Diana bola žena, milenka, ktorá mala obrovský vplyv na svoju lásku, kráľa Henricha II.
A hoci bola od neho o dvadsať rokov staršia, miloval ju celý svoj život. Prvá dáma, nekorunovaná, uznávaná, žijúca v blahobyte, zomrela na otravu zlatom…
Narodila sa 3. septembra v roku 1499 vo Francúzsku, v Saint-Vallier vo váženej šľachtickej rodine, ktorá udržovala dobré vzťahy s rodinou Bourbon. A tak Diana trávila väčšiu časť detstva na kráľovskom dvore.
V roku 1515 sa stala dvornou dámou kráľovnej Klaudie, manželky francúzskeho kráľa Františka I. O niečo neskôr ju rodičia vydali za jedného z najznámejších mužov Francúzska, Louisa de Brézé. Čo na tom, že už mal päťdesiatpäť rokov, nepatril ku krásavcom a dokonca sa povráva, že bol hrbatý. Diana proti vydaju neprotestovala, svojho muža si vážila. Stala sa z nej cnostná a milujúca manželka, ktorá svojmu mužovi porodila dve dcéry.
Po čase sa vrátila ku kráľovnej a opäť pracovala ako dvorná dáma. Avšak v roku 1524 chorľavá kráľovná Klaudia zomrela. Kráľovi Františkovi I. po smrti mladej ženy ostali dvaja malí synovia, František a o dva roky mladší Henrich.
Raz po vojnovej bitke bol kráľ František I. zajatý španielskym kráľom Karolom V. a prepustený až po výmene za svojich synov. Malí chlapci sa tak stali rukojemníkmi na španielskom dvore. Keď tam z donútenia odchádzali, v ich početnom sprievode nechýbala ani Diana. V zajatí sa všetka pozornosť točila okolo budúceho následníka, malého Františka. Jeho mladší brat, sedemročný Henrich trpel v tom čase depresiami. Diana mu preto venovala veľa pozornosti, starala sa o neho a podporovala ho.
Vtedy ešte nikto netušil, že o pár rokov sa stanú milencami…
Keď sa po čase vrátili späť do Francúzska, ponúkla Diana Františkovi I., že sa stane Henrichovou opatrovateľkou. Oboch chlapcov smrť matky a pobyt v cudzine veľmi poznačil, no hlavne malého Henricha. Bol neprístupný, zádumčivý a mnohokrát i agresívny. Preto kráľ s jej ponukou súhlasil. Diana sa svojej novej úlohy vychovávateľky zhostila veľmi dobre. Jej snaha priniesla úspech a malý Henrich sa postupne zbavil depresií a začal byť veselší. V období výchovy princa Diana ovdovela. Mala len tridsaťdva rokov a manželovu smrť niesla veľmi ťažko. Zrejme ho naozaj milovala.
Dlho smútila a nosila len čierne šaty. Vynikala v nich ešte viac jej krása, najmä biela, porcelánová pokožka. Časom sa vrátila aj k šedej a béžovej farbe, no najviac mala obľubu v čiernej a bielej.
Tak ako Henrich postupne dospieval, menila sa jeho ,,synovská“ láska na niečo iné. O dvadsať rokov staršia Diana ho neuveriteľne priťahovala. A hoci bola z nej cnostná žena, nakoniec vzájomnej vášni podľahli. Okrem toho, že sa stala Henrichovou milenkou, stala sa z nej neuveriteľne vplyvná žena. O takej moci dovtedy ani nesnívala. Diana mala dôležité slovo ešte v čase, keď sa mal štrnásťročný Henrich ženiť. Dohadovala jeho sobáš s rovnako starou Katarínou Medicejskou. Neskôr ovplyvňovala aj ich spoločné manželstvo.
Po smrti Henrichovho brata Františka, na trón nastúpil práve Henrich – kráľ Henrich II. Keď prepukol ich milenecký vzťah, Diana sa starala i o to, aby si kráľ plnil povinnosti voči kráľovnej a zabezpečil potomkov. Dlhé roky totiž nemohli mať deti. A možno sa len bála, aby sa druhýkrát neoženil a nestratila jeho priazeň. Ktovie…
Diana sa stala milenkou, metresou, na ktorú sa kráľ Henrich II. takmer vo všetkom spoliehal a nechal si od nej radiť. Jej pozícia na dvore bola taká silná, že dokonca sa na korešpodenciu podpisovali spoločne ako HenriDiane. Jednala s diplomatmi a mala aj veľmi dobrý vzťah so samotným pápežom. Ten jej údajne pri príležitosti Henrichovej korunovácie poslal perlový náhrdelník. Diana žila v blahobyte. Henrich ju miloval a dobre sa o ňu staral.
Okrem svojej lásky jej daroval množstvo titulov, zámkov, či šperkov. Neskôr, keď kráľovná porodila (až desať detí), dohliadala aj na ich výchovu. Ale všetko krásne malo raz svoj koniec.
V roku 1559 si Henrich zranil oko pri rytierskom turnaji. O niekoľko dní na to v bolestiach zomrel. Vtedy prišla k moci konečne Henrichova žena, Katarína Medicejská. Diane nedovolila ísť ani na pohreb. Diana sa radšej stiahla z verejného života, aby neokúsila Kataríninu pomstu a odišla na zámok Anet, kde 25. apríla 1566 zomrela.
Diana de Poitiers bola nádherná žena, svieža, plná života, mladistvo vyzerajúca až do konca života. Hovorilo sa, že akoby sa u nej zastavil čas. Alabastrová, až priesvitná pleť bola v tej dobe znakom módy. Ženy si k nej dopomáhali rôznymi bieliacimi prostriedkami. Ani Diana nebola výnimkou. I keď za jej pleť mohla vraj anémia.
Na bielenie pleti sa vyrábali výrobky zo zlata a striebra… Alchymisti z nich vyrábali tiež elixíry krásy. Pila ich i Diana, dokonca niekoľkokrát denne. A to bol zrejme dôvod jej smrti. Otrava zlatom…
Vaša Iwka
Foto: https://sk.wikipedia.org/wiki/22._september