Krakov – mesto kráľov a draka

Hovorí sa, že v Krakove sa budete cítiť ako vo Viedni, alebo vo Florencii. Patrí medzi najnavštevovanejšie miesta Poľska. Je to metropola s cennými historickými pamiatkami. V Krakove sa totiž nachádza vyše 6 tisíc historických objektov. Historické budovy a paláce, námestia s kostolmi, množstvo obchodov, kde sa dobre nakupuje, reštaurácie s miestnymi špecialitami, k tomu štýlové kaviarničky a čokoládovne. Ak chcete veľa vidieť a zažiť, je dobré stráviť v Krakove aspoň víkend.

Kráľovské mesto Krakov, je hlavné mesto Malopoľského vojvodstva. Leží na hornom toku rieky Visla. Mesto Krakov vzniklo približne okolo roku 800, ako obranný hrad Vislanov na križovatke obchodných ciest. Koncom 9. storočia sa mesto stalo súčasťou Veľkej Moravy. V 10. storočí bol vybudovaný hrad Wawel a mesto sa stalo súčasťou Poľska. Najväčší rozkvet zažil Krakow v 14. až 16. storočí, kedy sa mesto stalo členom hanzového spolku. Bolo hlavným a korunovačným mestom Poľska, s prvou poľskou univerzitou, založenou v roku 1364 a známou výrobou súkna. Od roku 1795 mesto patrilo Rakúsku, neskôr bolo súčasťou Varšavského kniežatstva a v rokoch 1815 – 1846 hlavným mestom Krakovskej republiky. Po potlačení krakovského povstania bolo opäť pričlenené k Rakúsko-Uhorsku. Od roku 1918 je mesto opäť súčasťou Poľska. Ešte v 17. storočí nastal jeho úpadok a ten trval až do ukončenia druhej svetovej vojny. Po roku 1945 však mesto opäť začalo vzrastať, hlavne po priemyselnej a kultúrnej stránke.
V meste, kde žije asi trištvrte milióna obyvateľov, je veľa vysokých škôl, galérií, či divadiel. Historická časť je charakteristická početnými historickými stavbami – stredovekými a renesančnými budovami. Dominantou a turistickým magnetom je hrad Wawel, ležiaci na ľavom brehu rieky Visly. Impozantný kráľovský hrad pochádza z 10. storočia. Po stáročia bol sídlom panovníkov a v katedrále sv. Stanislava a Václava sa odohrávali korunovácie kráľov. Samotní Poliaci často navštevujú Wawel. Sú hrdí na svojich kráľov. Pri hrade sa nachádza Dračia jaskyňa. Drak je typický symbol, na ktorý natrafíte na každom rohu. Legenda hovorí, že v jaskyni pod hradom žil drak, ktorý pravidelne obedoval miestny dobytok, ovce a nepohrdol ani ľuďmi. Preto sa princ Krak, ktorý dal postaviť Wawel a nazval podľa seba mesto, rozhodol, že to musí prestať. Tak napchal ovčiu kožu sírou, zapálil a hodil ju drakovi a ten pri pojedaní ovce vybuchol.

Poznáte 7 divov Poľska?
Hrad a katedrála Wawel
V hrobkách je miesto odpočinku kráľov a významných zástupcov kráľovskej rodiny a cirkvi. Zaujímavosťou je Dračia jama-jaskyňa opradená historkami o nemilosrdnom sedemhlavom drakovi.
Soľná jaskyňa Wiesliczka
Podzemie, kde je vybudovaná sieť zaujímavých miestností. Sú zoradené do niekoľkých poschodí a 2,5 kilometra dlhej turistickej trasy je pripravená na poznávanie.
Kanál Elblaski
UNESCOm chránený umelo vytvorený kanál spája dve jazerá. Menšie loďky tu slúžia ako ubytovanie. Sú obľúbenou možnosťou na rodinné dovolenky.
Kaplnka Jána Pavla II
Patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie.
Zámok v Malborku
Majestátny zámok na trase bývalej jantárovej cesty.
Historické centrum Krakova
Najznámejšia je Mariacka bazilika s dvomi vežami. V tejto časti sa nachádza námestie, ktorého slovenský preklad znie Hlavný trh. Ide o najväčšie námestie v Európe. Stretajú sa na ňom hlavne domáci obyvatelia. Zaujímavá je prechádzka mestom v koči.
Zamošč
Nečakaný kúsok Talianska, ktorý dýcha z renesančnej stavby, Vás milo prekvapí.

Krakov je mesto rôznych výstav, festivalov, kultúrnych podujatí, zábavy. Tiež mesto reštaurácií, kaviarničiek a čokoládovní a úžasných domácich špecialít. Okrem obľúbených kaviarničiek, je neodmysliteľné neochutnať čokoládu z miestnych vychýrených čokoládovní, ochutenú mnohými spôsobmi. Mesto dýchajúce slobodou, miesto, kde sa stále niečo deje a kde sa budete chcieť vrátiť. Krakov je takpovediac mesto snov, ktoré Vás určite nesklame.

Vaša Iwka

 

http://cestovanie.aktuality.sk/clanok/5172/objavte-s-nami-7-divov-polska/

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.