Hlavná prokurátorka Laura Codruta Kövesi bojuje za spravodlivosť
Keď sa Laura Codruta Kövesi stala hlavnou prokurátorkou Národného protikorupčného riaditeľstva ( DNA), mala iba 40 rokov a veľmi nedôverovala tomu, že bude schopná mať reálny dosah.
Avšak počet veľkých korupčných prípadov a úspešných usvedčení od jej vymenovania do funkcie v roku 2013 viditeľne vzrástol. Kövesi začala rýchlo vyčnievať z radu, pretože sa stala prvou ženskou a zároveň najmladšou generálnou prokurátorkou – to bola pozícia, ktorú zastávala 6 rokov predtým, ako bola vymenovaná do funkcie hlavnej prokurátorky.
Ako šikovná basketbalistka v teenagerskom veku prikladala veľkú váhu svojim športovým úspechom, a to ju naučilo ostať sústredenou a bojovať o víťazstvo.
DNA pod jej vedením dosiahlo významné víťazstvá v boji proti korupcii v krajine, ktorá je široko považovaná za jeden z najviac skorumpovaných členských štátov EÚ.
V roku 2014 DNA bezpečne usvedčila 24 starostov, päť ex poslancov, dvoch ex ministrov a bývalého ministerského predsedu Adriana Nastase, a to neuvádzame viac ako 1000 ďalších, medzi ktorými sú aj sudcovia a prokurátori.
Nastase bol odsúdený v januári 2014 rumunským najvyšším súdom na 5-ročný trest odňatia slobody za prijímanie úplatkov a na 3 roky za vydieranie.
Minulý rok bolo vyšetrovaných ďalších 15 poslancov, z čoho štyria boli bývalí ministri, napríklad bývalý ministerský predseda Victor Ponta a Sorin Oprescu, bývalý starosta Bukurešti.
Ponta bol obžalovaný v júli 2015 po dlhom vyšetrovaní za niekoľko korupčných prípadov. Je obvinený z podvodov, daňových únikov a prania špinavých peňazí. Tieto trestné činy sa datujú do obdobia, kedy ešte pracoval ako právnik, než sa stal premiérom v roku 2012. Bývalý ministerský predseda popiera akékoľvek previnenia a vyjadril sa, že bude plne spolupracovať s tímom trestného stíhania.
Oprescu bol zatknutý v septembri 2015 v nadväznosti na tvrdenie o poberaní úplatkov v celkovej výške 25.000 Eur od niekoľkých spoločností, výmenou za zaistenie zmlúv s mestskou radnicou.
Obžaloba proti nemu doteraz nebola vznesená, nakoľko popiera akékoľvek previnenie. Vyšetrovanie obvinení pokračuje.
Samotnej Kövesi je do značnej miery pripisovaná zásluha na týchto dramatických zmenách v rumunskej politike, domáce médiá a verejnosť ju s láskou nazývajú „Pani Spravodlivosťou“.
Britský denník The Guardian ju popísal ako „tichú, nenápadnú hlavnú prokurátorku prinášajúcu skalpy“.
Medzinárodný nátlak
Napriek tomu, že Kövesi je uznávaná za zabezpečenie stíhaní vysokopostavených ľudí, treba poznamenať, že ako EÚ, tak aj USA požadujú, aby sa Rumunsko vážne zaoberalo korupciou.
EÚ žiada, aby sa Rumunsko správalo v súlade s jej predpismi, zatiaľ čo USA chce, aby Bukurešť pracovala na základe protikorupčných zákonov, ktoré sú súčasťou jej politiky moci voči vplyvom Ruska na Východnú Európu.
Rumunská vláda bola nútená v rámci reforiem súdnictva vydláždiť cestu mladým právnikom, aby mohli zaujať vedúce pozície v rámci súdnictva a prokuratúry. Kövesi, ktorá má teraz 43 rokov, bola jednou z nich.
Výsledkom tejto zmeny bol prudký nárast dôvery rumunskej verejnosti v štátny súdny systém. Bežní rumunskí občania začínajú veriť tomu, že nikto nie je nad zákonom a už viac nepotrebujú uplácať, aby dosiahli spravodlivosť.
Prieskum verejnej mienky INSCOP v apríli tohto roku zistil, že 59,8 percent Rumunov dôveruje DNA, oproti 48,3 percentám, ktoré získala DNA v období pred nástupom Kövesi do funkcie. Iba 11 percent respondentov uviedlo, že dôverujú parlamentu.
Kövesi na jednej strane ponúkla veľkú nádej, že rumunská politika a spoločnosť sa nakoniec zbaví endemickej korupcie, vďaka ktorej bola krajina nechválne známa, na druhej strane však čelí veľkej dávke kritiky.
Niektorí tvrdia, že DNA je politicky zaujatá, hoci by malo byť uvedené, že má za sebou množstvo úspešných trestných stíhaní politikov ako aj z vládnych, tak aj z opozičných lavíc.
Útoky médií
Kövesi, ktorá je rozvedená, čelila častým útokom na svoj osobný život v niektorých médiách. Takisto bola obviňovaná z poberania úplatkov, čo tvrdo odmieta.
Ako odpoveď na obvinenia ohľadne práce DNA, Kövesi a ostatní zvýšili frekvenciu svojho vystupovania na verejnosti, a detailne informovali o svojich vyšetrovaniach, aby sprehľadnili a objasnili svoje aktivity a výsledky.
Táto taktika sa ukázala ako účinná, najmä vďaka silnej podpore verejnosti.
Ale najväčšie výzvy pre prokurátorov prichádzajú od samotných politikov. Hoci nahlas deklarujú podporu protikorupčnému úsiliu, v praxi sa často snažia zmeniť legislatívu s cieľom obmedziť rozsah vyšetrovania DNA.
Takže zatiaľ čo vysokí úradníci, ktorí boli predtým považovaní za nedotknuteľných, boli odsúdení, veľa Rumunských občanov stále nie je presvedčených, že súčasná reformná kampaň nebude zvrátená politikmi, ktorí sa snažia pristrihnúť DNA krídla.
Okrem toho zostáva korupcia súčasťou každodenného života na všetkých úrovniach rumunskej spoločnosti. Ešte stále je bežné ponúkať finančné „dary“, aby si ľudia zabezpečili lekársku starostlivosť, rovnako ako sa týmto spôsobom dá dostať k základným dokumentom vládnych kancelárii, či si zabezpečiť univerzitné skúšky.
Kövesi neustále zdôrazňuje, že meniť dysfunkčný systém a vykoreniť všadeprítomnú korupciu je náročný a dlhodobý projekt.
Vo februári 2016 Kövesi dostala na dosiahnutie týchto cieľov dostala dalšie tri roky, pretože bola re-nominovaná na pozíciu hlavnej prokurátorky Ministerstvom Spravodlivosti, a to na základe pozitívnych výsledkov, ktoré DNA pod jej vedením dosiahlo.
Nech sa v budúcnosti stane čokoľvek, Kövesi má dôveru Rumunských občanov, pretože demonštruje, že nikto nie je postavený nad zákon a zdôrazňuje, že občania by nemali platiť za to, aby sa dostali k svojim právam.
Prečítajte si tiež: My ženy to môžeme urobiť
Zdroj: http://www.balkaninsight.com/en/article/laura-codruta-kovesi-romania-s-mrs-justice–08-30-2016
Foto:/http://www.evz.ro/laura-codruta-kovesi-a-plagiat-conform-unor-profesori.html