Príbeh o žene, ktorá jedného dňa rozmlátila svoju kuchyňu

Pani McMahonová sa jedného večera neuveriteľne rozzúrila. Porozbíjala všetky taniere aj poháre a svoju nádhernú kuchyňu rozmlátila na triesky. Polícia ju preto okamžite odviezla do miestnej psychiatrickej liečebne a hlavný lekár sa pokúsil zistiť od jej manžela, čo sa vlastne stalo.

„Viete o nejakom dôvode, ktorý by vašu manželku mohol dohnať k takému šialenému konaniu?“ pýta sa lekár.

„Ten výbuch hnevu ma prekvapil rovnako ako vás,“ hovorí pán McMahon. „Nechápem, čo to do nej vošlo. Vždy bola tichou a pracovitou ženu. V tej kuchyni trpezlivo varila posledných dvadsať rokov.“

Určite už viete, prečo pani McMahonovej „preskočilo“. Je to jasné, ako že dve a dve sú štyri. Ak by ste boli dvadsať rokov zatvorení v kuchyni, tiež by ste sa zbláznili. Rovnako by ste sa ale zbláznili, ak by ste dvadsať rokov nemohli navštíviť vlastný dom a stali by ste sa iba pútnikom, ktorý je vždy na cestách – človekom, ktorý vždy niekam smeruje, ale nikdy nedorazí do cieľa. Stali by ste sa šialeným kočovníkom.

Obe krajné situácie sú pre ľudí nebezpečné, ale ak ich dokážete spojiť do jednej skúsenosti, neuveriteľne vám obohatia život. Ľudí takto obohacujú všetky protipóly: jin a jang, muži a ženy, tma a svetlo, život a smrť, bohovia a diabli, svätci aj hriešnici. Bez protipólov sa život stáva monotónnym. Nechcite monotónny život, vyberte si taký, ktorý vás obohatí.
Osho, Meditácia pre zaneprázdnených

Pani McMahonovej sa vôbec nečudujem. Skôr sa len pýtam, ako to tá žena mohla tak dlho vydržať? Prečo sú ženy častokrát tie, ktoré sa obetujú pre blaho druhých, pre blaho svojej rodiny na úkor seba samých? Každý má právo robiť to, čo chce a nie to, čo od neho rodina, priatelia či celá spoločnosť očakáva. Veď to môžete vidieť dennodenne – „každý“ je múdry a vie poradiť v akejkoľvek situácii, ktorá sa ho netýka. Ak už ide ale o vec, ktorá sa tohto človeka bytostne dotýka, možno si nevie sám rady, pretože to je už osobné. Skúsme sa nachvíľu zastaviť a uvedomiť si, čo chceme a najmä nájsť si cestu a spôsob, ako to urobiť. Je to dôležité nielen pre naše duševné zdravie, ale koniec koncov aj pre tých našich najbližších.

Lu

Prečítajte si tiež: Ego – zdroj všetkých problémov?

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.