“Šťastie tkvie v maličkostiach”, Mireille Mathieu – francúzska šansoniérka

Mireille Mathieu, s typickým účesom, ktorý nemení už desiatky rokov.
Francúzska šansoniérka, označovaná za druhú Edith Piaf, spievala už od štyroch rokov.
Spev je pre ňu najľahšia cesta, ako povedať niekomu, že ho ľúbi.

Charizmatická speváčka, ktorá je často porovnávaná k ikonickej Edith Piaf, vystúpi 14.10.2016 v Incheba Expo Aréne v Bratislave spolu so svojím orchestrom.

,,Šťastie tkvie v maličkostiach. Peniaze ešte nikoho šťastným neurobili. Môžu človeka aj zničiť.“ (Mireille Mathieu)

Mireille sa narodila ako najstaršia zo štrnástich detí 22. júla 1946 v Avignone do chudobnej rodiny. Žili v drevenom domčeku, do ktorého fúkalo a pri daždi zatekalo.
Otec Roger bol kamenár a túžil sa stať spevákom, čo mu neskôr splnila najstaršia dcéra. Matka sa starala o domácnosť. Ako dieťa bola Mireille plachá a poslušná. Keď mala štyri roky, začala spievať v kostole počas polnočnej omše. Sama povedala, že tento okamih bol prvým impulzom k tomu, aby sa stala profesionálnou speváčkou.
Ako mladá pracovala v továrni, vo výrobni obálok. Z peňazí, ktoré si zarobila, si platila hodiny spevu. Neskôr nastúpila do umeleckej školy a získala odborné vedomosti v speve a hudbe.
Keď krehká, devätnásťročná Mireille v roku 1965 odišla vlakom do Paríža, aby zaspievala na súťaži mladých talentov, netušila, že vracať sa bude ako vychádzajúca spevácka hviezda. Prvé úspechy a honoráre venovala rodine. Presťahovali sa do väčšieho bytu a neskôr kúpila rodičom dom.
A potom prišlo zásadné stretnutie v jej živote. Stretnutie s manažérom Johnny Starkom, ktorý zastupoval aj samotnú Edith Piaf, dodnes považovanú za najväčšiu francúzsku speváčku. Johnny Stark bol nadšený a okúzlený speváckym nadaním Mireille Mathieu. A tiež vedel, aká drina ju čaká. Stretnutia s novinármi, rozhovory, tvrdý tréning, hodiny francúzštiny a angličtiny. Dokonca musela chodiť aj na gymnastiku. Jej mottom sa čoskoro stal výrok: ,,Boh a práca”.
Zlomové sa stalo jej vystúpenie v Spojených štátoch amerických, kde si doslova podmanila publikum. Nasledovalo množstvo ďalších v Las Vegas, Hollywoode, New Yorku, či San Franciscu. Šarmantná francúzska speváčka má dodnes svojich fanúšikov po celom svete. Prezývajú ju ,,Vrabčák z Avignonu”, podľa Edith Piaf.
Svoj súkromný život si úzkostlivo stráži, hovorí o ňom: ,,To je moje tajomstvo“.
Verí na lásku, veľa o nej spieva, no nikdy nebola vydatá a nemala dieťa. Dodnes ju ľudia oslovujú ,,slečna“ a nie ,,pani“, čo sa jej celkom páči.
Nosí typický krátky rovný účes, ktorý pre ňu vytvoril legendárny kaderník Vidal Sassoon, už na začiatku jej kariéry. Bez neho si ju fanúšikovia už ani nevedia predstaviť.
,,Cítim sa s ním dobre“ , hovorí Mireille.
,,Som verná svojmu účesu, štýlu a priateľom. Účes som si vybrala. Urobil ma slávnou, páči sa mne, môjmu publiku, a tak nevidím dôvod ho meniť.“

Mireille dnes žije na predmestí Paríža, v krásnej štvrti plnej záhrad a kvetov, čo kontrastuje so skromnými podmienkami, v ktorých kedysi vyrastala. Býva tam so sestrou Monique a s mamičkou. Obe ju sprevádzajú na všetky koncerty a vystúpenia. Sestra ako manažérka, mamička ako maskot. I keď dnes mladá generácia vyznáva úplne iný štýl hudby, koncertné sály vo Francúzsku a v zahraničí plní Mireille spoľahlivo.

Počas svojej kariéry naspievala viac ako 1200 piesní v jedenástich jazykoch. Najťažšie to vraj bolo vo fínštine. Vydala viac ako 40 albumov a koncertovala na všetkých kontinentoch sveta. Počas svojho pôsobenia Mireille Mathieu spolupracovala so svetovými hudobnými osobnosťami ako sú Charles Aznavour, Johnny Hallyday, Julio Iglesias, Paul Anka alebo Frank Sinatra.

Ak chcete zažiť nádherný večer plný čistého francúzskeho šansónu, ste vítaní.

Vaša Iwka


Zdroj:/http://www.teraz.sk/kultura/legendarna-mireille-mathieu-dnes-oslavu/208105-clanok.html
http://www.24hod.sk/slavik-z-avignonu-mireille-mathieu-cl35477.html
Foto:/http://culturebox.francetvinfo.fr/musique/chanson-francaise/mireille-mathieu-perd-sa-mere-sa-premiere-fan-236857

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.