Démétér Zeusovej sile neodolala a mala s ním dcéru Persefonu

Grécka mytológia vychádza z prírody, z pozemského života. Bohovia sú ľudskej podstaty, majú svoje chyby a vládne nad nimi osud. Ľudia si o nich rozprávali mnohé príbehy, legendy či báje. Boli ich autoritami, ktoré uctievali. Ak prišlo k nejakej pohrome, či už neúrode, hladomoru, alebo inej, dávali to za vinu ľuďom, ktorí si bohov pohnevali a dostatočne ich nectili. S mytológiou nesúvisia len bohovia a náboženstvo, ale aj predstava vzniku sveta.

Démétér

Déméter bola dcérou Titána Kronosa a jeho manželky Rheie. Keď Zeus zbavil Krona vlády na Olympe, vyhlásil sa za najvyššieho boha. Vzal ich dcéru Démétér na Olymp a zveril jej starostlivosť o plodnosť Zeme. Aby táto plodnosť nevyšla nazmar, naučila Démétér ľudí obrábať polia. Stala sa tak nielen zakladateľkou roľníctva, ale aj nového spôsobu života ľudí. To znamená, usadlý život v trvalých príbytkoch, bol vystriedaný ich dovtedajším kočovaním.

Démétér naučila ľudí obrábať polia a súčasne dala ľuďom zákony, ktorými sa mali v novom živote správať. Spolu s menej významným bohom Iasonom mala syna Pluta, ktorý sa stal bohom bohatstva. Keďže predtým sa o ňu uchádzal sám veľký Zeus a to márne, z pomsty pre narodenie Pluta, zabil Iasona bleskom.

Napokon Démétér Zeusovej sile neodolala a mala s ním dcéru Persefonu. 

Ich dcéra bola ale unesená do podsvetia, bohom podsvetia, ktorý si ju vzal za manželku. Musela tam ochutnať kúsok z granátového jablka. A kto raz v podsvetí niečo zjedol, nemohol sa viac vrátiť k životu na svete. Nešťastná matka Démétér od ľútosti zaslala na zem neúrodu. Situácia začala byť neúnosná nielen pre ľudí, ale aj pre bohov.

Nakoniec všetko vyriešil najvyšší boh Zeus. Prinútil vládcu podsvetia, aby sa zaviazal, že ich dcéru Persefonu prepustí vždy na dve tretiny roka na svet. Démétér zas musela svojej dcére dovoliť, aby tretinu roka žila so svojím manželom v podsvetí. Tak sa aj nakoniec stalo. Odvtedy, keď roľník ukladá na jeseň semená do zeme, odchádza Persefona do ríše mŕtvych a jej matka Démétér zo žiaľu prestáva dávať prírode plodnosť. Keď sa však jej dcéra vráti na jar opäť na svet, víta ju s celou prírodou, s kvetmi aj zeleňou.

Démétér znamená „matka“. K jej symbolom patrí prevrátený trojuholník, používaný ako znázornenie ženského lona. 

Podobá sa písmenu delta gréckej abecedy. Tvar predstavujúci ženské lono, ako bránu zrodenia, smrti a sexuálnej rozkoše, mal vstupnú bránu do hrobiek.
Symbolicky bol tak znázornený návrat do lona Matky.

 

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Svojho muža si vyhliadla, lebo bol múdry a pekný, Izabela Španielska

 

Zdroj:/https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9m%C3%A9t%C3%A9r

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.