Mona Lisa 20. storočia – GINA LOLLOBRIGIDA

Ženy si priznávajú chyby ľahšie ako muži. Preto sa zdá, že ich robia viac.”

Gina Lollobrigida, Sophia Loren a Claudia Cardinale boli v 50. a 60. rokoch 20. storočia ikonami talianskej kinematografie. Filmový kritik Paolo Mereghetti sa o Gine Lollobrigide vyjadril takto: „Ak existovala tvár, ktorá reprezentovala taliansku krásu v očiach sveta, bola to Gina Lollobrigida.“

Mona Lisa a Miss Ríma

Talianska filmová herečka a fotografka prezývaná aj ako Mona Lisa 20. storočia sa narodila 4. júla 1927 v Subiacu ako druhá zo štyroch dcér. Aj ju podobne ako Sophiu Loren zastihlo kruté obdobie druhej svetovej vojny a po jej skončení sa s rodinou presťahovala do Ríma. 

Už ako mladé dievča sa začala venovať modelingu a v 40. rokoch vyhrala súťaž Miss Rím. Neskôr skončila na treťom mieste v súťaži Miss Taliansko. V roku 1949 sa vydala za slovinského lekára, s ktorým mala jedného syna. Manželstvo vydržalo do roku 1971 a po rozvode sa už nikdy viac nevydala. 

Filmové úspechy

Skutočná filmová hviezda sa stala vďaka filmu Pozor, banditi! Svoj šarm a ženskosť ukázala vo filme Krásky noci a hlavne vo filme Fanfán Tulipán. Herecký talent previedla aj vo filme Rimanka a vo filme Zvonár u Matky Božej, v ktorom stvárnila postavu krásnej cigánky Esmeraldy. 

Aj v 60. rokoch sa vďaka nej zrodili kvalitné filmy ako Talianske prázdninyBezcharakterná žena či Hotel Paradiso. Za výkon vo filme Pani Cambellová bola nominovaná na Zlatý glóbus. 

Výtvarný talent

Okrem hrania mala aj ďalší talent. Začiatkom 70. rokov jej kariéra postupne upadala, a tak sa vrátila k svojej veľkej záľube – k výtvarnému umeniu. Začala pracovať ako fotografka, vytvorila niekoľko kolekcií fotiek Paula Newmana, brazílskej futbalovej hviezdy Pelého a iných osobností. Objektom jej fotografií bol aj americký prezident Ronald Reagan, maliar Salvador Dalí a Fidel Castro. O poslednom z nich nakrútila aj dokument. Venovala sa aj maľovaniu a sochárstvu. 

Tvár úspešnej talianskej hereckej hviezdy sa objavila vo viac ako 60 filmoch. V 50. rokoch patrila k najlepšie plateným európskym herečkám. V roku 1996 navštívila aj našu krajinu, keď sa zúčastnila filmového festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach. Na Moste slávy má svoju pamätnú tabuľu. 

Vzdialená jej nebola ani pomoc pre iných

V roku 1999 sa stala čestnou veľvyslankyňou OSN pre výživu a pôdohospodárstvo. V roku 2013 vydražila svoje šperky a sumu venovala na výskum kmeňových buniek a na výstavbu medzinárodnej nemocnice, ktorá sa tomu venovala. Bola tiež veľvyslankyňou dobrej vôle Detského fondu OSN (UNICEF).

Odvrátená stránka života

V jednej talianskej talkshow priznala aj krutú stranu života. V mladosti bola dvakrát znásilnená. Prvýkrát mala 19 rokov a druhýkrát ju znásilnili začiatkom kariéry. V staršom veku sa zamilovala do muža, ktorý bol od nej o 34 rokov mladší. S ním plánovala dokonca svadbu, no tesne pred termínom vyšli o jej mladom španielskom snúbencovi pravdivé fakty a svadba sa zrušila. Na gigola a svadobného podvodníka podala trestné oznámenie. Na sklonku života viedla súdny spor so svojou rodinou. Spor sa týkal jej majetku. Veľkú časť svojich peňazí venovala svojmu opatrovateľovi, čo sa nepáčilo jej synovi a vnukovi. Jej opatrovateľ ju pripravil o veľký obnos peňazí, dodnes s ním trvá spor. Súd dokonca potvrdil, že Gina Lollobrigida potrebuje poručníka, aby zabránil cudzím osobám v ľahkovážnom získaní jej majetku.

„Chcem urobiť niečo dobré,“ povedala legendárna herečka a ako 95-ročná kandidovala v predčasných voľbách do talianskeho Senátu za novú stranu. Umrela 6. januára 2023 v Ríme. 

autorka: ivana

Zdroje: https://www.teraz.sk/zahranicie/zomrela-talianska-herecka-gina-lollobri/687533-clanok.html, https://www.csfd.sk/tvorca/2343-gina-lollobrigida/biografia
Foto: Shutterstock

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.