Nosila jednu sukňu a bola najbohatšou ženou svojej doby

,,Zelená ( Greenová) Hetty“, milionárka preslávená svojou skúposťou. Najbohatšia žena svojej doby, čo nosila jednu sukňu.

Henrietta Howland Robinson Greenová, zvaná Hetty, sa narodila v roku 1834 v Massachusetts. Živila sa nákupom a predajom akcií. Jej majetok predstavoval milióny dolárov, čo bolo na tú dobu naozaj dosť. Pohybovala sa medzi priemyselníkmi a bankármi a na prelome 19. a 20. storočia. Bola najbohatšou ženou v USA.

Hetty bola nielen najbohatšou, ale i najskúpejšou ženou. Ženou, čo ovládla Wall Street. Jej pomenovania boli bohaté tak, ako ona sama.

Najčastejšie sa jej hovorilo: Čarodejnica z Wall Street, Podivná milionárka, Kráľovná držgrošov

Keď sa v roku 1867 vydávala, nebola už najmladšia a ani jej svadba neovplývala žiadnou romantikou niekde na zámku. Skôr naopak. Svadobná hostina sa konala v obyčajnej lacnej newyorskej pizzerii a bola pomerne chudobná. Žiadna veľká okázalosť. Ako jedlo postačili skromné placky s kečupom.
A kto bol jej vyvoleným? Ženíchom sa stal biznismen Edward Green z bohatej rodiny, ktorý však pred svadbou musel podpísať, že si nebude robiť žiadne nároky na jej majetok. Už v tej dobe mala na konte množstvo miliónov, ktoré sa jej postupne pekne rozrastali do závratných výšok.

O Hetty možno povedať, že bola boháčka, čo žila v chudobe

Na rozdiel od iných boháčov. Jej pracoviskom bola kancelária, teda prázdna miestnosť, ktorú jej zdarma poskytla banka. Sedávala na zemi obklopená kuframi s množstvom papierov a pracovala, počítala a zarábala…

Jedávala len ovsenú kašu a tú si ohrievala na firemnom ohrievači 

Hetty bola neskutočne šetrná žena. Na módu si vôbec nepotrpela, obliekala si len ošúchané tmavé veci. Dokonca chodila stále v jedinej sukni a v jednom obstarožnom klobúku. Na ušpinenej sukni sa dala čistiť vždy len spodný okraj, ten, ktorý sa vláčil po zemi. Keď raz stratila poštovú známku, dokázala ju hľadať celé hodiny, ba celú noc.

V obchodoch sa stala postrachom, vedela sa handrkovať o každý cent, len aby dostala zľavu. Pri kúpe liečivej vody si radšej priniesla vlastnú fľaštičku, len aby neplatila za obal.

Doma zásadne nekúrila a nepoužívala teplú vodu

Mala dve deti, syna Neda a dcéru Sylviu. Tí si veru veľa luxusu pri nej neužili. Nosili obnosené šaty a aby ich mama ušetrila na vzdelaní, dcéru poslala do kláštora, kde mala šetrný režim a zdarma vzdelanie.

Jej lakomosť zašla až tak ďaleko, že keď sa raz pri sánkovaní zranil jej syn a zlomil si nohu, odmietla ísť s ním do nemocnice, len aby nemusela platiť peniaze. Avšak noha sa dobre chlapcovi nehojila, tak vzala Hetty syna do nemocnice pre chudobných. Lekár ju však v nemocnici spoznal a pýtal od nej peniaze. Rozčúlená Hetty syna radšej odniesla naspäť domov. No zranenie sa chlapcovi nehojilo tak ako malo. Nakoniec mu po rokoch museli zanedbanú a neliečenú nohu amputovať.

Hetty bola úspešná podnikateľka, ktorá pracovala predovšetkým v oblasti nehnuteľností. Investovala do železníc a baní a požičiavala ľuďom peniaze a zároveň radila ako získať hypotéky. Možno kvôli silnej mužskej konkurencii bola taká, aká bola.

Dňa 3. júla 1916, Hetty Greenová, Zelená Hetty zomrela, vo veku 81 rokov u jej syna v New Yorku. Jej dve deti si napokon rozdelili majetok. Obe si užili svoje bohatstvo viac ako ich mama. Dcéra Sylvia nechala za zdedené peniaze postaviť veľkú nemocnicu v New Yorku.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Švédska kráľovná, podobajúca sa na muža patrila k najvzdelanejším ženám svojej doby

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hetty_Green

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.