Prežila tri životy, dnes 90 ročná herečka bojujúca za ľudské práva, Vlasta Chramostová

Vlasta Chramostová, dnes už 90 ročná česká herečka, jedna z najvýznamnejších aké sa na scéne objavili, tvrdo presadzujúca svoje názory. Takéto presadzovanie názorov sa mnohým nepáčilo a preto sa stala “kontroverznou osobou”.

V rokoch 1941 – 1945 študovala na štátnom konzervatóriu v Brne.

Za komunistického režimu bola obsadzovaná vo filme, v telelízii, v rozhlase, pracovala v dabingu.

Po podpísaní občianskej iniciatívy Charty 77, jej zakázali všetky umelecké aktivity. Vlasta Chramostová neustúpila a začala hrať pre priateľov doma vo svojom byte.

V roku 1988 jej prezident Václav Havel udelil vyznamenanie T. G. Masaryka III. Triedy za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva.

V týchto rokoch dostala ako čestná zakladajúca členka Masarykového demokratického hnutia, čestnú medailu T.G. Masaryka za vernosť jeho odkazu.

Sama herečka hovorí:

“Prežila som tri životy. Prvý bol herecký, druhý disidentský a tretí bol životom návratov. Hercký trval od 15 do 44, disidentský ďalších 20 rokov. Teraz žijem návraty.”

V roku 2007 ju a jej manžela kapela Kryštof obsadila do svojho videoklipu k singlu “Plán”. Obsadenie tejto dvojice malo byť vyjadrením pocty k nim. Pieseň je o vzťahu muža a ženy.

Pieseň a videoklip, v ktorom je Vlasta Chramostová a jej manžel, vás chytí za srdce.
Je v ňom láska, súdržnosť, krása, šťastie, radosť, nesmrteľnosť, pravdivosť bežného života milujúcej ženy a milujúceho muža.

 

Prečítajte si tiež: Ako sa dopracovať športom k zdravej starobe?, Dana Zátopková, 93 rokov

 

Zdroj:/https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlasta_Chramostová
http://www.csfd.cz/tvurce/1118-vlasta-chramostova/

 

 

Facebook komentár