Pohľady žien na kauzu: „Paškovi synovci zbili ženy na ulici, boli obžalovaní z ublíženia na zdraví a sudca odmietol ich obžalobu“

Ku kauze „Paškovi synovci zbili ženy na ulici, boli obžalovaní z ublíženia na zdraví a sudca odmietol ich obžalobu“, sa nám vyjadrilo päť žien. Sú to ženy, ktoré môžu prispieť k takým zmenám, aby sme si vzali späť svoju krajinu.

 Krátky popis toho, čo sa stalo

Košice 22.novembra 2015, v skorých ranných hodinách došlo k bitke medzi tromi synovcami bývalého predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku a štyrmi osobami z Košíc, z toho boli dve ženy.

Bitka začala potom, keď sa pokúsil jeden z Košičanov zabrániť obťažovaniu svojej priateľky tým, že muža, ktorý ju obťažoval, odsotil, a tak sa stal objektom bitky troch bratov, synovcov Pavla Pašku.

Ženy, ktoré sa snažili tento nevyrovnaný zápas zastaviť, boli bratmi Paškovcami napadnuté. Jednej z nich bolo spôsobené zranenie: pomliaždenie záhlavia. Druhá zo žien dostala ranu do oblasti tváre a nosa, následne bola chytená za krk a zvalená na zem, potom jedenkrát kopnutá, čím útočník zasiahol zadnú časť hlavy, krku a ramena, následkom čoho utrpela otras mozgu I.stupňa a pomliaždenie záhlavia hrudnej steny. Celý priebeh tejto bitky bol zachytený kamerou a preletel celé Slovensko.

Dôkazy, svedkovia, kamerový záznam, páchatelia chytení pri čine políciou, jednoznačne smerovali k tomu, aby títo traja bratia boli obžalovaní pre trestné činy ublíženia na zdraví a výtržníctva.

Situácia dnes, a teda po roku je taká, že okresný sudca odmietol obžalobu týchto bratov. Hlavným dôvodom odmietnutia obžaloby sú podľa neho nedostatky znaleckých posudkov. Znalecké posudky „boli vypracované bez toho, aby znalci mali možnosť nahliadnuť do obrazového záznamu zachytávajúceho priebeh.“

 Pohľady žien na predmetnú kauzu

Lucia Žitňanská – ministerka spravodlivosti SR

„Tento prípad má skončiť na súde a som presvedčená, že tam aj skončí. Odmietnutie obžaloby okresným súdom rozhodne nemožno považovať za koniec prípadu, pretože bude o tom rozhodovať krajský súd.“

Lucia Nicholsonová – podpredsedkyňa NR SR

“Neprekvapuje ma, že násilie voči ženám zostane nepotrestané, a to najmä v tomto prípade, keď majú násilníci za sebou vplyvného príbuzného. Je to len ďalší signál verejnosti, že udrieť si do ženy je v poriadku, a že keď máte za sebou toho, kto vyhral voľby, môžte doslova všetko.”

 Jana Kiššová – poslankyňa NR SR

“Som šokovaná z rozhodnutia kompetentných o zamietnutí obžaloby a nepotrestaní násilníkov. Doslova celá krajina bola svedkom toho, ako pár nevychovaných násilníkov mláti ľudí a kope do bezbrannej ženy a celá kauza sa zametie pod koberec pod zámienkou „procesných chýb“. Toto je nie len vrchol drzosti a arogancie moci v tejto krajine, je to hlavne nebezpečná výchovná metóda, ktorá takým „paškovcom“ a im podobným ukazuje, že oni môžu a obete nabáda brať spravodlivosť do vlastných rúk. Je pre mňa frustrujúca tá bezmocnosť bojovať proti tejto kriminálnej mašinérii, ktorá nám tu vládne už desať rokov.”

Veronika Remišová – poslankyňa NR SR

“V prípade bitky v Košiciach bol obludný už samotný útok, keď sa traja dobre stavaní muži neštítili biť dve ženy. Ešte horšie však je, že ani pri takomto pomerne jednoduchom prípade (svedkovia a kamerový záznam, páchatelia zadržaní políciou pri čine) nie je naše súdnictvo schopné zabezpečiť spravodlivé potrestanie páchateľov. Stalo sa to presne pred rokom a už dnes vieme, že do konečného rozhodnutia súdu ubehne ešte veľa času. Zatiaľ verím, že po odvolaní prokurátora rozhodne odvolací súd inak, je ale možné, že polícia bude musieť zopakovať znalecké posudky a vyšetrovanie sa natiahne o dlhé mesiace. Takéto nepotrestané prípady len povzbudzujú iných násilníkov, ktorí vidia, že ak ich aj náhodou vypátrajú, trestu sa môžu vyhýbať. S podobnými problémami zápasí justícia aj prokuratúra už dlho, musí to byť pre nás výkričník, že vláda i sudcovia musia zabrať, pretože bez spravodlivosti krajina upadá.”

Katarína Mikle – šéfredaktorka magazínu Ženy so štýlom

“Je desivé a slabošské, ak niekto bije ženy. Je desivé, že tak koná i verejne na ulici a zranená žena sa spravodlivosti domáha ťažko. Ja ešte stále verím, že spravodlivosti bude učinené zadosť.”

 

Oslovili sme v tejto veci aj verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú, a toto je vyjadrenie, ktoré nám bolo z jej kancelárie zaslané:

„Vzhľadom na to, že tento prípad nie je ukončený, tak sa pani verejná ochrankyňa práv v tomto štádiu k nemu nebude vyjadrovať.“

 

Redakcia magazínu Ženy so štýlom

 

Zdroj:/http://hnonline.sk/slovensko/867334-v-kauze-nocnej-bitky-sudca-odmietol-zalobu-na-trojicu-synovcov-pavla-pasku

Prečítajte si tiež: Prečo verím Zuzane Hlávkovej, že bola svedkom nečistých hier na ministerstve?

 

Facebook komentár
Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.