Keď som sa po dlhšej dobe vrátila do svojho rodného mesta, nemala som žiadne veľké plány. Chcela som tu stráviť pár mesiacov, oddýchnuť si a potom zase pobaliť kufre a ísť ďalej. Lenže keďže nie som človek, ktorý by vedel len tak obsedieť doma, začala som hľadať niečo, čím by som si vyplnila čas. A keďže som aj praktický človek, snažila som sa nájsť niečo, čo by malo aj nejaký zmysel.
Najlepšie veci sa stávajú náhodou, a tak to bolo aj v tomto prípade. Náhodou som stretla kamarátku, ktorá bola súčasťou občianskeho združenia a vo voľnom čase ako dobrovoľník pomáhala. Zavolala ma na stretnutie s tým, že by ma to možno zaujímalo. Slovo dalo slovo a v podstate hneď som sa stala aktívnym dobrovoľníkom.
Od tohto momentu ubehlo už dosť času. Spomínaná kamarátka je mojou najbližšou spolupracovníčkou, oporou, pracovným partnerom a spriaznenou dušou. Spolu s ňou aj ostatnými kamarátmi-spolupracovníkmi sa z nás stal silný tím, ktorý sa zadarmo vo svojom voľnom čase snaží zlepšiť kvalitu života v našom meste. Dobro môžete konať a šíriť rôznymi spôsobmi, ten hrejivý pocit je však vždy rovnaký a popravde na nezaplatenie.
Ak by ste chceli robiť niečo podobné a stať sa dobrovoľníkom, mám pre vás pár tipov.
- Miera, do akej sa môžete zapojiť do podobných aktivít, je úplne na vás. Máme dobrovoľníkov, ktorí nám pomáhajú raz ročne, aj takých, ktorí s nami spolupracujú skoro na každej aktivite. Pre mňa sa z môjho dobrovoľníctva v podstate stala druhá práca, ktorú robím vo voľnom čase. Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek variantu, je dôležité vedieť, že či už váš príspevok spočíva v zdieľaní fotky, alebo sa stanete členom organizačného tímu, vaša pomoc je vždy veľmi cenená.
- Nájdite si niečo, na čom vám naozaj záleží. Nepomáhajte len preto, že sa to má alebo vám niekto povedal, že by ste mali. Nájdite to, do čoho ste naozaj zanietení, odrazí sa to aj na kvalite vašej práce a z pomáhania sa nikdy nestane povinnosť, ale vec, ktorú robíte s radosťou.
- Ak neviete, akým spôsobom by ste mohli pomôcť, porozmýšľajte nad tým, čo vám ide a čo radi robíte. Možno ste prekladateľ, grafik, zanietený záhradkár, učiteľ… Verte mi, akékoľvek skúsenosti máte, vždy sa zídu. Vždy je treba urobiť plagát, zapojiť verejnosť, navariť pre dobrovoľníkov počas akcie… Tento zoznam je nekonečný. Na základe rozhovoru s hlavnými organizátormi určite nájdete spôsob, ako pomôcť.
- Určite si koľko pomôžete. Toto možno vyznie zvláštne, ale keď sa zamyslíte, má to svoju logiku. Ponúknite svoju pomoc iba vtedy, keď viete, že veci spravíte načas a tieto úlohy vám nenarušia pracovný alebo osobný život. Keďže dobrovoľníctvo stojí na ochote, nie na peniazoch, je dôležité, aby sa organizácia vedela na dobrovoľníkov spoľahnúť a aby sa dobrovoľníci necítili využití, ale spokojní, že priložili ruku k dielu.
- Ak neviete, ako začať, stačí zistiť, aké občianske združenia alebo neziskové organizácie sú aktívne vo vašom meste. Veľmi vám v tomto smere môže pomôcť aj portál http://www.dobrovolnictvo.sk/, na ktorom sa môžete zaregistrovať ako dobrovoľník, určiť si druh aktivít, ktoré chcete robiť, a potom už len veselo vyberať ponuky.
Nikdy neviete, čo sa môže stať. Dobrovoľníctvo do môjho života prinieslo úplne iný rozmer a vrátilo sa mi späť niekoľkonásobne. A to sa môže stať aj vám.
photo: Premena – Spolupráca v Turci, o.z.