Neľahká cesta ikony svetovej hudby, Tina Turner

„Buďte svojimi vlastnými hrdinami. Nespoliehajte sa na ostatných, aby vás pozdvihli. Vy sami sa postavte a choďte ďalej.“ 

Hudobná hviezda 80. rokov 20. storočia začala spievať v kostolnom zbore, no kvôli jej výraznému hlasu ju vylúčili. Tina Turner sa stala svetoznámou speváčkou populárnej hudby a jej imidž a prenikavý silný hlas si získal fanúšikov po celom svete. Jej život nebol len plný lesku, ale aj utrpenia. Vo svojom životopisnom dokumente s názvom Tina prehovorila o svojom neľahkom osude.

 „Môj život bol plný násilia. Neexistuje iný spôsob, ako vyrozprávať tento príbeh. Je to skutočné a je to pravda.“

Tŕnitá cesta za šťastím

Tina Turner, vlastným menom Annie Mae Bullock, sa narodila 26. novembra 1939 v meste Brownsville v USA. Už v útlom detstve spievala v kostolnom zbore gospely a jej spev bol tak výrazný, že ju zo zboru vylúčili. Otvorila sa jej tak nová cesta k soulu a bluesu.

Koncom 50. rokov spoznala hudobníka Ikea Turnera, ktorý jej navrhol zmeniť si meno na umelecké Tina Turner. Spočiatku vystupovali spoločne a mali úspech. Stal sa jej manželom, ktorý jej robil zo života peklo.  Nechýbalo domáce násilie, drogy a alkoholové opojenia. V roku 1976 sa rozviedli a Tinu to na istý čas spomalilo v jej kariére. Spievala len v kluboch a kasínach a bola odkázaná na potravinové lístky. 

Rocková hviezda

Zmena nastala v roku 1984, kedy prerazila ako rocková hviezda. Osobitý prejav a štýl legendárnej speváčky si získaval fanúšikov po celom svete. Stala sa sexsymbolom a so svojím chrapľavým a silným hlasom bola najúspešnejšia hlavne v rokoch 1984 až 1992. V tomto období nahrala mnoho známych hitov, ako napríklad Private DancerSimply the Best, We Don’t Need Another HeroIt Takes Two a iné. Rok 1985 bok pre ňu šťastný: dostala štyri ceny Grammy a zlatú platňu. Jej hudobná kariéra trvala celé desaťročia a jej úspechy jej priniesli slávu a kariérny vrchol.

Tinine zdravotné problémy

V roku 1985 sa zoznámila s mladším hudobným producentom Erwinom Bachom, s ktorým žila 27 rokov. V tomto období spolužitia prekonala rôzne choroby, infarkt a istý čas bojovala aj s rakovinou čriev. Fanúšikom sa naposledy ukázala v roku 2019 a potom sa kvôli zdravotným problémom stiahla do úzadia. S chorobou sa nechcela zmieriť a dokonca uvažovala nad samovraždou. Po smrti vyšli najavo informácie, že mala problémy s obličkami a bola zaregistrovaná na asistovanú samovraždu. 

Švajčiarska speváčka amerického pôvodu prežila ťažký život plný bolesti.

V roku 2012 jej umrel prvý syn a o šesť rokov neskôr spáchal samovraždu jej druhý syn. Začiatkom roku 2013 sa vzdala amerického občianstva v prospech švajčiarskeho. Jedna z najpopulárnejších speváčok v histórii populárnej hudby tu zanechala svoje skladby plné energie a nezabudnuteľného hlasu. Bola jasným dôkazom sily a odhodlania. Dlhé roky na sebe pracovala, aby si splnila svoje sny. 

Zomrela 24. mája 2023 vo svojom dome vo Švajčiarsku.

autorka: ivana

Foto: Shutterstock

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.