Pondelkové pravdy: Každé dievčatko by malo byť pre svojho otca malou princeznou

Pondelkové pravdy: Otcovia by sa mali...

Neviem, prečo sa hovorí, že muži sa viac tešia na syna. Možno preto, že si želajú mať doma parťáka pre chlapské aktivity, túžia sa v ňom vidieť alebo si myslia, že ten malý bude pokračovateľom ich lepšieho ja. Je mi jasné, že v minulosti to bolo dôležité kvôli pokračovaniu rodu, ale nemyslím si, že dnes niekoho z nás obyčajných smrteľníkov ešte aj dnes ovláda tento dôvod.

Je možné, že začiatok otcovstva s malým dievčatkom je pre mužov mierne frustrujúci. Bábätko tak či onak vníma zozačiatku najsilnejšie svoju mamu. Až keď sa z dieťatka stane niekedy v troch rokoch malý človiečik, začína to byť zábava aj pre otcov. Hra s malým chlapcom je pre otcov tak trochu chlapský svet v malom. Autá, stroje, stavebnice, konštrukcie, búranie, stavanie… Sú seberovní, a jeden vo svete druhého sa nestratí.

A malé dievčatko? To je pre otecka veľké dobrodružstvo. Svet malej ženy, ktorá potrebuje  cítiť otcovu bezpodmienečnú lásku a podporu. Niežeby to chlapci nepotrebovali. Ale pre dievčatká je otec vedomým aj podvedomým vzorom pre ich budúci výber partnera. Malé dievčatko potrebuje vnímať nielen jeho lásku, pozornosť a nehu v správaní k nej samej. Potrebuje vnímať istotu, že je tu pre ňu a dá jej všetko, najlepšie ako to len vie. Mala by sa pri ňom cítiť ako malá princezná, ktorá pozná svoju dôležitosť v jeho živote.

Vždy keď vidím nejakého otecka, ktorý to naozaj vie so svojou malou dcérkou, je pri nej a pre ňu veľký princ a ochranca, neubránim sa slzičke v oku. Tá zvláštna súhra medzi nimi, svet, ktorý spolu majú a energia, ktorú medzi sebou vytvárajú… on pre ňu spraví čokoľvek, pre jej úsmev a hlasný smiech a ona skúša jeho chlapské hranice, skúša si ho pokoriť a pripútava si tak jeho srdce k sebe.

Mám rada okamihy, náhodné obrázky z ulice, keď je ocko skutočným ockom a plne svoju pozornosť venuje dieťaťu pri sebe. Ockovia, ktorí vedia, čo robiť, keď dieťa plače, bez toho aby mu dali pocítiť svoju neistotu z toho, čo sa deje, ockovia, ktorých nezaskočia špinavé plienky ani hlad ich drobca.

 

Viem, že svet nie je dokonalý. Nie vždy všetko je ružové, ľudia sú rôzni a je tu kopec problémov. Aj tak by sa ale všetci otcovia mali správať k svojim dcéram ako k malým princeznám. Otvoria im tým cestu k ich budúcemu princovi.

Vladena

 

P.S.: Oci, mám Ťa rada <3

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

šéfredaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.