Romantický deň si doprajeme vtedy, keď máme náladu. Nie vtedy, keď je 14. február.

Vždy som bola tak trochu bielou vranou v našej rodine. Už ako dieťa ma hnevali zabehané stereotypy v našej domácnosti. Každé nedeľné popoludnie na návšteve starých rodičov som si hovorila, že budúci týždeň už nie. Samozrejme, že som tam bola zase, zmenila som to až keď som po strednej začala pracovať a ja sama som chodila k babičke na návštevu raz týždenne, vtedy, keď mi to vyhovovalo. Zvykov a rutín v domácnosti bolo veľa, doteraz si pamätám, ako mi liezli na nervy.

Nie, nechcem tým povedať, že teraz je to v mojej domácnosti presne tak isto. Ani náhodou. Stále rebelujem proti systému a rutine a zvykom, ktoré som tak nemala rada. Uznávam, že nie vždy to každému členovi domácnosti vyhovuje. Vtedy sa snažíme nájsť kompromis. Už len tým, že mám živnosť a nemám pravidelný pracovný čas, sú moje dni nesystematické. Niekedy práca z domu, inokedy celý deň strávený mimo mesta a návrat až v noci.

To, že sa má upratovať pred Vianocami, pred Veľkou nocou? Upratujem vtedy, keď mám čas a hlavne chuť, nie vtedy, keď to má zaužívaných pár generácií predo mnou. Nie, nie som typ, ku ktorému keď domov prídete vyzerá to tam, akoby tam ani nikto nebýval. U nás doma vládne riadený chaos a ja zaň zodpovedám. Veľmi efektívne, či skôr efektne sa ale na ňom podieľajú všetci – dospelí aj deti. Občas sa tomu chaosu snažím dať nejaký systém. Ale vždy to vyzerá, že som si vymyslela niečo, čo nikomu okrem mňa nevyhovuje a tak sa väčšinou vzdám. Predsa len sú na mňa traja, takže sú v presile.

V poslednej dobe mávam dojem, že všetky sviatky u nás doma prichádzajú v nie úplne vhodnej chvíli. Niežeby som nevedela, kedy sú, ale ako naschvál sú práve vtedy, keď mám najviac práce alebo keď nemám náladu sa vôbec stretávať s ľuďmi. Znie to trochu divne, pretože nie som žiadny “odľud”, drvivú väčšinu času som veľmi spoločenský tvor. Ale myslím si, že každý pozná náladu, keď by sa doma najradšej zabalil do deky, popíjal čaj alebo pohár vína a čítal dobrú knihu alebo len tak spoza okna sledoval plavajúce oblaky na oblohe.
Vianoce by podľa mňa boli oveľa príjemnejšie sviatky s príchodom jari, keď sa človek uvoľní teplom a slnkom, Veľká noc je zase ideálny sviatok na leto. Oblievačka niekde pri potoku by bola taká príjemná.

Valentín je sviatok, ktorý by mohol kľudne byť každý deň. Tým pádom ho nejak neprežívam. Na romantickú večeru so svojim mužom chodím, keď máme chuť, darčeky nepotrebujeme, každý si kúpi sám to, po čom túži alebo čo potrebuje. Na začiatku nášho vzťahu som mala romantické predstavy o dostávaní kvetov a maličkých darčekov – len tak. Postupne som zistila, že sa to proste k nemu nehodí, je to niečo, v čom nie je prirodzený. Takže spolu trávime čas bez darčekov, zato si doprajeme spoločnú kávu a koláčik v dobrej kaviarni tak často, ako to len ide. Pretože tieto spoločné chvíľky si užívame, či už sa rozprávame o práci, riešime nejaký problém, alebo len mlčky oddychujeme. Skutočným sviatkom pre nás oboch bude, keď sa nám podarí nastaviť si časový harmonogram tak, aby sme spoločne mohli absolvovať hodiny argentínskeho tanga. Máme to v pláne už pár rokov a okolnosti začínajú byť priaznivé. Nielen, že v našom meste už niekto začal argentínske tango vyučovať, lekcie prebiehajú v takom čase, že si obaja budeme vedieť spraviť čas.

Stále viac si uvedomujem, že skutočnými sviatkami sú pre mňa maličkosti. Každodenné. Nebyť unavená večer po práci, podnetný rozhovor s doteraz neznámym človekom, návšteva dlho nevideného kamaráta, to, že sa mi podarí pravidelne chodiť na jógu, nemeškať na stretnutie (pretože som chronický neskorochodič). Aj prvé púpavy na jar, prvá jarná búrka, ktorá spláchne všetku zimnú špinu, moment, keď si prvýkrát na jar môžem sadnúť do trávy, pretože zem už je teplá, deň, keď vyjdem z domu von a nie je tam zima…
Takže áno, zostanem rebelkou a budem sláviť vtedy, keď budem mať skutočný dôvod a chuť. Vtedy, keď mne blízki ľudia budú mať chuť sláviť so mnou. Najmä čokoľvek, čo je mimo systému a nie je to v kalendári označené ako sviatok.

 

Vladena

 

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.