Pondelkové pravdy: Každé dievčatko by malo byť pre svojho otca malou princeznou

Neviem, prečo sa hovorí, že muži sa viac tešia na syna. Možno preto, že si želajú mať doma parťáka pre chlapské aktivity, túžia sa v ňom vidieť alebo si myslia, že ten malý bude pokračovateľom ich lepšieho ja. Je mi jasné, že v minulosti to bolo dôležité kvôli pokračovaniu rodu, ale nemyslím si, že dnes niekoho z nás obyčajných smrteľníkov ešte aj dnes ovláda tento dôvod.

Je možné, že začiatok otcovstva s malým dievčatkom je pre mužov mierne frustrujúci. Bábätko tak či onak vníma zozačiatku najsilnejšie svoju mamu. Až keď sa z dieťatka stane niekedy v troch rokoch malý človiečik, začína to byť zábava aj pre otcov. Hra s malým chlapcom je pre otcov tak trochu chlapský svet v malom. Autá, stroje, stavebnice, konštrukcie, búranie, stavanie… Sú seberovní, a jeden vo svete druhého sa nestratí.

A malé dievčatko? To je pre otecka veľké dobrodružstvo. Svet malej ženy, ktorá potrebuje  cítiť otcovu bezpodmienečnú lásku a podporu. Niežeby to chlapci nepotrebovali. Ale pre dievčatká je otec vedomým aj podvedomým vzorom pre ich budúci výber partnera. Malé dievčatko potrebuje vnímať nielen jeho lásku, pozornosť a nehu v správaní k nej samej. Potrebuje vnímať istotu, že je tu pre ňu a dá jej všetko, najlepšie ako to len vie. Mala by sa pri ňom cítiť ako malá princezná, ktorá pozná svoju dôležitosť v jeho živote.

Vždy keď vidím nejakého otecka, ktorý to naozaj vie so svojou malou dcérkou, je pri nej a pre ňu veľký princ a ochranca, neubránim sa slzičke v oku. Tá zvláštna súhra medzi nimi, svet, ktorý spolu majú a energia, ktorú medzi sebou vytvárajú… on pre ňu spraví čokoľvek, pre jej úsmev a hlasný smiech a ona skúša jeho chlapské hranice, skúša si ho pokoriť a pripútava si tak jeho srdce k sebe.

Mám rada okamihy, náhodné obrázky z ulice, keď je ocko skutočným ockom a plne svoju pozornosť venuje dieťaťu pri sebe. Ockovia, ktorí vedia, čo robiť, keď dieťa plače, bez toho aby mu dali pocítiť svoju neistotu z toho, čo sa deje, ockovia, ktorých nezaskočia špinavé plienky ani hlad ich drobca.

 

Viem, že svet nie je dokonalý. Nie vždy všetko je ružové, ľudia sú rôzni a je tu kopec problémov. Aj tak by sa ale všetci otcovia mali správať k svojim dcéram ako k malým princeznám. Otvoria im tým cestu k ich budúcemu princovi.

Vladena

 

P.S.: Oci, mám Ťa rada <3

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.