Sme nenahraditeľné pracovné sily tak, ako to napísala v roku 1975 Selma James, jedna zo zakladateliek hnutia Mzda za prácu v domácnosti. Nenahraditeľné pracovné sily, ktoré sa venujú neplatenej práci v domácnosti.
Pod ťarchou stereotypov
A teda na základe stereotypného vnímania zo strany spoločnosti sme predurčené stať sa matkami a opatrovateľkami, čo znamená, že sa od nás očakáva to, aby sme sa starali o rodinu, deti či o domácnosť. A áno, ľúbime tých, o ktorých sa staráme, ale sú dni, kedy sme unavené, frustrované, naštvané.
Väčšinu z nás volá do práce druhá šichta, ktorá je neplatená a naše mentálne bremeno, pod ťarchou stereotypov nám nedovolí povedať nie. Na druhú stranu aj s platenou prácou, to nie je ružové. Ženy v EÚ zarábajú priemerne o 12,7 percenta menej ako muži a stále sa stretávajú s prekážkami v prístupe na trhu práce. Nosíme domov chlieb a robíme z neho večeru, tak ako to napísala A.R. Hochschild v roku 1989. A to nesmieme vynechať matky samoživiteľky, ktorých životy majú inú textúru.
Koľko času nám zaberie neplatená práca?
Poďme teda na to pragmaticky. Koľko času nám zaberie starostlivosť o deti, muža a domácnosť? Koľko času nám zaberie táto neplatená práca? Podľa Konfederácie odborových zväzov SR sa žena v priemere venuje neplatenej práci v domácnosti 38 hodín týždenne, tzn. viac ako 5 hodín denne.
O koľko by sa zvýšil náš mesačný príjem, keby sme dostali mzdu za prácu v domácnosti? Ako by sa zmenil náš ekonomický status? Touto myšlienkou sa zaoberala v roku 1898 aj jedna zo sufražetiek Charlotte Perkins Gilman v knihe Women and Economics. Pracovný výkon matiek bol podľa nej významným faktorom v ľudskom živote, ktorý ale žiaľ nemal vplyv na ich ekonomický status. História je popretkávaná mnohými menami žien, ktoré bolo počuť a ktoré sa postavili za rovnosť pre všetky ostatné ženy. Dnes vďaka nim máme volebné právo, právo na vzdelanie atď.
Ústredný bod nerovnosti
Ak sa dnes hovorí o nerovnosti, tak ústredným bodom je neplatená práca. Z neplatenej práce, ktorú vykonávame, profituje celá spoločnosť. Aj rovnosťou sa zaoberala Konfederácia odborových zväzov vo svojej tlačovej správe a pripomína, že ženy na Slovensku majú k rovnosti na mnohých úrovniach ešte ďaleko. Dôchodky, ktoré sú skoro o 17,6 % nižšie, ako majú muži znamenajú riziko chudoby v starobe, pre ženy, ktoré žijú samy.
Toto bol len malý exkurz témou, ktorá je prekážkou k úplnej ekonomickej nezávislosti žien, alebo inak povedané k dosiahnutiu sna o “vlastnej izbe” Virginie Woolfovej.
Rozumný muž sa prispôsobí svetu. Nerozumný muž zotrváva v snahe prispôsobiť svet sebe. Akýkoľvek pokrok preto závisí od mužov nerozumných.
G.B. Shaw, 1903
Alebo žien.
H.Lewis, 2020
Vaša, tiež so štýlom Katarína