Posledná portugalská kráľovná Amélia (1865-1951), ktorú všetci milovaní opustili

Posledná portugalská kráľovná Amélia, ktorej život bol popretkávanými bolestivými udalosťami. Bola ženou, ktorá sa pozerala do hrobu svojho zavraždeného muža a do hrobov všetkých svojich detí. Pochovaná bola v šatách so stopami krvi, ktoré mala oblečené v deň vraždy svojho milovaného muža a syna.

Princezná Amélia a jej osudový muž, narodený v ten istý deň ako ona

Pochádzala z rodu francúzskeho kráľa Ľudovíta Filipa. Amélia, 180 cm vysoká princezná s tmavými vlasmi a hnedými očami, žila v dobe, v ktorej nepatrila svojím vzhľadom k obletovaným krásaviciam. Princezná svojou eleganciou a šarmom zaujala až na návšteve cisárskej Viedne, kde navštívila divadlo a sedela po boku Františka Jozefa I.

V tlači sa objavili jej fotografie na titulných stránkach. Ospevovaná bola jej elegancia a šarm, začali prichádzať prvé návrhy na svadbu. O princeznej sa dozvedeli aj na portugalskom kráľovskom dvore. Kráľovná Maria Pia, ktorej sa Amélia veľmi zapáčila, podstrčila jej fotografiu svojmu najstaršiemu synovi princovi Carlosovi a ten sa do Amélie zamiloval. Jeho najbližšia cesta smerovala na zámok Chantilly, kde sa s Améliou spoznal. Títo dvaja mladí ľudia, ktorí boli narodení v rovnaký deň s rozdielom dvoch rokov, sa onedlho zasnúbili a neskôr slávili svadbu.

Manželkou a matkou v hospodársky zaostalom Portugalsku

Nevesta mala na sebe biele hodvábne šaty s dlhou vlečkou, krajkový závoj ozdobený vencom z pomarančových kvetov. Novomanželia boli šťastní, zamilovaní, spoločné chvíle si vychutnávali v paláci Belém, kde sa im narodil ich korunný princ, Ľudovít Filip.

Amélia bola aktívna žena so sociálnym cítením. Podporovala sociálne projekty, stretávala sa s ľuďmi, udržovala kontakty s humanitnými organizáciami. Kedysi mocné portugalské impérium bolo na konci 19. storočia hospodársky zaostalým. Amélia pracovala na tom, aby skvalitnila život jednoduchých ľudí. Založila inštitút princezny Amélie na podporu práv pracujúcich a Národnú ligu v boji proti tuberkulóze. Jej práca sa ale stretávala s neoprávnenou kritikou, bola vykreslovaná republikánskou tlačou ako márnotratnica a cynická klamárka. Kritika ju zraňovala, napriek tomu v aktivitách pokračovala.

Jedno dieťa zachránila, druhé jej po narodení umiera

V čase, keď čakala druhé dieťatko, vypukol v komnatách jej syna Ľudovíta Filipa požiar. Amélia s nasadením vlastného života a života ešte nenarodeného dieťaťa, zachránila svojho syna z istej smrti. Neskôr, následkom tejto ťaživej udalosti, predčasne porodila dcérku, ktorá po pôrode zomrela. Améliina psychická rovnováha sa značne narušila a už nikdy nebola taká ako pred nešťastným pôrodom.

Amélia odchádza na tri mesiace od svojho muža

Narodenie druhého syna Manuela bolo malou náplasťou na zranené srdce. V tom istom roku zomiera kráľ Ľudovít a Carlos s Améliou sa stávajú novým kráľovským párom. Byť kráľovnou nebolo pre Améliu jednoduché, v povinnostiach sa utápala, s Carlosom sa navzájom odcudzili, potešenie jej robili deti a chvíle, ktoré s nimi trávila.
Smútky, ubolená duša, nesplnené očakávania, život bez lásky svojho muža, zhoršili jej zdravotný stav natoľko, že to vyvrcholilo záchvatom mŕtvice. Aby sa zachránila, musela Amélia na doporučenie lekárov odísť na trojmesačný pobyt aj so svojimi synmi.

Améliin návrat, vražda jej muža a syna priamo pred jej očami

Amélia sa vrátila do hospodársky zaostalej zeme, v ktorej upadala moc monarchie a katolíckej cirkvi, sociálne nepokoje narastali, republikánska opozícia získavala na svoju stranu stále viac priaznivcov, ktorých cieľom bolo zvrhnúť kráľa a nastoliť republiku. O odstránení kráľa sa začalo nahlas hovoriť. Atentátnici dlho neváhali a chopili sa príležitosti, vystrelili na kráľa v otvorenom kočiari pár rán, ktoré ho zasiahli tak, že bol na mieste mŕtvy. V kočiari sa s kráľom viezli aj jeho synovia, pri streľbe bol smrteľne zasiahnutý aj prvorodený syn Ľudovít Filip, do ruky bol postrelený druhorodený syn Manuel. Kráľovná, ktorá bola v blízkosti atentátnikov neváhala a použila prvé, čo mala v rukách a to kyticu kvetov, ktorou začala biť atentátnikov. Zrejme tento čin zachránil jej druhému synovi život, atentátnici sa dali na útek.

 

Koniec monarchistického režimu sa nezadržateľne blížil. V roku 1910 bola vyhlásená republika. V roku 1932 nečakane zomiera kráľ Manuel.
V roku 1951 Amélia zomiera, jej telo bolo uložené do kráľovskej hrobky, k tým, ktorých tak veľmi milovala.
Pochovali ju v šatách so stopami krvi, ktoré mala oblečené v deň vraždy svojho muža a syna.

 

Redakcia ženy so štýlom

 

Prečítajte si tiež: Veľkokňažná Jelizaveta Ruská (1864-1918)

 

Facebook komentár