Láska k móde

Keby bolo v mojom živote všetko také jednoznačné ako moja láska k móde, môj život by to veľmi zjednodušilo. Určite netvrdím, že mám zložitý život, ale keby mi pár vecí v živote bolo takých jasných, ako to, že milujem módu a všetky jej variácie, ktoré poskytuje, ušetrila by som si určite pár “pohlavkov”, ktoré som dostala.

Móda je veľmi široký pojem. Podľa wikipédie:
-“Móda je aktuálny trend (neustále meniaci sa), uprednostňovaný skôr z ľahkomyseľných ako z praktických, logických alebo intelektuálnych dôvodov.”

-“Móda je sociálno-psychologický fenomén, ktorý vplýva na rôzne ľudské aktivity a myslenie.”
-”Móda balancuje na rozhraní estetiky a inovácie, ovplyvnená detailami a nákladmi.”

Móda sa netýka len oblečenia. Ale u mňa je to to prvé, čo ma napadne. Oblečenie je to, čo mi vie ovplyvniť deň a náladu. Móda je to, čo vo mne vyvoláva chuť tvoriť, objavovať a skúšať nové veci.
Dokopy je to duo, ktoré súznie s mojou dušou a dáva mi krídla.
Nie, riešiť oblečenie nie je povrchné. Žijeme vo svete, kde máme možnosť vyjadriť seba všetkými dostupnými prostriedkami. V každom okamihu ukazujeme kto sme, tým čo robíme, ako rozprávame, ako myslíme, ako sa správame k iným aj k sebe. Záleží nám na nás samotných? Tak prečo by sme mali zanedbávať to, ako vyzeráme? Prečo vnútorný stav, náš svet, jeho odraz, neukázať aj navonok?
Odmalička, teda, odkedy sa sama pamätám, bolo pre mňa dôležité, čo mám na sebe. Akoby oblečenie uzatváralo celkovo to čo, či kto som. Donekonečna som si mohla listovať v časopisoch, ktoré sa venovali móde, neskôr sledovať hudobné klipy najmä kvôli outfitom. V bezinternetových časoch bol pre mňa hocijaký zahraničný časopis, ktorý sa aspoň okrajovo dotýkal módy malý poklad. (Pochopia to zrejme len tí, ktorí to zažili.)
Milujem ten výdych inšpirácie, keď sledujem aktuálnu módnu prehliadku módnych dizajnérov, všetky tie často napovrch nezmyselné kombinácie vecí a doplnkov, spleť nápadov, ktorá dokopy dáva odraz človeka, ale zároveň tejto doby. Rada počúvam tvorcov, čo ich inšpirovalo k ich kolekciám, celý ten príbeh z pozadia.
Milujem nekonečno kombinácií, ktorými môže oblečenie zmeniť, dotvoriť človeka, dať mu iskru, vdýchnuť život. Ten pocit, keď sa v tej správnej kombinácii vecí, ktoré nás odievajú cítime viac sami sebou, než v našej prirodzenej nahote.
Milujem módu, milujem jej obmeny, jej nekonečné možnosti. Milujem tú hru, objavovanie kombinácií, staré s novým, nové s prerobeným, ručne vyrobené s konfekčným, krátke s dlhým, široké s úzkym, veľké s malým, hrubozrnné s jemným, lesklé s matným, pásikavé s bodkovaným.
Je to pre mňa svet, kde sa viem úplne stratiť- v dobrom zmysle slova. Ponoriť sa doňho, dať sa unášať fantáziou a všetkými zmyslami vnímať aj celý zmysel, aj najmenšie odtienky toho, čo vidím, robím, vyrábam a prežívam.

Móda pre mňa rozhodne nie je len aktuálny trend. Je to niečo, čo dotvára môj svet a robí ho zaujímavejším. Vďaka móde- hoci nielen vďaka nej- je môj svet, aj vnútorný aj vonkajší, lepšie a krajšie miesto. Znie to ako klišé, ale proste je to tak.

 

Prečítajte si tiež: Fantastická cesta dievčaťa z malého mestečka až na vrchol módnej kreativity

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

šéfredaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.