Pondelkové návody: “Ako zvládať vo svojom živote stres”

Ak vám dnes niekto povie, že je v strese, alebo že prežíva stres, zrejme vás to nerekvapí. Stres sa u nás za posledné obdobie udomácnil.
V minulosti bol stres žiadúci a vznikal len v situáciách, kedy bol človek ohrozovaný, zároveň prinútený rozhodnúť sa či útočiť, alebo utekať.
Dnes je tých situácií, ktoré vyvolávajú stres akosi primnoho. Príliš častý stres alebo dlhodobý stres je škodlivý.

Ako zvládať stres, ktorý prináša dnešný život?

1. Rozpoznajte, pomenujte návyky a správanie, ktoré vo vás vyvolávajú stres.
Zapisujte si situácie, ktoré vám stres spôsobujú. Veďte si denník.

2. Zamyslite sa nad spôsobmi, ako sa vyrovnávate so stresom.
Mnoho ľudí sa so stresom vyrovnáva spôsobmi, ktoré sú z dlhodobého hľadiska škodlivé. Patria medzi ne napríklad: fajčenie, tabletky, nadmerné pitie alkoholu, prejedanie sa. Ak spôsoby, ktorými zvládate stres, neprispievajú k vášmu zdraviu, je na čase začať experimentovať a nájsť tie zdravšie.

3. Hýbte sa.
Fyzická aktivita hrá kľúčovú úlohu v znižovaní a aj v prevencii účinkov stresu. Po 30 minútach a viac prichádza prínos. Tancujte, prechádzajte sa so psom, choďte pešo do práce (ak to nie je možné, zaparkujte čo najďalej od práce), robte čo najčastejšie pohybové aktivity s deťmi.

4. Sociálne sa angažujte.
Stretávajte sa s ľuďmi, ktorých máte radi a komunikujte s nimi. Trávte s nimi čas osobne. Buďte otvorené, hovorte o tom, čo vás trápi, zverte sa, uľaví sa vám a posilní sa vaše puto. Budujte vzťahy.

5. Nájdite si čas na relax a zábavu.
Je dôležité, aby ste si do svojho dňa zahrnuli čas pre seba, na relaxáciu, odpočinok, na načerpanie nových síl. Prechádzka, stretnutie s priateľmi, denník, kúpeľ so sviečkami, teplá šálka kávy alebo čaju, hra s deťmi alebo zvieratami, masáž, dobrá kniha, hudba, komédia.

6. Rovnováha a zdravý životný štýl sú dôležité v zdolávaní stresu.
Začnite deň s raňajkami, znížte príjem cukru. Vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám, drogám, je to ľahký únik od stresu, ale len dočasne a so zdravotnými následkami. Doprajte si dostatok spánku, je to palivo pre vaše telo a myseľ. Únava zvyšuje stres, čo môže viesť k iracionálnemu mysleniu.

 

Redakcia Ženy so štýlom

 

Prečítajte si tiež: “Ako indentifikovať problém v partnerskom vzťahu”

 

Facebook komentár