Prečo bol svätý Valentín patrónom zamilovaných a ako sa zrodil tento sviatok?

„Uchovajte si lásku vo svojom srdci. Život bez nej je ako záhrada bez slnka, v ktorej kvety odumierajú. “ 
(Oscar Wilde) 

Sviatok svätého Valentína sa na celom svete vníma ako sviatok lásky a zamilovaných. V tento deň si mnohí z nás vyznávajú lásku intenzívnejšie ako inokedy. Nechýbajú pohladenia, nežné oslovenia a bozky.  Ako to celé vzniklo a kto to bol vlastne svätý Valentín?

História svätého Valentína

Jedna z legiend hovorí, že Valentín bol kňaz žijúci v Ríme v 3. storočí. V tom čase vládol prísny a ctižiadostivý cisár Claudius II., ktorý bol známy svojou dobyvačnou politikou. Rímski muži neboli z vojen nadšení a neradi vstupovali do vojska. Cisár si to hneď spojil s tým, že vojaci nechcú opustiť svoje ženy. A keďže si všimol, že slobodní regrúti bojujú statočnejšie a s väčším nasadením ako ženatí vojaci, zakázal preto sobáše mladých párov. Vstúpiť do manželského stavu mohli len tí, ktorí neboli vhodní pre vojenské remeslo resp. tí, ktorí si svoje roky v armáde už odslúžili. Rímsky kňaz Valentín však napriek zákazu tajne oddával zamilované dvojice. 

Keď sa to cisár dozvedel, 14. februára v roku 269 ho dal popraviť. 

Zrod „valentíniek“

Kňaz a neskôr biskup Valentín stihol ešte pred smrťou prinavrátiť zrak a sluch postihnutej dcére svojho väzenského dozorcu a podľa legendy sa do seba zamilovali. Traduje sa, že jej ešte pred popravou stihol napísať napísať milostný list. A tak sa zrodilo prvé valentínske prianie. Pápež Gelasius I. ho v roku 496 vyhlásil za svätého, a tak sa stal patrónom všetkých zamilovaných. 

Medzi zakladateľov tradície zaľúbených valentínskych lístočkov však patrí francúzsky vojvoda Karol Orleánsky. Keď sa v roku 1415 dostal po prehratej bitke pri Azincourte do britského zajatia, poslal svojej žene do Francúzska „valentínku“. Svoju manželku v nej oslovil: „Moja sladká Valentína.“ Bolo to niekoľko veršov pozornosti a lásky. 

Popularita sviatku zaľúbených sa rozšírila do celého sveta až v 19. storočí aj vďaka prvým predtlačeným valentínskym pozdravom. Aj keď je dnešná ponuka pohľadníc a darčekov omnoho pestrejšia, úprimné vyznanie lásky ľuďom postačilo aj na jednoduchej pohľadnici. 

Tešte sa z lásky

História sviatku sv. Valentína ostáva opradená rúškom tajomstva, no jedno je isté: láska tu bola stále. Je úplne jedno, ako zvolíte trávenie času v Deň zaľúbených, dôležité je to, aby ste tešili sa z lásky každý deň.

„Keď niekoho milujete, milujete celého človeka takého, aký je, a nie takého, akého by ste ho chceli mať.“ 
(L.N. Tolstoj)

autorka: ivana

Foto: Shutterstock

Zdroje
https://vedanadosah.cvtisr.sk/ludia/filologia-a-kultura/kto-bol-svaty-valentin-a-preco-je-patronom-zamilovanych, https://www.history.com/topics/valentines-day/history-of-valentines-day-2

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.