Nočná mora, Kikimora

Bojíte sa duchov? Viete, že duchovia môžu byť dobrí aj zlí?

Ľudia odjakživa radi verili na nadprirodzené bytosti.
Aj keď sa medzi Slovanmi stalo kresťanstvo dominantným náboženstvom, naši predkovia sa viery v rôzne nadprirodzené bytosti nevzdali.

Viete, ktoré stvorenia sa v mýtoch vyskytovali najčastejšie?

Kikimora, nočná mora… Predstavte si, že sa ráno zobudíte nevyspatí, zmorení, so zvláštnym pocitom… Kedysi sa hovorilo, že za tým môže byť nočná mora. Mohla to byť Kikimora…

Už z detstva si pamätám, ako moja teta nám, malým dievčatám (mne a mojim sesterniciam), rozprávala strašidelné príbehy o duchoch, o tom, ako sa máme pred nimi chrániť. Hoci sme sa neskutočne báli, tetine historky sme zároveň rady s otvorenými ústami počúvali.

Kikimora

Známa aj ako mora, či nočná mora. Vraj to bol duch alebo duchovia ľudí, čo po smrti nenašli svoj pokoj.
Takže, keď sa ráno niekto zobudil zmorený, nevyspatý, či s pocitom chorľavosti, mohla byť za tým aj mora Kikimora, ktorá mu v noci sedela na hrudi a dusila ho, či šteklila. Dokonca mohla cicať krv, či ženám mlieko. Jej opisy sa rôznia. Legendy ju opisujú ako ducha, ktorý môže sčista-jasna zmiznúť. Kikimora unášala najmä deti, či zoslabnutých ľudí. Ďalším mýtom je, že prebývala v tmavých kútoch domov, odkiaľ strašila deti, zhadzovala poháre a ťahala ľudí za vlasy.
Ochranou proti more, Kikimore boli napríklad skrížené sekery na prahu domu.

Domovoj

Chlpatý duch s rohami a chvostom. Kým Kikimora obľúbená nebola, Domovoja ľudia kedysi považovali za ochrancu príbytku a krbu. Vážili si ho a zvykli mu dokonca nechávať jedlo a pitie, alebo mu pripravovali aspoň teplý kúpeľ.

Lesovik

V mytológii išlo o ducha lesa. Obliekal sa ako človek, nosil červený opasok a zle zapnutý plášť, ba aj topánky mal obuté naopak.
Mal zelené oči, ktoré sa leskli, nemal obočie ani mihalnice. Strašil v lese. Dokázal sa ukryť pod hríb či za steblo trávy a vedel sa zmeniť na zviera.
Ochraňoval les a k ľuďom bol nepriateľský. Zvádzal pútnikov z označených chodníkov a chytal duše ľudí, ktorí zomreli v lese.

Vodník

Najčastejšie ho poznáme z rozprávok. Zjavoval sa ako človek so zvieracími črtami, namiesto rúk mal laby a na hlave mu rástli rohy. Alebo to mohol byť bradatý starý muž, špinavý od blata. Predkovia neskôr verili, že vodníci sú anjeli, ktorí boli zvrhnutí z nebies do riek, jazier a močiarov. Mali vlastné domy postavené z lastúr a kameňov, obrastené riasami. V nich väznili duše ľudí, ktorých sa im podarilo utopiť. Nie všetci vodníci však boli zlí.

Baba jaga

Škaredá stará žena s dlhými vlasmi a nosom, železnými zubami a lietajúca na metle. Žijúca v lese, v chalúpke na stračej nôžke. S plotom z ľudských kostí a lebiek. Slúžili jej žaby, čierne mačky, netopiere, havrany a hady.
Bytosť s ľudožrútskymi sklonmi a magickými schopnosťami. Dokázala šíriť choroby, vyvolávať búrky. Sprevádzali ju ohniví synovia, blesky.

Rusalka

Vodná nymfa. Panna, ktorá zomrela blízko vody, násilnou smrťou. Rusalka svoj pokoj vraj našla až vtedy, keď jej smrť niekto pomstil. Mala zlaté alebo zelené vlasy, ktoré si na brehu rieky, či jazera česala a pritom spievala. Rusalky volali aj vílami a opisovali ich ako krásne ženy. Boli dobré aj zlé.
Tie zlé lákali do vody najmä mladých mužov. Vraj ich ušteklili na smrť.

Kostej

Veľmi starý, kostnatý a škaredý starec, ktorý predstavoval nebezpečenstvo najmä pre mladé ženy. Zabiť ho bol problém, pretože jeho duša bola ukrytá v ihle a tú bolo treba zlomiť. Ale ihla bola tajne ukrytá…

Biele panie, čierne panie, bludičky, či permoníci…

Slovenská história je plná zvláštnych bytostí. Naši predkovia verili v ich silu a my mnohí sa pri historkách o nich ešte i dnes bojíme.

A viete akú radu nám dávala teta na ochranu proti duchom? Keď sa budeme veľmi báť, máme vraj tajne krútiť malíčkom v proti smere hodinových ručičiek. Tak ostaneme v ochrannom obale a nič sa nám nestane… 🙂

 

Vaša Iwka

Prečítajte si tiež: Halloween, keď život odovzdáva žezlo vlády smrti

 

http://magazin.atlas.sk/spektrum/bajne-postavy-slovanskej-mytologie-poznate-ich-vsetky/862103.html
http://yntirdah.webnode.sk/products/podme-sa-bat-po-stopach-zahadnych-bytosti-nasich-regionov/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovansk%C3%A1_mytol%C3%B3gia

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.