Aké barbarstvá na nás pácha kozmetický priemysel III. ?

V prvom článku Aké barbarstvá na nás pácha kozmetický priemysel I. ? je informácia, koľko rôznych chemikálii na seba nanášame a že práve my, ženy, nakupujeme najviac kozmetických produktov. V článku Aké barbarstvá na nás pácha kozmetický priemysel II. ? sme sa venovali vlasom, tvári a očiam. To však stále nestačí, je toho totiž ešte viac.

Pery                                                                                                    
Či si to uvedomujeme, alebo aj nie, rúže sa dostávajú aj do nášho tráviaceho traktu. Kampaň za bezpečnú kozmetiku (The Campaign for Safe Cosmetics) zistila, že 61% testovaných rúžov obsahuje detekovateľnú koncentráciu olova. Ani v jednom prípade to výrobca na štítku neuviedol.1 Pravdepodobne najvyššia koncentrácia olova sa nachádza v rúžoch s najžiarivejšou červenou farbou. Olovo je známy neurotoxín, ktorý spôsobuje poruchy učenia a správania. Hromadí sa v kostiach a mäkkom tkanive. Syntetické farbivá rúžov často obsahujú aj hliník, ortuť, parabény. To, čo neprejde do tráviaceho traktu, sa rýchlo vstrebe perami, pretože ich chráni len tenká vrstva kože, je oveľa tenšia ako koža ostatných častí tela a aj preto je bozkávanie také príjemné. Hľadať treba rúže, ktoré obsahujú prírodne látky ako jojobový olej, bambucké maslo, včelí vosk a farba v nich je zabezpečená napríklad minerálnym pigmentom.

Zuby
Ústa predstavujú otvorenú bránu do krvného obehu. Ďasnami sa látky vstrebávajú do krvi a ak niečo neprehltneme, tak to neznamená, že sa to nedostáva do nášho organizmu. Väčšina zubných pást obsahujú penivé látky (SLS a SLES – tieto dráždivé látky vytvárajú bohatú penu) a nám to navodzuje pocit, že sme si zúbky vyčistili dokonale. Ide však o chemické detergenty, ktoré často dráždia sliznice a výskum už veľakrát poukázal na súvislosť so vznikom áft.pasta Výskum ďalej ukázal, že každý rok „prehltneme“ jednu tubu zubnej pasty. Veľkou výhodou je, že dnes už v každej lepšej drogérii nie je problém zohnať zdravšiu zubnú pastu. Na začiatku bolo pre mňa prekvapením, že tieto ,zelené, zubné pasty boli skôr slané, než sladké a chvíľu mi trvalo si privyknúť. Keď som si nedávno umývala zuby s klasickou pastou, ktorá sľubuje nádherný biely úsmev, chutila odporne umelo a sladko. Ak chcete úplne prestať používať zubné pasty z obchodov, môžete skúsiť napríklad umývanie zubov s kokosovým olejom (ten má vraj aj bieliace účinky), mnohí si to nevedia vynachváliť. Vyrobiť si domácu zubnú pastu z bezpečných surovín je jednoduché a receptov je viac než dosť – už si len vybrať ten svoj. Neviete si život predstaviť bez ústnej vody? Stačí do pohára vody pridať niekoľko kvapiek mätovej silice a bezpečná ústna voda je na svete.

Podpazušie
O tom, či je chemický antiperspirant pre nás hrozbou, si môžete prečítať tu a vyrobiť si podľa receptu ten svoj, úplne bezpečný a funkčný (moji rodinní príslušníci môžu potvrdiť). Len pripomeniem, že antiperspirantami si na jednej strane narúšame jednu z prirodzených foriem vylučovania odpadových látok (bránime poteniu) a na druhej strane asi nik z nás nechce, aby sa mu škodliviny hromadili v tele. Ak sa na výrobu dezodorantu necítite vy samy, na trhu existujú aj prírodné dezodoranty, ktoré vynikajúco bránia zápachu a napriek tomu nebránia telu pot vylučovať.

Koža
Koža je ten najväčší a najporéznejší orgán a preto si musíme dávať pozor, čím si ju natierame a do čoho si ju namáčame. To, čo príde do kontaktu s kožou, sa krvným obehom rozšíri do celého tela. Jeden parfum často obsahuje cez 500 syntetických chemikálií. Často spôsobujú kýchanie, kašeľ, vodnatý výtok z očí, bolesť hlavy či nevoľnosť. Dobrou správou je, že existujú aj prírodné parfumy, napríklad vo forme balzamu. A čo taký penový kúpeľ? Ponoriť sa do teplej vane plnej hebkej peny. Problém je, že väčšina týchto pien je silne parfumovaná, môže dráždiť kožu a vyvolať alergické reakcie či bolesť hlavy. Podľa autorky, horšie ako vaňa plná nebezpečných chemikálii môže byť už len vanička s rovnakými škodlivinami, no určená pre dieťa. Podľa správy s názvom No more toxic tub (Koniec toxínov vo dani), ktorú v marci 2009 vydala Kampaň za bezpečnú kozmetiku, väčšina testovaných detských pien obsahovala nebezpečne vysokú hladinu formaldehydu alebo 1,4-dioxánu. Desivé je to, že ani jedna z týchto chemikálii nie je uvedená na zozname zložiek. Opakované pôsobenie týchto látok na vyvíjajúci sa organizmus sa môže prejaviť rôznymi zdravotnými problémami. 11Nik z nás sa nechce kúpať v produktoch chemického priemyslu a preto dráždivú penu môžeme vymeniť napríklad za soľ a niekoľko kvapiek obľúbenej silice (levanduľová pôsobí relaxačne). Ako však po kúpeli pokožku hydratovať? Telové mlieka v obchodoch (podobne ako pleťové krémy) sú plné chemikálii a rovnako, ako sa dá pleťový krém nahradiť rastlinným olejom, tak sa dá nahradiť týmto olejom aj telové mlieko. Vadí vám, že väčšina olejov vášmu nosu nevonia? Tak skúste kokosový olej, ktorý sa zíde nielen v kúpeľni ale aj v kuchyni, je skutočne multifunkčný. Môžete sa s ním cela rodina natrieť od hlavy až po päty a ešte na ňom upiecť aj zdravé palacinky. Za zmienku tiež stojí recept na voňavé šľahané telové maslo, vyskúšajte :-).

Lu

Prečítajte si tiež: Ekologické čistiace prostriedky za pár centov

Zdroj:/Gillian Deaconová. V tvojom rúži je olovo

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.