Sobotný inšpiratívny príbeh: Žena je ako vlna

Bola raz jedna Vlna. Milovala vystrájanie s vetrom, a rada hladila skaly na pobreží.

Jedného dňa priplávala na zvláštnu zátoku. Stál tam Útes. Stál presne uprostred zátoky. Vlna a Útes sa stali priateľmi. Dokázali spolu prerozprávať celé hodiny, a všetok čas trávili spoločne.

Jedného dňa Vlna zistila, že Útes miluje. A Útes mal takisto rád usmievavú a bezstarostnú Vlnu. No povedal jej:

Nie, nemôžeš ma milovať. Ja som skala. Som Útes. Neviem, čo znamená milovať. Ublížim ti.“

Vlna nechcela ustúpiť. Pokúsila sa objať Útes a roztrieštila sa na tisíce zlatých jemných kvapôčiek. Ale ona sa o to znova pokúsila. Chcela sa donútiť, len kvôli tomu, aby s ňou komunikoval. Opatrne odložila mušle, ktoré jej stáli v ceste k nemu. No Útes povedal:

Ja som silný. Som skala. Nepotrebujem tvoju starostlivosť.“

Vlna sa naňho vrhla ešte raz. A znova sa tisíce drobných kvapôčiek zalesklo vo vetre…

Roky ubehli. Vlna stále milovala Útes. Predstierala, že si jeho odmietanie nevšíma. Stále sa pokúšala ho dosiahnuť – a zakaždým bola roztrieštená.

Jedného dňa Vlna zmizla. Útes sa ráno prebudil a nablízku ju nevidel. Ale prinútil sa na to nemyslieť. Dni ubiehali, no ona sa stále neobjavovala.

Prešlo niekoľko rokov, a Vlna sa vrátila. Zmenila sa. O živote vedela omnoho viac. Už nebola taká nevšímavá a bezstarostná. No stále Útes milovala. A on… on predstieral, že je mu jedno, že sa vrátila, pretože bol skala. Akoby si mohol dovoliť slabosť kvôli Vlne?

Prešlo mnoho rokov. Vlna sa stále rozprávala s Útesom, no neboli to už dôverné rozhovory, ktoré by trvali celú noc. Útes zostarol. Voda ho podmyla. A Vlna sa túlala, spoznávala nové krajiny a miesta, nových ľudí. Akosi zistila, že keď sa vráti domov, už na Útes tak veľa nemyslí. Útes tomu rozumel. A rovnako rozumel tomu, že viac nedokáže žiť bez nej, bez jej príbehov o miestach a neznámych zátokách, bez jej štebotania o čomkoľvek. Jedného dňa jej Útes povedal:

Áno, som skala. Som Útes. Ale nemôžem žiť bez teba.“

A rozpadol sa vo vlnách. A Vlna… Vlna ho iba pobozkala na rozlúčku.

 

Prečítajte si tiež: Príbeh o žene, ktorá chcela vedieť všetko.

Facebook komentár