Pondelkové návody: “4 metódy účinnej pomoci ako ovládnuť stres”

Zvýšená psychická záťaž, alebo inak povedané stres, nás sprevádza životom vo väčšej či menšej miere čoraz častejšie. To, do akej miery ovplyvňuje náš život určujeme my.

Ak mu to dovolíme, vie nám urobiť zo života „peklo na zemi.“
Tieto 4 metódy vám pomôžu k tomu, aby ste mali stres pod kontrolou a váš život sa uberal správnym smerom.

Ak sa stretnete so stresom, máte 4 možnosti ako s ním naložiť. Môžete sa tomuto stretu vyhnúť, môžete túto situáciu zmeniť, môžete sa situácii prispôsobiť, alebo ju môžete prijať.

1. Vyhnúť sa

Naučte sa povedať nie. Vyhnite sa ľuďom, ktorí vám spôsobujú stres. Ak to nie je možné, obmedzte množstvo času, ktoré s nimi trávite, alebo ukončite vzťah.

2.  Zmeniť

Ak sa nemôžete stresovej situácii vyhnúť, skúste ju zmeniť. Často to býva len spôsob, akým komunikujtete. Vyjadrite svoje pocity, buďte viac asertívna a komunikujte svoje obavy otvorene a ohľaduplne.

3.  Prispôsobiť sa

Ak sa nachádzate v stresovej situácii, skúste sa na ňu pozrieť z pozitívnej perspektívy. Ak sa napríklad nachádzate v dopravnej zápche, nenechajte sa ovládnuť hnevom a stresom, ale vnímajte ten čas ako čas pre seba, čas na vypočutie si hudby, čas na usporiadanie si svojich myšlienok.

Spýtajte sa seba, či to bude dôležité v dlhodobom horizonte.
Bude to dôležité zajtra? Bude to dôležité o mesiac? Má zmysel rozčuľovať sa nad tým?
Ak je odpoveď nie, svoju energiu sústreďte inde.

4.  Prijať

Niektorým situáciám v živote sa nedá vyhnúť. Môže to byť úmrtie blízkeho človeka, choroba. V týchto prípadoch je dôležité veci prijať také, aké sú. Prijatie môže byť ťažké, ale z dlhodobého hľadiska je to to najlepšie. Situáciu nemôžete zmeniť.

 

Redakcia Ženy so štýlom

 

Prečítajte si tiež: “Ako indentifikovať problém v partnerskom vzťahu”

 

 

Facebook komentár