Kráľovná románov – DANIELLE STEEL

„Nikdy nestrácaj nádej a ak môžeš, nájdi odvahu znova milovať.“

Jednou z najpredávanejších spisovateliek na svete je Američanka Danielle Steel, ktorá sa preslávila písaním fascinujúcich románov. V roku 2001 bola časopisom  Ladies’Home Journal uvedená ako jedna z tridsiatich najtalentovanejších žien v Amerike. Zároveň sa vďaka svojmu talentu a tvrdej práci stala vplyvnou milionárkou. 

Mladá autorka románov

Danielle Steel sa narodila 14.8.1947 v New Yorku. Vlastným menom sa volá Danielle Fernando Dominique Schuelein. Veľkú časť svojho detstva strávila vo Francúzsku. Už od detstva sa pohybovala medzi slávnymi a bohatými ľuďmi. Po rozvode rodičov žila s otcom v New Yorku a matku videla len zriedkavo. Vzťah k písaniu nadobudla už v detstve. Študovala literatúru a módne návrhárstvo. Prvé manželstvo uzavrela s bankárom, keď mala osemnásť rokov. O rok neskôr porodila dcéru a ako reklamná textárka sa začala venovať písaniu. V tom čase ju oslovil klient, nakladateľ kníh, ktorého zaujala jej prvotina Cesta domov.  

Päť manželstiev, deväť detí

Najbohatšia americká spisovateľka má pestrý súkromný život. Druhé manželstvo uzavrela vo väzení, neskôr bol jej manžel obvinený zo série znásilnení. Tretí manžel bol drogovo závislý a sama tak vychovávala ich spoločného syna. Štvrté manželstvo s obchodníkom vína bolo spočiatku pokojné, starala sa aj o jeho dve deti. Po súdnom procese ohľadom adopcie prišla o syna, ktorý trpel bipolárnou poruchou. Piate manželstvo uzavrela s finančníkom a po dvoch rokoch sa rozviedli. Aby sa mohla starať o svoje deti, pracovala najmä v noci a denne spala štyri hodiny. 

Rekordérka

V roku 1989 bola  zaznamenaná v Guinnessovej knihe rekordov  za najdlhšie zotrvanie v zozname najpredávanejších románov New York Times Bestseller v histórii – 381 týždňov. Pravidelne sa objavuje v rebríčku Forbes Celebrity 100 a v prestížnom rebríčku dosahuje prvenstvo v kategórii najlepšie predávaných kníh. 

Námety na príbehy čerpala aj z vlastného života.

Populárna autorka sa inšpirovala svojím vlastným životom. Keďže poznala aj zákulisie bohatstva a luxusu americkej i európskej smotánky, premietla to rovno do svojich príbehov. Písanie je pre ňu autoterapiou. Témy v jej románoch sa týkajú lásky, nevery, zrady, nechýba znásilnenie, násilnosti, drogy, adopcie i boje o detí. Tým všetkým si totiž samotná spisovateľka prešla. 

Najobľúbenejšia autorka v zahraničí i u nás predala od roku 2005 vyše 500 miliónov výtlačkov kníh. Medzi jej bestsellery patria knihy: Rodinné putá, Veľké dievča, Južné svetlá, Srdcové záležitosti a iné. Mnohé jej romány sa stali námetmi pre mnohé filmy. Jej príbehy o láske, nevere, rôznych spoločenských i psychických traumách milujú dievčatá a ženy rôznej vekovej kategórie.

Súčasnosť

V súčasnosti žije v San Franciscu, no každý rok navštevuje svoje sídlo vo Francúzsku. Nepotrebuje byť na obálkach časopisu a poskytovať rozhovory do novín, svoje deti sa snaží chrániť pred bulvárom. 

Je propagátorkou posilnenia občianskych práv psychicky chorých ľudí. Každoročne organizuje finančné zbierky a charitatívne akcie. Danielle Steel je aj filantropkou a mecenáškou. Zároveň je vplyvnou zberateľkou umenia a je majiteľkou vlastnej vône s názvom Danielle. Dodnes píše na písacom stroji, je stále aktívna a za úspech považuje aj to, ak si jej knihy čítajú muži. 

„Verím, že príbehy budú prichádzať, až kým budem mať 99 rokov.“

autorka: ivana

Foto: Shutterstock

Zdroje: https://forbes.cz/pet-manzelstvi-devet-deti-180-knih-danielle-steel-je-kralovnou-cervene-knihovny-a-vlivnou-miliardarkou/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Danielle_Steel

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.