pôsobiť.

maslobambuckeBambucké maslo je tuk, ktorý sa získava z orechov bambuckého stromu. Je to jedno z najčastejšie používaných prírodných masiel pri výrobe kozmetiky. Používa sa v telových mliekach, krémoch, balzamoch na pery, a tiež v mydlách. Farba masla sa môže líšiť od bielej, nahnedlej, svetložltej až po žltú farbu. Závisí to aj od toho, či ide o maslo rafinované alebo nerafinované. V masle sa nachádzajú vo veľkom množstve mastné kyseliny (najviac zastúpená kyselina olejová a kyselina stearová), vitamíny A, E a F. Bod topenia má pri 28 °C, trvanlivosť zhruba jeden rok.
Surové nerafinované bambucké maslo je najkvalitnejšie, nebolo ošetrené žiadnymi chemickými postupmi či rozpúšťadlami, ktoré dokážu zmeniť jeho farbu, vôňu a prirodzené vlastnosti. Takýmto maslom sa môžu natierať aj detičky s citlivou pokožkou. Nevýhodou však môže byť pre niekoho jeho vôňa. Je veľmi intenzívna a nie každému nošteku môže ulahodiť. V tom prípade existuje aj rafinované bambucké maslo, ktoré je už bez tejto výraznej arómy a má bielu farbu.
Účinky masla sú vynikajúce. Hydratuje, zjemňuje pokožku a napriek jeho mastnému zloženiu je vhodné aj pre problematickú pleť. Možno ho použiť od hlavy až po päty, nevynechať tvár ani vlasy. Suchá pokožka bude od toho dňa minulosťou. A dámy, pozor, tento poklad okrem regenerácie aj obnovuje elasticitu pokožky a tým obmedzuje tvorbu vrások. Bambucké maslo sa nestratí ani v kuchyni. Vie nahradiť klasické maslo, olej a možno ho použiť aj na výrobu sladkostí namiesto kakaového masla.

Môj recept na voňavé šľahané telové maslo, ktoré používam.

Ingrediencie:
5,5 polievkových lyžíc bambuckého masla
3 polievkové lyžice panenského kokosového oleja
20 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (napr. mandarínka, citrón)
Pár kvapiek vitamínu E (táto posledná prísada nie je nutnosťou)

maslo, miskaMaslo a olej rozpustite vo vodnom kúpeli. Nechajte vychladnúť a potom vložte na 15 minút do chladničky. (Ak som netrpezlivá, pomôžem si – šup do mrazničky na pár minút) 🙂
Použite malý ručný šľahač s metličkami a šľahajte, šľahajte. Proces šľahania a následne schladenia možno opakovať, kým nedosiahnete hmotu pripomínajúcu šľahačku. Nakoniec pridajte vitamín E (nie je nutné) a kvalitný esenciálny olej a šľahajte, kým sa nespoja s hmotou. Vložte toto našľahané telové maslo do nádobky (z tohto množstva vyjde zhruba 200 ml) a uchovávajte na tmavom chladnom mieste.

Ak by ste nepridali esenciálny olej a použili rafinované bambucké maslo (ktoré nemá svoju typickú dymovú arómu) s panenským kokosovým olejom, tak toto telové maslo bude voňať krásne prírodne kokosovo.

Výroba domácej prírodnej kozmetiky je malá „alchýmia“ a varujem vás, môže sa stať prudko návykovou! 🙂

Lu

Prečítajte si tiež: Toto tajomstvo krásy poznala už Kleopatra

 

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.