,,Šarkaniáda“, jesenný rituál púšťanie šarkanov

,,Šarkaniáda“ – jesenný rituál púšťanie šarkanov obľubujú deti i dospelí.
Púšťanie šarkanov je zdravý, ekologický, vekovo neobmedzený druh športu.
Medzi typické symboly jesene patria pečené gaštany, burčiak, tekvice, ale aj šarkany. V minulosti prevládali vlastnoručne vyrobené šarkany, dnes zdobia oblohu skôr tie z obchodu.
Za vynálezom šarkanov stoja Číňania. Prvý čínsky šarkan vzlietol približne pred 3000 rokmi. Tieto lietajúce zariadenia používali pri boji, slúžili na odstrašenie nepriateľa a zvyšovanie bojovej morálky. Číňania tiež verili, že šarkan odnáša z domu smolu a nešťastie. Vyrábali sa z hodvábu a z bambusu.
U nás sa púšťajú šarkany na jeseň, hoci v Číne sa začínajú púšťať na jar. Neskôr sa robenie a púšťanie šarkanov rozšírilo aj v iných ázijských krajinách, až napokon aj do zvyšku sveta. Vo viacerých krajinách sa organizujú súťaže, šarkaniády, čiže dračie festivaly, ktorých sa zúčastňujú celé rodiny.

Vajnorská župná šarkaniáda – 8.10.2016.

O tom, že tento ,,šport“ nepatrí len deťom, sa možno presvedčiť. v sobotu, 8. októbra 2016 na starom letisku vo Vajnoroch. Môžete sa zúčastniť na ďalšom ročníku Vajnorskej šarkaniády a osláviť tak Župnú jeseň v Bratislavskom kraji. Podujatie bude organizované mestskou časťou Vajnory a úlohou ,,OZ Mládež ulice“ bude pripraviť pre deti tvorivé dielne, kde si môžu šarkanov vymaľovať, vyrobiť, či nakresliť. Deti sa naozaj vyšantia a svoje výtvory si môžu zavesiť do pripravenej mini galérie, aby ukázali svoje diela všetkým okoloidúcim.
Nebudú chýbať ani súťaže o najkrajšieho šarkana v dvoch kategóriách – šarkan vyrobený doma a zhotovený v tvorivých dielňach. Súťaž bude napínavá a šarkany budú určite krásne. Vďaka modrej oblohe a príjemnému vetru nad hlavami, bude možné vidieť obrovské množstvo farebných šarkanov rôznych veľkostí a tvarov.
Cieľom podujatia je, aby sa deti vyšantili a celá rodina strávila krásny jesenný deň v prírode.

Tip:
Ak budete s deťmi vyrábať šarkana, zapojiť sa môžu všetci. Oteckovia ho vyrobia a mamičky ho spolu s ratolesťami štýlovo vyzdobia, aby bol čo najkrajší. A medze v tvorivosti sa nekladú. 🙂

Prajem dobrý vetrík, aby Váš šarkan vyletel čo najvyššie.

Vaša Iwka


Zdoj:/http://slovakia.travel/vajnorska-zupna-sarkaniada
http://posvete.sk/cina-zaujimavosti

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.