Pošliapala česť svojho muža a predsa ju chcel späť, Helena Trójska

Helena Trójska, podľa mýtov najkrajšia zo smrteľných žien

Príbeh lásky, ktorá spôsobila ničivú skazu jedného mesta, utrpenie a krviprelievanie.
Helena, označovaná prívlastkami „Spartská“, ale aj „Trójska“, je jednou z najpopulárnejších postáv gréckej mytológie a jej príbeh, jedným z najznámejších príbehov lásky.
Jej matkou bola Léda, manželka spartského kráľa, s ktorým mala dve deti. Do Lédy sa však zahľadel sám najvyšší boh Zeus a jemu porodila dve deti, krásnu Helenu a syna Polydeuka.

Helena čoskoro vyrástla do takej krásy, že povesť o nej išla až do vzdialených krajov. Už ako veľmi mladú dievčinu ju uniesol aténsky kráľ, no čoskoro ju oslobodili a priviedli späť domov.
O niečo neskôr sa v Sparte začali schádzať “ženbychtiví” nápadníci. Vypukli medzi nimi spory, o tom, ktorý ju získa, a preto všetko vyriešila sama Helena.
Dohodla sa s nimi, že všetci ostatní uznajú toho ženícha, ktorého si sama vyberie. Rozhodla sa pre gréckeho kráľa Menelausa. Jej život po manželovom boku plynul pokojne.
No len do určitej doby…
V tom čase sa na inom mieste konala svadba, ktorej sa zúčastnili všetci bohovia, okrem bohyne sváru Eris, ktorú nepozvali, aby nenarušila priebeh oslavy. Lenže Eris na hostinu prišla a medzi bohyne Héru, Aténu a Afrodité hodila zlaté jablko, na ktorom bol nápis ,,tej najkrajšej”. Každá z bohýň si myslela, že patrí jej.
Nakoniec o tom rozhodol najvyšší boh Zeus a prikázal, aby boli odvedené všetky tri na horu Idu, kde žije pastier Paris, nech rozhodne on.
Paris dostal do ruky jablko a prezeral si jednu bohyňu za druhou. Každá mu urobila ponuku, čo môže získať, ak zvolí práve ju za najkrajšiu. Héra mu sľúbila vládu nad celou Áziou. Aténa ponúkala vojnovú slávu a nakoniec Afrodité mu prisľúbila za manželku najkrajšiu medzi ženami. A jablko bolo jej. Afrodité svoj sľub hneď začala plniť.
Odporučila mu postaviť loď a odplávať do Sparty, kde vraj boli najkrajšie ženy Grécka.
Grécky kráľ Menelaos prijal Parisa so sprievodom a usporiadal bohatú hostinu.

Už pri prvom stretnutí s Helenou, manželkou kráľa Menelausa sa Paris a Helena do seba zamilovali. Na druhý deň, keď Menelaos odišiel za povinnosťami, zaľúbenci tajne odplávali do Tróje. Helena navyše zobrala aj kráľovskú pokladnicu.
Pošliapala tak česť svojho muža, ako aj Paris, ktorý zneužil aj kráľovu pohostinnosť.
Menelaos nemohol veci nechať len tak a vypravil sa spolu s bratom Agamemnónom vyjednávať s trójskym kráľom o navrátenie manželky.
Paris bol ochotný vrátiť len pokladnicu, nie však Helenu.
Na to Agememnón vyhlásil Tróji vojnu. V krátkom čase bola zhromaždená stotisícová armáda a 1186 lodí vyplávalo k Tróji. Tak to trvalo to celých desať rokov. Vojna bola veľmi dlhá a veľmi krutá, na oboch stranách. Samotná Helena čoskoro svoj čin oľutovala, pretože spôsobila mnohé utrpenia.
Navyše sa ukázalo, že Paris bol síce krásny, ale v boji nebol statočný.
Mal za sebou síce veľký úspech, keď zabil najslávnejšieho bojovníka, hrdinu Achillea, no nie v boji. Strelil ho z úkrytu. Podobne neskôr zahynul aj sám. Zasiahol ho otrávený šíp a v bolestiach utiekol z Tróje na Idu, kde opustený zomrel.

A najkrajšia zo všetkých, krásna Helena?

Tú zobral jej manžel Menelaos späť do Sparty. Nechcel potrestať Helenu, len únoscu Parisa a zároveň zničiť mesto Tróju. Považoval to za spravodlivé.
Ich návrat do Sparty trval dlhé roky, pretože na spiatočnej ceste im flotilu dvakrát zničila búrka. Cestou späť,v Egypte dostala Helena od egyptskej kráľovnej nádobku s tzv. čarovným nápojom zabudnutia.
Helena po ňom zabudla na Parisa a dlhoročné útrapy.
V Sparte na nich čakal už len spokojný život až do smrti. A dokonca aj po nej. Bohovia ich vraj oboch preniesli do Elysia, kde žili naďalej večne a bez starostí.

Helena zostala od antických čias symbolom krásnej ženy, ktorá bola ospevovaná, ale aj zatracovaná a odsudzovaná.

Osudy jednotlivých postáv zachytáva aj filmová verzia ,,Trója“.
Jednou z hlavných postáv je bojovník Achilles, ktorého stvárnil známy Brad Pitt. Aj jeho rozprávková láska s jednou z najkrajších žien sveta je už minulosťou.

 

Vaša Iwka

Prečítajte si tiež: Mária Terézia, žena, ktorá vládla, milovala manžela a mala 16 detí

Foto:/ http://www.independent.co.uk/life-style/fashion/features/manolo-blahnik-reveals-his-fantasy-of-designing-for-helen-of-troy-as-he-opens-his-second-london-shop-a6853296.html

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.